Skip to content

Nemoci prázdniny nemají

Problémy se zdravím se nám nevyhýbají ani v létě. Sezóna dovolených a prázdninová ordinační doba lékařů však komplikují jejich řešení. Lidé se tak často uchylují k hledání informací na internetu, samodiagnostice a následné samoléčbě.

Ani prázdninový režim však nemusí být důvodem ke zbytečnému hazardování se svým zdravím. I z dovolené lze totiž své potíže konzultovat s kvalifikovaným odborníkem. Foto: pixabay

Podle průzkumu agentury Ipsos jen jeden z deseti Čechů takto získané informace konzultuje s lékařem, až třetina si naordinuje léky sama. Rizika laické samoléčby bez porady s lékařem však mohou být fatální.

Případy, kdy mylně stanovená diagnóza zhoršila pacientovi zdravotní stav, nejsou nic výjimečného. Typickým příkladem je nachlazení, s nímž se i v letním období lidé často potýkají. Příznaky nejsou nijak dramatické, a tak sáhnou do lékárničky, aniž by stoprocentně věděli, čím trpí.

Jenže rýma, kašel či bolesti hlavy mohou být v létě způsobeny nejen klimatizací nebo plaváním ve studené vodě. Může jít o letní chřipku, a ani angína není výjimkou.

blank
Rozvoj telemedicíny v posledních letech přinesl netušené možnosti a fyzická návštěva ordinace už není ve všech případech nezbytná. Foto: pixabay

Správná diagnóza – základ úspěšné léčby

Při obvyklé viróze si sice můžete poradit sami, ale pro stanovení vhodné a efektivní léčby je důležité určit konkrétní diagnózu. Porada s odborníkem před tím, než si sami naordinujete pilulku, je proto určitě na místě,“ radí MUDr. Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7 zdravotnické skupiny EUC. Nedostatečná či nevhodně zvolená léčba může vést k mnoha vážným zdravotním komplikacím i pozdějším potížím. „Neléčená chřipka tak může v budoucnu způsobit problémy s klouby, zapříčinit zánět srdečního svalu nebo plic.

Dokonce i prvotní příznaky klíšťové encefalitidy se někdy podobají chřipkovému onemocnění. A nákaza je možná, aniž byste si sajícího klíštěte všimli,“ varuje lékařka.

Co Čech, to „lékař“

Z průzkumu vyplynulo, že z oslovených Čechů, kteří vyhledávají informace o zdraví na internetu, téměř polovinu (48 %) zajímají konkrétní nemoci, zdravotní potíže a úrazy, 12 % respondentů si pak vybírá vlastní způsob léčby.

Necelá pětina Čechů se na základě získaných informací objedná k lékaři a jen každý desátý konzultuje informace z internetu s lékařem online. Alarmující je, že téměř třetina respondentů si po vyhledávání na internetu jde koupit léky bez jakékoli konzultace s lékařem.

Průzkum rovněž ukázal, že většímu riziku samodiagnostiky a samoléčby jsou vystaveni starší lidé 55+, kteří informace o zdraví hledají na internetu nejčastěji.

blank
Běžné zdravotní potíže lze řešit s lékařem na dálku pomocí chatu nebo videohovoru, odkudkoli, kde je možnost internetového připojení – tedy i z chalupy uprostřed lesa nebo z ciziny. Foto: pixabay

I o prázdninách pomůže lékař – na dálku a v češtině

Jedním z příkladů takové distanční lékařské péče je právě služba Lékař online 24/7 zdravotnické skupiny EUC. „Během posledních měsíců v období dovolených naši službu nejvíce využívají pacienti s podezřením na letní virózy.

Často se na nás obrací i lidé trpící zažívacími potížemi a různými typy zánětů. Výjimkou nejsou ani pacienti se záněty močových cest a ženy s gynekologickými potížemi způsobenými koupáním a nošením mokrých plavek,“ uzavírá MUDr. Bomberová Kánská.

blank
Výhodou pro cestovatele v zahraničí je navíc možnost konzultovat svůj zdravotní problém s lékařem v mateřském jazyce, a to kdykoli, 24 hodin denně. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...