Domů     Největší námořní katastrofa historie: Potopení Wilhelma Gustloffa přineslo smrt skoro deseti tisícům lidí
Největší námořní katastrofa historie: Potopení Wilhelma Gustloffa přineslo smrt skoro deseti tisícům lidí
1.6.2022

Když se začne mluvit o nejznámějších námořních katastrofách, většině z nás automaticky naskočí katastrofa Titanicu. Na jeho palubě zemřelo téměř 1500 lidí.

Příběh jeho první a zároveň poslední plavby přes Atlantik dnes všichni známe především díky ikonickému filmu Jamese Camerona. Nebyla však ani zdaleka tou největší námořní tragédií.

Potopení lodi Wilhelm Gustloff na konci druhé světové války si vyžádalo šestkrát víc lidských životů.

Nikdy předtím ani potom neměla námořní katastrofa tolik obětí. Je to příšerná vzpomínka na dobu, kdy ztracené lidské životy mnohdy nebyly nic než pouhá čísla.

ZOUFALÝ ÚTĚK PŘED RUDOU ARMÁDOU

Wilhelm Gustloff původně sloužil jako luxusní zaoceánská loď. Během prvních let druhé světové války se změnil na plovoucí lazaret.

Později ho ale německá armáda nechala přetřít z bílé se zeleným pruhem, která signalizovala, že nejde o vojenský cíl, na šedivo a používala ho jako kasárnu pro námořníky na ponorkách.

Loď byla zakotvená v přístavu v dnešní Gdyni v okupovaném severním Polsku a tam setrvala až do začátku roku 1945.

Tehdy už bylo všem jasné, že nacistické Německo válku prohraje na celé čáře. Z východu se brutálním tempem blížila Stalinova Rudá armáda a zprávy o tom, jak nakládá se zajatými Němci, byly děsivé. Hovořilo se o znásilňování, vraždách a dalších zvěrstvech.

Paradoxně Sověti opláceli naprosto stejnou mincí to, co Němci při dobývání Sovětského svazu prováděli o několik let dříve.

Evakuace civilistů po zemi směrem na západ nebyla možná. Poslední německou enklávu na polském území už totiž Rudá armáda se začátkem roku 1945 úplně obklíčila.

Jediná možná cesta pryč byla po moři, a tak se začaly počítat všechny lodě, které se daly použít, včetně Wilhelma Gustloffa.

Evakuace civilistů z dnešní ruské enklávy Kaliningradu probíhala na všech lodích, které v okolí byly k dispozici. FOTO: Bundesarchiv, Bild 146-1972-093-65 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons
Evakuace civilistů z dnešní ruské enklávy Kaliningradu probíhala na všech lodích, které v okolí byly k dispozici. FOTO: Bundesarchiv, Bild 146-1972-093-65 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons

Na jeho palubu, která byla původně konstruována pro čtyři tisíce lidí, se jich nakonec nacpe deset tisíc. Situace tak připomíná výjevy jako z nějakého ghetta. Přecpané prostory, zápach, křik, někteří lidé jsou prý dokonce ušlapáni zaživa. Po vyplutí se přesto všichni radují, že se jim podařilo uprchnout.

BOJ O PŘEŽITÍ V LEDOVÉ VODĚ

To však není pravda.

Čtyři kapitáni lodi, jejímž cílem je německý přístav Kiel, se totiž nemohou shodnout na tom, jestli poplují blíž u pobřeží, kde mohou narazit na zaminované úseky, nebo dál od pobřeží ve větší hloubce, kde je trasa vyčištěná od min, ale zato loď mohou zpozorovat nepřátelské ponorky.

Nakonec kvůli rychlosti zvolí druhou variantu a to je osudová chyba. Po setmění přijde chyba druhá. Jeden z kapitánů rozsvítí palubní světla – prý proto, aby nedošlo ke srážce s jinou lodí. Po hodině je sice zase vypne, ale to už je pozdě.

Lodi si totiž všimne sovětská ponorka s označením S-13, která je v Baltu na průzkumné misi.

Velí jí kapitán Alexander Marinesko. Ten už měl v minulosti několik průšvihů – rád se oddával alkoholu a vůbec nepůsobil jako zamýšlený hrdina Sovětského svazu.

S koncem druhé světové války byl degradován a navrácení hodnosti se dočkal až v roce 1960. Když tedy vidí obrovský obrys Wilhelma Gustloffa a jeho šedivý nátěr, neváhá ani na chvíli.

Objede pomalu plovoucí loď směrem ke břehu, aby měl jistější únik, a po půl deváté večer vypustí čtyři torpéda.

Alexander Marinesko. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Alexander Marinesko. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Jedno se vzpříčí v hlavni, ale zbylá tři loď trefí. První vybuchne za přídí u kajut posádky. Druhé narazí do místa, kde mají kajuty vojenské zdravotnice. Je jich 400 a téměř všechny na místě zemřou.

Třetí torpédo trefí strojovnu a prorazí v plášti lodi díru, kudy dovnitř proudí mořská voda.

Všem lidem na palubě začíná zoufalý boj o holý život. Teplota vzduchu je přitom mínus sedmnáct stupňů a teplota vody pouze tři stupně. To znamená jediné – kdo se dostane do vody, buď do pár minut zemře na hypotermii, nebo po vytažení umrzne na vzduchu.

Je taková zima, že z patnácti záchranných člunů jich devět přimrzlo k palubě a nejdou použít. Šest zbylých samozřejmě zdaleka nestačí. Bez namočení se však kupodivu zachrání všichni čtyři kapitáni.

Wilhelm Gustloff se necelých čtyřicet minut po zásazích převrátí na bok a potopí. Lodě, které začnou přijíždět později v noci na místo katastrofy, už nemají koho zachraňovat.

Historik Heinz Schön, který byl jako dvouletý sám na lodi a stal se jedním z pouhé tisícovky přeživších, uvádí, že katastrofu Wilhelma Gustloffa nepřežilo 9343 lidí.

Druhá největší námořní katastrofa historie, srážka výletní lodi Doña Paz s ropným tankerem v roce 1987, stála podle neoficiálních odhadů „jen“ 4362 životů.

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Historie
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
Sériový žhář: Frito Bandito si libuje v záři plamenů
Léta sužují Kalifornii ničivé požáry. Zanechávají za sebou nejen nevyčíslitelné škody, ale i lidské oběti. Když se na místo činu sjedou vyšetřovatelé, nikdo netuší, že jejich velitel tam není poprvé. Během své armádní kariéry absolvoval kalifornský mladík John Leonard Orr (*1949) hasičský výcvik u letectva, takže když v roce 1971 ve dvaadvaceti odchází do civilu, má […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr