Domů     Největší záhada kriminalistiky: Jack Rozparovač má možná modrou krev!
Největší záhada kriminalistiky: Jack Rozparovač má možná modrou krev!

Londýnskou čtvrtí Whitechapel obchází strach. Místní prostitutky se obávají vraha, který chladnokrevně zamordoval už několik jejich kolegyň. Jen jedna z nich, zvaná Ginger, se příliš nebojí. Netuší ale, že hned příštího rána ji najdou rozřezanou ve vlastní posteli…

Nebohá dívka se stane poslední doloženou obětí obávaného zabijáka z viktoriánské Anglie. Dost možná jeho rukou zemře více než pět dívek. O identitě zvrhlého vraha se dodnes vedou spory.

Spolehlivé důkazy, které by ho usvědčily, v časech jeho řádění zkrátka není možné získat. Proto, i po více než 130 letech, jeho příběh fascinuje nejen vědce, ale také umělce, konspirační teoretiky i amatérské detektivy.

Jak věda pokročila, objevují se navíc informace, které málem skončily navždy zapomenuty. Bude Jack Rozparovač skutečně posmrtně usvědčen ze svých zločinů? Dost možná jsme dnes pravdě blíž, než by se mohlo zdát. Co všechno o legendárním sadistovi víme?

Jack Rozparovač je dnes takřka legendární postavou. V praxi se jednalo o brutálního sériového vraha a dost možná duševně nemocného člověka.
Jack Rozparovač je dnes takřka legendární postavou. V praxi se jednalo o brutálního sériového vraha a dost možná duševně nemocného člověka.

Zrození monstra

Všechno to začne 31. srpna roku 1888. V nechvalně proslulé londýnské čtvrti Whitechapel je nad ránem nalezeno mrtvé ženské tělo. Leží u vchodu do stájí v zapadlé uličce a na první pohled je vidět, že žena nezemřela přirozenou smrtí.

Má proříznuté hrdlo a kromě toho ji vrah nehezky zohavil. Její břicho je rozpárané a vnitřnosti, stejně jako pohlavní orgány, chybějí. Zakrátko kolem stojící zvědavci odhalí totožnost mrtvé ženy.

Je to Mary Ann Nichols (1845–1888), prostitutka, které její zákazníci neřeknou jinak než Polly. Policisté začnou okamžitě pátrat po vrahovi. Pokud se informace o události rozkřikne, jedno je jisté – ve čtvrti vypukne panika a chaos.

Bohužel vyšetřování příliš neprospívají senzacechtiví novináři, kteří veškeré dění ohledně pátrání nezapomínají do detailů rozebírat v médiích.

Kromě toho policie, ale i noviny, začnou dostávat stovky dopisů, údajně psaných rukou vraha, jenž se podepisuje jako Jack Rozparovač. Dnes už víme, že většina, ne-li všechny, byly pouhé podvrhy. Tehdy to ale odhalení vraha pochopitelně výrazně zpomalí. A to mu dá příležitost, aby udeřil znovu.

Mary Anne Nichols je nalezena mrtvá v příšerném stavu.
Mary Anne Nichols je nalezena mrtvá v příšerném stavu.

Rozparovač opět udeřil

V sobotu 8. září je v šest ráno ve čtvrti Spitalfields nalezeno další mrtvé tělo, tentokrát jde o prostitutku Annie Chapman (1941–1888), zvanou Dark Annie.

Způsob, jakým kdosi ženu sprovodil ze světa, jasně nasvědčuje tomu, že se jedná o stejného násilníka, který již jednou zaútočil ve Whitechapelu. Jack Rozparovač tak zcela evidentně rozšiřuje pole své působnosti také na další části Londýna.

Úřady důrazně varují prostitutky, aby byly nanejvýš obezřetné, a posilují policejní hlídky v ulicích. Bohužel jim to však není nic platné. V neděli 30. září je totiž nalezeno tělo lehké ženy jménem Elizabeth Stride (1843–1888), které se říkalo Long Liz.

V jednu ráno ji rozřezanou naleznou opět ve Whitechapelu. Vyšetřovatelům začíná být jasné, že vrahem musí být někdo, kdo se vyzná v anatomii. Těla jsou totiž rozřezána velmi precizně a orgány vyjmuty zcela odborně.

Je tedy nad slunce jasnější, že Rozparovač musí dobře vědět, co dělá. Začnou tedy pátrat mezi řezníky nebo lékaři. Ani zúžený výběr potenciálních pachatelů však k vyřešení tohoto případu nijak nepomůže.

Po druhé vraždě Elisabeth Stride vypukne panika. Whitechapel obchází strach.
Po druhé vraždě Elisabeth Stride vypukne panika. Whitechapel obchází strach.

