Domů     Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
30.4.2024

Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna.

Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.

Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu

Podle našeho kalendáře je právě 12. září 490 př. n. l. a do Athén vbíhá legendární posel Feidippidés. „Zvítězili jsme,“ předá zprávu o triumfu nad Peršany v bitvě u Marathónu a vzápětí umírá vyčerpáním.

Jeho památku si během o délce 42,195 připomínáme každoročním Maratonem.

A právě v této době se začíná 400 kilometrů západně od Teheránu rozrůstat stavební komplex Tacht-e Sulejmán, bašta zoroastrismu a později také Sásánovců, poslední předislámská dynastie v Persii vládnoucí v letech v letech 224 až 651. Zdejší místo je nevídanou syntézou různých vlivů vznikající během celých tisíciletí.

V době největší slávy tu nechybí Chrám ohně, rozlehlé sály paláců a na opulentním nádvoří je dokonce vyvýšené umělé jezero. Světlo se odráží od naleštěných kachlů zdobených hrdinskými výjevy.

Našli byste tu lotosové květy odkazující na buddhismus, ale i prvky z taoismu či konfuciánství. Čínská mytologie se tu hravě potká s výjevy z předislámského Íránu a nakonec i islámského světa.

Petra láká zástupy turistů. Foto: Pixabay
Petra láká zástupy turistů. Foto: Pixabay

Petra: Když se stezky odkloní

U vjezdu do alexandrijského přístavu na malém egyptském ostrůvku Faros je roku 280 př. n. l. dokončena stavba slavného majáku – ve své době zřejmě nejvyšší stavby světa.

A právě tou dobou se začíná stavět v krytém místě, kde se setkávají tři údolí, fascinující Petra. Téhož roku, kdy se v Turecku začíná stavět Nemrut, je Petra na vrcholu sil.

Nic na tom nezmění ani fakt, že do skal vytesávané obydlí sloužila původně jako pohřebiště. Žije tu mezi 30 000 až 40 000 lidmi a bují tu čilý obchod. Petra totiž leží na křižovatce obchodních cest.

O významnosti tohoto místa svědčí i to, že se o Petře dočtete dokonce i v Bibli. Říká se jí Selá, což označuje v hebrejštině skálu či kámen. Historie ale Petře nepřeje.

Nejdříve ji na kolena srazí vítězná muslimská invaze, kvůli které dojde k odklonu obchodních cest z Petry a poté ji postihne série silných zemětřesení. To se již píše přibližně rok 661 našeho letopočtu. V Petře brzy kromě beduínů nebude ani noha…

Palenque zatím ukazuje jen minimum svých tajemství... Foto: Pixabay
Palenque zatím ukazuje jen minimum svých tajemství… Foto: Pixabay

Palenque: Co říkají tajemné nápisy?

Nedaleko šplouchá řeka Usumacinta a my se zrovna nalézáme v mexickém státě Chiapas.

Pokud si sem koupíte letenku, čekají vás nádherná jezera obklopená porostlými skalními úbočími i čarokrásné kaňony… a také historické Palenque, které je sice menší archeologickou lokalitou, než slavnější Tikal nebo Chichén Itzá, ale za návštěvu rozhodně stojí – už kvůli tomu, že si tu genia loci díky menším davům lépe vychutnáte.

Palác tvoří tři propojené budovy s množstvím teras. Nestaví se tu všechno najednou, ale město vzrůstá po staletí. Přibude akvadukt s trojmetrovou klenbou i Chrám nápisů, který od roku 675 slouží jako mauzoleum. Komu? Vládci Kʼinich Janaabʼ Pakalovi (603–683).

Bohužel, sarkofág je bezpečně uchován v jinak přístupném Chrámu nápisů a turisté k němu nemají přístup.

Palenque je samé tajemství. Zdálo by se, že rozluštit nápisy na sarkofágu dnes nebude velký problém. Ale je! Významy si totiž natolik odporují, až lze záhrobní poselství označit za nerozluštěné. A to není vše.

Palenque se vám proti hlavním mezoamerickým archeologickým nalezištím může zdát malé. A zatím je… ovšem ne navždy! Archeologové odhadují, že mají zmapovaných jen kolem 10 procent lokality. Zbytek si zatím pro sebe pevně drží okolní džungle…

Trůny a hlavy soch na západní terase Foto: Klaus-Peter Simon / CC BY-SA 3.0
Trůny a hlavy soch na západní terase Foto: Klaus-Peter Simon / CC BY-SA 3.0

Nemrut: Kdo sesadil bohy z trůnu?

