Domů     Největší katastrofa historie letectví: Smutný rekord z Tenerife
Největší katastrofa historie letectví: Smutný rekord z Tenerife
20.3.2023

Největší katastrofa historie letectví se seběhne v pozemském ráji – na jednom z Kanárských ostrovů – Tenerife. „Z jednoho hangáru udělali márnici,“ vzpomíná na neštěstí jeho přímý účastník pilot Robert L. Bragg (*1938): „Byl obrovský.

Bylo tam uloženo všech téměř 600 těl!“ Dokumentární záběry na seřazené rakve 583 obětí působí jako snímky z hororu – nejde ale o fikci, tady skutečně umírali lidé…

Je neděle podvečer 27. března 1977. Na ranveji bývalého vojenského letiště Los Rodeos (dnes Letiště Tenerife Sever) v okrajové části města Santa Cruz de Tenerife je rušno.

Kvůli atentátu na sousedním ostrově Gran Canaria sem dispečeři odklonili letový provoz, který by jinak mířil na velké letiště ve městě Las Palmas. Kapacita malého Los Rodeos je přeplněná. Letiště má jedinou ranvej a malé parkoviště.

Vinou celé řady nešťastných náhod, nedorozumění a neukázněnosti pilotů tu záhy zemřou stovky lidí. Co se vlastně stane?

Od sopky padá mlha

Dispečeři na věži musí pro velké množství letadel hrát se stroji šachy. Protože je parkoviště ucpané, posouvají letadla po dráze, aby si navzájem uvolnila cestu. Všichni jsou nervózní, dispečeři, piloti i pasažéři.

K tomu všemu začne od sopky Picco del Teide padat mlha. Viditelnost prudce klesá, pozemní radar letiště nemá, tak dispečeři řídí provoz v podstatě poslepu. Přesto se jim podaří po znovuotevření letiště v Las Palmas většinu letadel poslat znovu do vzduchu.

Schéma tras obou letadel FOTO: Mtcv / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Schéma tras obou letadel FOTO: Mtcv / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Letadlo v protisměru!

Teď je na řadě Boeing 747 letu 4805 nizozemské společnosti KLM, který pomalu pojíždí po ranveji, aby se na jejím konci otočil, nabral rychlost a vzlétl.

Asi kilometr za ním pojíždí po ranveji také Boeing 747 letu 1736 amerických aerolinií Pan Am – ten má odbočit k parkovišti na třetí spojující silnici, a tak uhnout nizozemskému stroji.

Viditelnost osm metrů

V kokpitu KLM je kapitánem zkušený letecký učitel Jacob Veldhuyzen van Zanten (1927–1977). Společnost nedávno zpřísnila nařízení ohledně letových hodin, a tak van Zanten spěchá, aby nemuseli nocovat na Kanárech.

To by krom jiného znamenalo ohromné finanční náklady pro KLM, která by musela poslat čerstvé piloty. Před odletem z Los Rodeos ještě doplní plnou nádrž, aby se později nemusel zdržovat.

V mlze vidí maximálně sedm, osm metrů před sebe, přesto se rozjíždí po ranveji plnou rychlostí.

Na dráze zůstaly jen trosky. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / CC0
Na dráze zůstaly jen trosky. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / CC0

Mistr mezi piloty selže

Najednou se proti letadlu vynoří bok stroje aerolinií Pan Am. Jeho piloti, kteří jednají přesně podle instrukcí z věže, jsou zděšení. Rozjedou boeing naplno, aby se dostali z dráhy. KLM ještě neměl povolení vzlétnout!

„Proboha, to ne!“ křičí van Zanten, jakmile odbočující Pan Am spatří. Snaží se svůj stroj rychle zvednout. Pozdě. I kvůli plným nádržím je příliš těžký na tak prudký vzestup. Spodní částí letadla narazí na hřbet druhého boeingu. Na palubě KLM nikdo nepřežije.

Řada lidí se udusí

Protože nemají vizuální kontakt, dozví se dispečeři na věži o nehodě až po 20 minutách od jiného letadla, které krouží nad letištěm a všimne si požáru. Okamžitě vyšlou záchranáře. Jenže boeing KLM „přeskočil“ americký stroj.

Jeho zbytky leží blíž k zázemí letiště. Záchranáři proto nejprve hasí a hledají marně živé v něm. „Nikdo k nám dlouho nešel.

Pamatuji si, jak jsem v duchu nadával, proč nám nikdo nejde na pomoc,“ vybavuje si druhý pilot amerického Boeingu Robert L. Bragg (*1938). Lidé se snaží z hořícího letadla dostat, kudy to jde.

Štěstí má jen hrstka, spousta přeživších se pro nedostatek kyslíku obklopená šlehajícími plameny udusí.

V noci se mi o tom zdá

Jednou z těch „šťastných“, kteří havárii přežijí, je stevardka Joan K. Jacksonová. „Jsem na letišti za velkým silným oknem a dívám se, jak startuje letadlo. Vím, že se zřítí a chci vykřiknout, ale brání mi v tom to tlusté sklo.

Prostě se cítím bezmocná,“ popisuje svůj děsivý sen, který se pravidelně opakuje. Má pro něj i vysvětlení: „Mojí povinností bylo postarat se o všechny. Chtěla jsem to udělat, ale nešlo to.

Nemohli jsme je zachránit.“ Z posádky přežije celkem devět lidí, z pasažérů 72 osob.

Tragédii připomíná na Tenerife památník. FOTO: Jesús Manuel Pérez Triana / Creative Commons / CC0
Tragédii připomíná na Tenerife památník. FOTO: Jesús Manuel Pérez Triana / Creative Commons / CC0

Zachrání ji láska a přestupek

Také jedna z pasažérek letadla společnosti KLM se zachrání. Je jí Robina van Lanschotová. Těší se na setkání se svým milým, který žije na Tenerife, tak proč se vracet na Gran Canarii a pak se další den dostávat místní dopravou zpátky?

I když s tím personál společnosti KLM nesouhlasí, protože je to proti interním směrnicím, Robina se rozhodne na letišti Los Rodeos už do letadla nenastoupit. Obejde směrnice a zachrání si tím život. Své dva přátele, kteří letí s ní, toho večera vidí naposledy.

Foto: proxy.handle / Creative Commons / CC0, Mtcv / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Neznámý autor / Creative Commons / CC0, Jesús Manuel Pérez Triana / Creative Commons / CC0
Související články
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Historie
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Historie
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
reklama
záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
reklama
zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz