I když se říká, že jsme bytosti z masa a kostí, jiné tvrzení by bylo pravdivější. Všichni jsme z vody! Nic hojnějšího v našem těle není! Proč v sobě tolik vody máme? A co by se stalo, kdyby zmizela?
I když to na první pohled není znát, voda tvoří průměrně 60 % lidského těla. Z dospělého muže vážícího 70 kg bychom vyždímali neuvěřitelných 42 litrů!
U žen je to o něco méně (asi 55 %), u novorozenců naopak dokonce 80 %. Pokud se vám tedy narodí miminko vážící 3 kilogramy, jen 600 gramů tělíčka tvoří pevná hmota.
Voda tu samozřejmě jen tak neteče prostorem, nejvíc je jí vázáno v životně důležitých orgánech. Největší podíl vody má mozek a ledviny (až 85 %), srdce nebo plíce (až 80 %).
Nejméně základní tekutiny naopak pobraly zuby (8%) či kosti (okolo 25 %) a paradoxně jen 50 % vody obsahuje krev.
Základ všeho
A k čemu vůbec tělo potřebuje tolik vody? Jednoduše by bez ní nic nefungovalo!
Voda je základním stavebním kamenem buněk a hormonů. Funguje jako izolační vrstva, když je nám zima, jako klimatizace, když se díky ní potíme. Zvlhčuje oči, abychom viděli, umožňuje jazyku cítit chuť a trávicím cestám polykat jídlo.
Bez vody bychom nemohli vstřebávat živiny z jídla, tělo by nemělo jak vylučovat odpadní látky. Křupaly by nám klouby, buňky by se dusily nedostatkem kyslíku, důležité orgány by se ocitly v ohrožení, protože voda pro ně v případě nárazů funguje jako airbag.
Bez vody by rozhodně nemohl přežít plod v matčině břiše!
Dolijte, co zmizí
Aby všechno běželo, jak má, důležitý je opravdu každý centilitr. Jenže množství vody v těle není stálé – s potem, močí či dýcháním každý den v průměru 2,5 litru ztratíme !
Zhruba jen do 300 mililitrů chybějící vody si tělo umí vyrobit samo, zbytek musíme doplnit s jídlem a pitím.
Správná odpověď na otázku, kolik vody bychom měli denně vypít, neexistuje! Různé vzorce radí třeba 35 mililitrů na kg tělesné hmotnosti, někteří to však považují za nesmysl.
Nezáleží jen na tom, kolik vážíme, ale i na věku, zdravotní kondici či momentální činnosti. Roli hrají stravovací návyky (kdo jí hodně zeleniny, stačí mu pít méně) i místo, kde žijeme (víc vody ztrácíme v suchých oblastech a tropech).
Pozor, hladina klesá!
Co se ale stane, když vodu nebudeme doplňovat vůbec? Tělo si to líbit nenechá!
První obranou je pocit žízně – v tu chvíli už nám ale z potřebného množství vody zhruba 2 % schází! Začneme být malátní, bolí nás hlava, naše výkonnost klesá.
Když voda ubývá dál, hrozí infekce močových cest, protože ledviny nezvládají vylučovat škodliviny z těla.
Při pouhém 4% úbytku vody už klesá krevní tlak a můžeme omdlít, při ztrátě 7 % vody nedostávají orgány dostatek kyslíku a hrozí jejich selhání!
A takového stavu dosáhnout není těžké – při hmotnosti 70 kg to představuje 3 litry vody, které během hodiny může vypotit běžec maratonu!
V takové situaci je třeba okamžitě tělo zavodnit! A když to neuděláte? Jak dlouho je možné bez vody přežít?
Často se uvádí, že maximálně 3 dny. Když je však v roce 1979 Rakušan Andreas Mihavecz zatčen kvůli dopravní nehodě a poté zapomenut v cele, přežije bez jídla i pití 18 dní! Spíš než o světový rekord jde ale o zázrak…