Skip to content

Nejslavnější metro? Made in Britain!

Nejstarším, a také asi nejslavnějším metrem na světě je to londýnské. Jeho charakteristické logo se stalo neoficiálním symbolem veškerých podzemních drah. V 19. století byla Británie největší světovou velmocí a Londýn byl v podstatě hlavním městem světa.

Roku 1851 se ve zdejší Crystal Palace konala první světová výstava a při této příležitosti byly představeny plány podzemní dráhy.

Netrvalo dlouho a první krumpáče a lopaty se zabořily do země. V roce 1863 pak bylo otevřeno vůbec první metro na světě, když 10. ledna byla zprovozněna šestikilometrová Metropolitan Line, která vedla z Paddingtonu do Farringdonu.

Hned první den provozu využilo zbrusu nový dopravní prostředek 40 000 cestujících. Lokomotiva, která měla tu čest vydat se do podzemí jako první, je dodnes k vidění v londýnském muzeu dopravy na Covent Garden.

2
Stanice v oblouku nejsou v Londýně ničím výjimečným.

Byť to z dnešního pohledu zní neuvěřitelně, tehdejší vlaky metra byly parní. Lze si tedy představit, jak příjemné ovzduší muselo panovat na podzemních stanicích. Sice zde fungoval na svou dobu slušný ventilační systém, ale pára vskutku nebyla ideální pohon pro podzemní dráhu.

Stejně nebyly ideální ani vagóny, které byly vyrobeny ze dřeva. Zejména proto, že požáry v londýnském metru nebyly ničím výjimečným. Konec 19. století je spojen s nástupem elektrifikace a doprava v tomhle ohledu nebyla výjimkou.

Tratí s elektrickou trakcí se Londýňané mohli svézt v roce 1890. Pára z londýnského metra nakonec zmizela v roce 1908.

3
Dva symboly Londýna: Big Ben a logo metra.

V roce 1905 se elektrifikace dočkaly dvě důležité trasy, červená Central line a zelená District line. O šest později se na Earl’s Court objevily první pojízdné schody. Dřevěný eskalátor se prozatím stal více než přepravním pomocníkem oblíbenou kratochvíli dětí z blízkého i vzdálenějšího okolí.

V roce 1908, kdy byly mimo jiné zavedeny strojky na jízdenky, byl přepravní systém poprvé nazván termínem „underground“. Zpočátku každou trasu vlastnil někdo jiný, což ovšem vedlo k mnoha zmatkům. V mnoha místech museli vystupovat na povrch, aby mohli přejít mezi zastávkami různých společností, které odmítaly spolupracovat na výstavbě přestupů.

Konkurence je sice dobrá věc, ale londýnští si uvědomili, že takto naprosto neřízený trh asi nebude úplně to pravé ořechové. V roce 1933 tak byla založena společnost London Passenger Transport Board do jejíž správy byly začleněny Underground Group, Metropolitan Railway, městské a nezávislé autobusové a také tramvajové linky.

4
Stanice duchů Aldwych.

Během druhé světové války bylo londýnské metro i důležitým strategickým činitelem, fungovalo jak protiletecký kryt a v některých stanicích sídlily i armádní štáby. V jedné ze stanic vystoupil s projevem určeným těžce zkoušeným Britům i tehdejší ministerský předseda Winston Churchill.

Tento vynikající politik ovšem nebyl tak úplně zvyklý na běžný život a po skončení svého proslovu v metru zabloudil… Po skončení války se metro ve městě nad Temží nadále utěšeně rozrůstalo. Londýnský „underground“ nebo také „The Tube“ se stačil rozrůst do dnešní velikosti, čítající 280 stanic a přes 400 kilometrů kolejí.

5
Londýnské metro je oblíbenou kulisou nejen pro fotografy.

Trasy londýnského metra lze rozdělit do dvou kategorií; na podzemní a podpovrchové. Podpovrchová trasa nezasahuje hluboko do země, koleje jsou umístěny zhruba pět metrů pod zemí. Podzemní linky jsou umístěny o 15 metrů níže a jezdí zde vlaky o menších rozměrech.

Dnes nejrušnější trasou je District Line a nejvytíženější stanicí zůstává Victoria s 86 miliony cestujících za rok. Stanice Baker Street se může pochlubit tím, že má hned deset nástupišť. Některé stanice byly postupem času zrušeny, dnes jsou opuštěné a říká se jim stanice duchů.

Po celém Londýně je jich rozeseto kolem čtyřiceti. Londýnské metro je fenoménem, veřejným prostorem i výstavní galerií. Ale i vědeckou laboratoří. Za dobu, co funguje, se zde vyvinul nový poddruh komára (Culex pipiens molestus, v češtině se pro něj užívá název komár obtížný), který se adaptoval na místní podmínky.

Foto: .londonhornet, ianvisits, weekendnotes, pinterest, wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Příběh dívky, která se ztratila, objevila, a poté zmizela beze stopy
enigmaplus.cz

Příběh dívky, která se...

Obyčejná letní návštěva kamarádky v...
Entita podobná mraku měla zaútočit na dům. Poté se rozplynula
enigmaplus.cz

Entita podobná mraku měla...

Paranormální jevy mohou nabývat...
Nejzáhadnější lidé historie
enigmaplus.cz

Nejzáhadnější lidé historie

Dnes si představíme celkem pět...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Proč tak šetří na své manželce?
nasehvezdy.cz

Proč tak šetří na své...

Nedávno se nechal slyšet, že vyrostl relativně v...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Co potřebují suché vlasy
nasehvezdy.cz

Co potřebují suché vlasy

Jsou vaše vlasy suché, polámané, třepí se...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...