Najdete ji na jihovýchodě turecké Anatolie. Hora Nemrut se tyčí do výšky 2134 metrů a na její umělý vrcholek je zároveň pohřební mohylou. Vystavět ji nechá v roce 62 př. n. l. vládce království Kommagene, Antiochos I. (86 – 31 př. n. l.).

Slavnější jsou ale sochy bohů a samozřejmě i budovatele tohoto unikátu, které sedí stráženy zvířaty na vysokých trůnech.

Mezi lvy a orly tak trůní řečtí, arménští a perští bohové a jim rovný král Antiochos I. A nejde o žádné sošky – k mohyle, která má výšku 49 metrů a průměr 52, se hodí jen majestátní doplňky. V tomto případě osmimetrové. Ovšem… To by musely na svých trůnech setrvat.

Nemrut dnes představuje jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Turecka. A to přes to, že posvátné hlavy ledabyle dlí před trůny. Svůj díl na tom mají hned dva faktory. V roce 72 pokoří Řím zdejší Kommagenskou říši. A druhý faktor? Zemětřesení.

S Nemrutem jich zatřáslo během jeho dlouhé historie již několik, a každé se alespoň trochu podepsalo na zdejší památce. A mimochodem, přes všechny otřesy stále něco chybí – vlastní hrobka, kvůli které celé toto unikátní místo vzniklo. Nalézá se pravděpodobně kdesi v hloubi vrcholku.

Nan Madol, slavné a tajemné ruiny. Foto: CT Snow / CC BY 2.0
Nan Madol, slavné a tajemné ruiny. Foto: CT Snow / CC BY 2.0

Nan Madol: Šup s vámi do pece!

Zatímco v našich končinách se pomalu ukládá Velkomoravská říše k rozkladu, v Mikronésii začíná unikátní stavební projekt, který leckomu asociuje moderní Dubaj: Jde o 92 umělých ostrůvků poblíž ostrova Pohnpei.

Přibližně v letech 1150 až 1600 zde bude dokonce náboženské a politické centrum. Vládnoucí Saudeleurové se ale netěší přízni ostrovanů. Na ostrůvku Pahn Kadira si hrají s poddanými mikronéskou pohádku o perníkové chaloupce.

Vybraného jedince nechají vykrmit, obětují jej a nakonec upečou v podzemní peci a v úzkém rodinném kruhu snědí. Když v 17. století přepadnou místní lid nájezdníci z ostrova Kosrae, nestačí se divit. Nanmadolští je oslavují jako osvoboditele!

Nan Madol se rozkládá na více než 18 km². A nejde jen o ostrůvky jako takové. Na korálových útesech dodnes stojí torza kamenných staveb, centrum ostrovní říše vymezuje zeď. Staví se tu z šestihranných čedičových kamenů. A co ještě je na ostrůvcích k vidění?

Například hrobky, stavby pro balzamovače mrtvol i obydlí kněžích. Najdeme tu také věznice. „Lidská kořist“ z jiných kmenů v nich čeká, než budou obětování některému z bohů.

Kilwa Kisiwani: Doktor pro tisíc lidí? Netřeba…

Jeden z nejvýznamnějších přístavů Afriky, a od 13. století nejdůležitější město východního pobřeží. Obchoduje se tu s drahými kovy, perlami i parfémy. Řeč je o Kilwě Kisiwani, ostrově ležícím za 1,5 kilometru širokým průlivem.

V roce 1331 se sem podívá i protřelý cestovatel a významný středověký kartograf Abú Abdallah ibn Battút (1304–1369). „Město Kilwa patří k nejhezčím a nejlépe vystavěným městům, i když je celé ze dřeva,“ poznamená si světoběžník do deníku.

V době největšího rozmachu tu žije na 100 000 lidí. Pokud sem zamíříte v současnosti, bude tu vylidněno. Žije zde už jen méně, než 1000 lidí, na ostrově je jedna škola a pozor – žádná ordinace lékaře…

Foto v úvodu: Petra, Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz