Přichází zlaté období panenek, které musí mít i svůj vybavený byt. Do módy přicházejí domečky určené speciálně pro ně. Vlastní je děti šlechticů a bohatých měšťanů a nevěsty je dostávají jako svatební dar. Panenky jsou stále krásnější:
kolem roku 1700 už mají skleněné oči a paruky z pravých vlasů a jejich tělo má mnohem dokonalejší tvar. Hlavičky jsou z vosku a neglazovaného porcelánu.
Roku 1870 spatří v Americe světlo světa první panenka z celuloidu. Slaví úspěch, protože je lehčí a levnější. „Nány“ se oblékají podle módy. Na každou sezonu mají nové šaty včetně doplňků od spodního prádla až po rukavičky.
Celá Evropa je na přelomu 19. a 20. století protkaná sítí funících parních vlaků, do ulic vyrážejí první automobily a bratři Wrightové se odpoutávají do vzduchu ve svém zkonstruovaném letadle. Výrobci hraček nemohou zůstat pozadu za moderními vynálezy.
Do klukovských pokojů proto přibývají miniaturní elektrické vláčky včetně kolejí a nádraží, modely autíček, motorek, lodí a letadýlek. Děti jsou z plechových hraček nadšené. Nejdražším luxusem jsou mechanizované a natahovací modely podle skutečných prototypů.
Přichází malý Teddy
Když brooklynský obchodník Morris Michtom najde roku 1902 v novinách Washington Post karikaturu amerického prezidenta, vášnivého lovce medvědů Theodora Roosevelta (1858–1919), jak odmítá zastřelit medvídě, dostane chytrý nápad.
Svoji ženu požádá, aby vyrobila několik medvídků. Plyšová zvířátka umístí do výlohy vedle karikatury. Méďové budí mezi zákazníky nadšení. Michtom neodolá a prvního muže USA ještě trochu pozlobí.
Jednoho míšu pošle do Bílého domu s žádostí, aby se Roosevelt stal jeho kmotrem. Ten dlouho váhá, ale nakonec souhlasí.
Kostky nikdy neomrzí
V roce 1924 se začíná psát historie firmy Lego (z dánského Le a Go – „Hrej si dobře“).
Dán Öle Kirk Christiansen vyrábí v Billundu dřevěné hračky a ještě netuší, čím se nakonec proslaví.
Když roku 1949 uvádí na trh první stavebnici z umělé hmoty, je jasné, že tohle je to pravé. Pět let poté vzniká „Systém hry LEGO“. Úspěch je na dosah ruky. Od roku 1960 se firma specializuje pouze na své stavebnice a zanedlouho se stává světovou jedničkou.
Ve znamení dětí
Víc volného času přináší v 1. polovině 20. století i větší chuť si hrát.
Nezaměstnaný inženýr Charles B. Darrow (1889–1967) vymyslel roku 1920 slavné „Monopoly.“ Oblíbená je dáma a halma, z Indie k nám připutuje „Člověče, nezlob se!“, roku 1949 vzniká Scrabble. Dřevěné stavebnice nahrazují konstrukčně promyšlenější systémy.
V Polici nad Metují si syn továrníka Jaroslav Vancl (1890–1980) nechává roku 1924 patentovat stavebnici Merkur, se kterou dobývá Evropu.
Chci jedině opravdovou!
Firma Mattel roku 1959 představuje v březnu na newyorském veletrhu hraček panenku Barbie. Brzy dochází k diskusi, jestli neuvěřitelně štíhlá dáma s velkým poprsím je pro holčičky to pravé. Mnozí argumentují tím, že v ní děti vidí svůj vzor.
Chtějí se jí podobat, což je nutí k extrémnímu hubnutí a dietám. Dívky ale mají jasno. Od výkladů, za kterými na ně mrká Barbie, nemohou odtrhnout oči. Musí ji prostě mít! Tu originální, žádnou kopii! A protože nechtějí, aby byla sama, zanedlouho k ní přibude i přítel Ken.