Nepolapitelný zvrhlík

Brzy vyjde najevo, že 30. září udeřil vrah dokonce dvakrát. Jeho druhou obětí je Catherine Edowes (1842–1888), vystupující pod přezdívkou Kate Conway. Tělo zohavené prostitutky je nalezeno na Mitre Square v centru Londýna.

V pátek 9. listopadu si dívka lehkých mravů Mary Jane Kelly, přezdívaná Ginger (1863–1888), kterou jsme zmínili již v úvodu, poklidně lehne do vlastní postele. Ráno se však již neprobudí.

Jack Rozparovač jí zohaví obličej, podřízne hrdlo, rozpáře břicho a její orgány pohází po pokoji. Po této události však útoky zcela překvapivě utichnou. Jack Rozparovač jako by se snad vypařil. Vyšetřování ale pokračuje ještě řadu let poté. Neúspěšně.

Kdo byl onen tajemný zločinec, jenž si z nějakého důvodu vybíral za oběti jen lehké ženy?

Mary Jane Kelly je zabita dokonce ve vlastní posteli.
Mary Jane Kelly je zabita dokonce ve vlastní posteli.

Podezřelých je příliš mnoho

Když policie pátrá po Jacku Rozparovači, práci jim ztěžuje mnoho faktorů. Jednak nenechaví novináři zveřejňující jakékoli, byť neověřené informace o vrahovi, jednak zcela nedostatečná technologická vybavenost.

Kromě toho jsou vraždy tohoto typu ve viktoriánské Anglii stále ještě běžnou záležitostí. Z toho, co se vyšetřovatelům podaří zjistit, je však patrné, že vrah musí žít poblíž míst, kde se jeho oběti nejčastěji pohybují. Území, kde řádí, totiž není nijak velké.

Zcela určitě musí mít povědomí o anatomii. Protože se však jedná především o levné prostitutky, pravděpodobně půjde spíše o pachatele z nižší společenské třídy. Nejspíše však nepůjde o lékaře, ale spíše o řezníka.

Ani přes velkou snahu není viník vražd nikdy dopaden. Policie ani nezjistí, zda má skutečně všechna úmrtí na svědomí jediný vrah. I přesto jsou však některé teorie pravděpodobnější než jiné.

Podezřelých je mnoho, ale důkazů jen velmi pomálu.
Podezřelých je mnoho, ale důkazů jen velmi pomálu.

Prozradí morbidní suvenýr vraha?

Když je zavražděna Mary Ann Nichols, jeden z vyšetřovatelů sebere ze země její šátek, který leknutím upustila, když se k ní blížil její vrah. Policista se rozhodne, že jej daruje manželce jako kompenzaci za to, že tráví tolik večerů ve službě.

Ačkoli je to poněkud morbidní dárek, zřejmě se jeho choti líbí, protože si jej ponechá, a tak šátek zůstane v majetku rodiny po celé generace.

V roce 2007 jej koupí v aukci britský podnikatel Russel Edwards, a když jej přebírá, dozví se od předchozí majitelky pohnutou historii šátku.

Několik let jej příběh nechává chladným, ale v roce 2011 jej přece jen přemůže zvědavost, a tak jej nechá prozkoumat týmem genetiků. K překvapení všech vyjde najevo, že jej od osudné noci v roce 1888 nikdo nevypral.

Proto zřejmě obsahuje genetickou informaci nejen nebožky Mary, ale také policisty a jeho manželky a rovněž jistého Arona Kosminského (1865–1919), vyučeného kadeřníka, který žil poblíž všech obětí spolu se svým bratrem a dvěma sestrami.

Ten se již tehdy dostal na seznam podezřelých, ale nikdy nebyl odsouzen pro nedostatek důkazů. Bez zajímavosti není ani to, že v roce 1891 je Aron pro nekontrolovatelnou nenávist k ženám umístěn do ústavu pro choromyslné, kde ve věku 54 let v roce 1919 zemře.

Aaron Kosminsky nejspíš znal všechny oběti. Nic mu nedokázali, ale pro nenávist k ženám nakonec skončí v blázinci.
Aaron Kosminsky nejspíš znal všechny oběti. Nic mu nedokázali, ale pro nenávist k ženám nakonec skončí v blázinci.

Vraždil obchodník s bavlnou?

Odpůrci teorie, že vraždil Aron Kosminský, jsou toho názoru, že vzorky DNA mohou být kontaminované a nebyly provedeny dostatečně přesně. Podle nich prý tehdy třiadvacetiletý mladík daleko spíš patří k zákazníkům Mary Kate.

Pochopitelně, že tito kritici přicházejí také s vlastní teorií. Podle nich je totiž Jack Rozparovač jistý obchodník s bavlnou původem z Liverpoolu – James Maybrick (1838–1889).

Právě v jeho domě je pod podlahou nalezen deník, kde se Maybrick přiznává ke zločinům Jacka Rozparovače.

