Skip to content

Němečtí záškodníci v USA: Krátil vůdce amerických nacistů daně?

„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…

Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho obří portrét, americké vlajky i svastika. Padají ostrá slova na adresu úřadující hlavy státu Franklina Delana Roosevelta (1882‒1945), který je označován za přisluhovače Židů a jeho program ekonomických a sociálních reforem New Deal (Nový úděl) účastníci schůzky překřtí na Jew Deal (Židovský úděl).

Svéráznou akci pořádá Německo-americký spolek, organizace Němců žijících v USA, která během setkání disponuje i svou ozbrojenou složkou, zhruba 3000 příslušníků pořádkových služeb. Proti nim stojí tisíce amerických odpůrců nacismu.

Hradbu mezi znepřátelenými tábory tvoří 1500 newyorských policistů, kteří mají co dělat, aby udrželi klid. V davu propukají pěstní souboje mezi lidmi, kteří přišli provokovat amerického nacistického vůdce Fritze Kuhna (1896–1951).

Za Kuhnovy excesy se styděli i jeho spolustraníci. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Dokonalá loutka

Toho si Adolf Hitler (1889–1945) vyhlédl do čela své „záškodnické“ organizace v USA již dříve. Je potřeba, aby budil co nejméně pozornosti u amerických úřadů, ale velmi tvrdě na cizí půdě pracoval ve prospěch nacistického Německa.

Kuhn to chápe. Narodil se sice v Německu, ale později odešel do Mexika a nakonec do USA, kde se roku 1934 stal naturalizovaným občanem. „Byl pro organizaci dokonalou loutkou,“ píše současný americký autor Jim Bredemus o Kuhnově postavení v čele Německo-amerického spolku.

Ten už je nástupnickou organizací jiného uskupení, které muselo pro své militantní postoje zmizet z americké scény…

Fritz Kuhn v roce 1939 právě opustil budovu soudu. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Styděli se za něj

Nákaze nacismem podléhají stále další a další američtí Němci a spolek záhy provozuje asi 20 mládežnických a výcvikových táborů, které vychovávají mladé árijce. Rozrůstá se o desetitisíce členů a má 70 regionálních divizí po celých USA.

Kuhn podléhá iluzi vlastní moci. Za fasádou svastik a nacistických pozdravů se ale podle Bredemuse skrývá „nekompetentní podvodník a lhář, který mluvil špatnou angličtinou, dokonce i nacisté se za něj styděli“. Oficiální úřady mu ale jeho představu o ovládnutí Ameriky rychle zhatí. K likvidaci jeho spolku využijí podezření, že má na svědomí daňové podvody.

Newyorský starosta Fiorello La Guardia se rozhodne s nacistou tvrdě zatočit. FOTO: Fred Palumbo, World Telegram staff photographer/Creative Commons/Public domain

Utrácel za milenku

Příležitosti se chopí tehdejší newyorský starosta Fiorello La Guardia (1882‒1947). Sám jako poloviční Žid má na Kuhna spadeno. „Prošetřete jeho finanční operace,“ přikazuje. Úředníci se pouštějí do práce jako zuřiví psi a brzy zjistí, že Kuhn skutečně zpronevěřil spolku 14 000 dolarů.

Velkou část z toho utratil za dárky pro svoji milenku. Soud okamžitě jedná. Po demonstraci 20. února 1939 je Kuhn zatčen. Okresní prokurátor Thomas E. Dewey (1902‒1971) podvodníka obžaluje z krácení daní.

Po procesu odchází Kuhn nejen s ostudou, ale i s trestem pěti let vězení. Po válce ho deportují do Německa, kde roku 1951 umírá.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Department of Defense. Department of the Army. Office of the Chief Signal Officer. (09/18/1947 - 02/28/1964); ARC Identifier 36068 / Local Identifier 111-OF-2 1943/Creative Commons/Public domain,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Tajemný modrý oheň na palubě ponorky Hunley
enigmaplus.cz

Tajemný modrý oheň na...

Součástí příběhu o potopení konfederační...
Nová realita: Soukromým letadlem na dovolenou za ceny business class
iluxus.cz

Nová realita: Soukromým...

Pronájem soukromého letadla od české...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Bratří Pansiniovi – jde o případ teleportace?
enigmaplus.cz

Bratří Pansiniovi – jde o...

Jeden italský rybář hrůzou vytřeští...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...