Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů.
Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, které nám naopak mohou poměrně výrazně pomoci.
Jedná se o kosmetické přípravky určené k ošetření zánětlivé a problematické pokožky. Používání různých hygienických přípravků, například micerální vody, může mít na celkovou léčbu pozitivní dopad.
Pomáhá taktéž niacin (nikotinamid), tedy vitamin skupiny B, jenž má i insekticidní účinky.
Letní akné
K dočasnému zhoršení akné může docházet také v létě, kdy zejména u žen vzniká takzvané Mallorka-akné, které je důsledkem přecitlivělosti na sluneční záření. Většinou samo odezní, ale bohužel někdy až po několika týdnech.
Mužská forma akné
Kosmetické a „letní“ akné se týká zejména žen. Existuje však i mužská forma akné. Jedná se o poměrně velké hnisavé uzlíky například v oblasti obličeje, hýždí, zad nebo končetin. Někdy tyto hnisavé vřídky mohou po sobě zanechávat i jizvičky.
Původ této formy akné může být různý, jedním ze spouštěčů například bývá – ostatně jako u všech forem akné – rovněž psychika, konkrétně stres.
Pomoc z přírody
Nic nezkazíme ani přírodními prostředky zklidňujícími pleť. Poměrně velké množství jich máme doma téměř vždy po ruce. Pomoci nám může aplikace jogurtu na postižená místa. Záněty a zarudnutí zase zklidní studený zelený čaj.
Pro své antibakteriální vlastnosti lze využít také med. Na vysušení pupínků pak můžeme úspěšně použít citronovou šťávu.