Sešit naleznou elektrikáři při rekonstrukci domu v roce 1992. Spekuluje se sice, že jde o podvod, avšak nálezce Mike Barrett není nijak zvlášť vzdělaný ani sečtělý, takže by takového podvrhu velice pravděpodobně nebyl vůbec schopný.

Nikdo však již nezaručí, že si děsivé deníkové záznamy nevymyslel sám Maybrick. Kromě omšelého sešitu v jeho domě ovšem neexistuje nic dalšího, co by ho se zločiny spojovalo.

Jedním z nich je také James Maybrick.
Jedním z nich je také James Maybrick.

Jill Rozparovačka

Podle jedné z teorií mohla být vrahem dokonce žena. Vyšetřovatelé se tak domnívali proto, že po vraždě Mary Kelly se její kamarádka, rovněž prostitutka Caroline Maxwell, dušovala, že ji ráno viděla živou.

Policisté usoudili, že kdyby byla vrahem žena, možná by se za zemřelou vydávala, aby odvedla pozornost. Posléze se ukázalo, že teorie má značnou trhlinu – v té době by žena těžko měla potřebné anatomické znalosti potřebné pro vyjímání vnitřních orgánů.

Dokázala by to možná porodní sestra, ale ani tak to nebylo příliš pravděpodobné. Jill Rozparovačka, jak se domnělé vražedkyni přezdívalo, tak upadla v zapomnění.

Mohla ve skutečnosti vraždit žena?
Mohla ve skutečnosti vraždit žena?

Vrah s modrou krví

Asi nejpodivnější teorií o identitě Jacka Rozparovače je domněnka, že vrah pochází z britské královské rodiny.

Když se totiž budoucímu králi Edwardu VII. (1841–1910) a jeho manželce princezně Alexandře (1844–1925) narodí syn Albert Victor Christian Edward (1864–1892), ukáže se velmi záhy, že s chlapcem není všechno v pořádku.

Hoch je tichý, odtažitý a zádumčivý a kromě toho se zdá, že ani jeho intelektuální schopnosti nejsou bůhvíjak slavné. Je nedoslýchavý a podle některých historiků je dokonce mírně retardovaný.

Milého, avšak trochu prostoduchého prince v době řádění Jacka Rozparovače pochopitelně nikdo nepodezřívá. Teprve v roce 1970 doktor Thomas Stowell (1885–1970) najde zápisky lékaře sira Williama Gulla (1816–1890), které mají potenciál přepsat dějiny.

Princ Albert Viktor je duševně narušený. Dokázal by ale vraždit?
Princ Albert Viktor je duševně narušený. Dokázal by ale vraždit?

Za všechno může syfilis

Doktor Gull je totiž osobním lékařem mladého prince Alberta Victora, a tak jeho poznámky obsahují mnohé informace nejen o jeho zdravotním stavu, ale také domněnce, že právě on má na svědomí mrtvé prostitutky.

O Jacku Rozparovačovi se Gull ve svých poznámkách zmiňuje jako o „panu S“. To může odkazovat k tomu, že princ se údajně při cestování po Indii nakazí syfilidou, která má zvláště v postupujících fázích vliv na jeho psychiku a chování.

Podle lékaře v něm probudí vražedné choutky. Nenávist k ženám si Gull vysvětluje údajnou homosexualitou následníka trůnu. Královská rodina o všem údajně ví a po druhé vraždě se šíleného mladíka rozhodne odklidit do psychiatrické léčebny.

Odtamtud však Albert Victor uprchne a řádí dál. Po páté vraždě je definitivně odklizen ze scény a v léčebně umírá na měknutí mozku. Tuto teorii potvrzuje fakt, že svědkové, kteří popsali vzhled Jacka Rozparovače, se shodli na tom, že je princi podobný.

Nadějnou teorii ovšem nabourává fakt, že podle záznamů královské rodiny se mladý muž v době, kdy k vraždám dochází, vůbec nevyskytuje v Londýně. Co se tedy osudného roku 1888 v temných londýnských uličkách skutečně děje, se nejspíš ještě nějakou dobu nedozvíme…

Foto: wikimedia.org, shutterstock.com
Související články
Záhady a tajemství
Bulharská svatyně Beglik Tash: Posvátné centrum pozitivní energie?
Svatyně Beglik Tash je archeologická lokalita, nacházející se v Bulharsku. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, reliéfy a neolitickými menhiry. Beglik Tash se nachází na úpatí hory Strandža, v blízkosti přírodní rezervace Ropotamo. Najdeme ji asi 40 kilometrů od Burgasu a pět kilometrů od známého letoviska Primorsko, v blízkosti bývalé rezidence Perla, což bylo […]
Záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Záhady a tajemství
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Záhady a tajemství
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
reklama
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.