Ve filmech a seriálech nehrají jen lidští herci, ještě před nimi se svých rolí hrdě chopí i mnoho kreslených postav. A za své výkony se rozhodně nemusí stydět…
Všichni je dobře známe, jejich obrázek už je však někdy zkreslený dlouhou dobou jejich slávy. Tušíte třeba, jak se první myšák Mickey choval k ženám? Nebo že kačer Donald byl za druhé světové války zapojen do antinacistické propagandy?
Napůl labuť, napůl medvědice
postava: MEDVÍDEK PÚ
vznik: 1921
Co dát synovi k prvním narozeninám? Píše se rok 1921 a spisovatel Alan Alexander Milne (1882–1956) vybere malému Christopherovi plyšového medvídka. Dárek má úspěch, a tak postupně přibudou i jiná zvířátka: oslík, prasátko, klokan či pruhovaný tygr.
Když pak vezme Milne Christophera jako čtyřletého do zoo, natolik se tam skamarádí s černou medvědicí Winniipeg, která byla předtím maskotem kanadské armády a zbožňuje sladké, že inspirace je jasná!
„Napiš o tom nějaké příběhy,“ přemlouvá ho prý jeho žena Dorotha a na Štědrý den roku 1925 tedy v London Evening News vychází nová pohádka pro děti nazvaná Winnie-the-Pooh.
Medvídek, pojmenovaný napůl právě po medvědici ze zoo a napůl po labuti Pooh, kterou potkají na jedné z prázdninových cest, ovšem potřebuje kamarády.
Proto Milne obsadí synovy další plyšové hračky a na scénu tak nastupuje hopsající tygr, ustrašené Prasátko, chytrý králík, smutný osel či moudrá sova.
Neurážejte prezidenta!
Když se po sérii psaných příběhů chopí medvídka producent a režisér Walt Disney (1901–1966) a přivede ho do světa filmu, stane se jednou z oblíbenějších animovaných postaviček 20. i 21. století.
Všechny děti na světě ho ale sledovat nemohou. Když totiž v roce 2017 dva čínští karikaturisté na internetu přirovnají dobráckého medvěda svým vzhledem k prezidentu Si Ťin-pchingovi (*1953), čínská vláda to bere jako urážku a útok proti komunistické straně. A Disneyho příběhy o dobráckém medvědovi jsou tu od té doby zakázány.
Proutník, který se napravil
postava: MICKEY MOUSE
vznik: 1928
Myšák Mickey touží po létání, první pokusy o sestavení létacích strojů však končí katastrofou. Když se to konečně podaří a vyrazí se proletět společně se sličnou Minnie, nechová se k ní zrovna jako gentleman.
Přestože Minnie viditelně netouží po intimnostech, Mickey jí násilím políbí. A otřesená myška raději vyskočí z letadla, aby od něj měla klid!
Ve svém první filmu Plane Crazy , který vzniká v roce 1928, Mickey rozhodně není vzorem ctnosti. Navíc se tu doslova vyžívá v týrání zvířat.
Pávovi vytrhává peří, aby je použil jako ocas pro letadlo, kočku, kozu či kachnu neurvale používá jako hudební nástroje!
Proměnou ve slušňáka, vzorného možná až příliš, projde až o pár příběhů později.
Proč tak příšerné jméno?
Když Walt Disney známého myšáka přivede na svět, má zrovna pořádnou zlost! Společně s kreslířem Ubbem Iwerksem (1901–1971) ho totiž kvůli změně plánů vyhodili ze společnosti Universal Pictures, pro níž vytvářeli příběhy ušatého králíka Oswalda.
Podle jedné z teorií se inspiruje živou myší, kterou měl v minulé práci jako mazlíčka z krabici. Jiný příběh však vypráví, že ho vše napadne jen tak z ničeho nic při nudné cestě ve vlaku.
Když už nemá králíka, myš by jako kreslená postavička taky nemusela být k zahození…
„Bude to Mortimer,“ napadne ho jako první, když jeho kolega Iwerks načrtne černého myšáka s velkýma ušima, ovšem Waltova žena Lillian prý jméno označí za příšerné. A tak se zrodí raději Mickey Mouse!
Zajímavostí je i to, že Mickeyho příběhy jsou jedny z prvních animovaných filmů, které mají zvuk. A že sám Walt Disney zpočátku svému myšákovi (ale i jeho slečně Minnie, pravým jménem Minerva) propůjčí svůj hlas.
Bručoun s vážným posláním
postava: KAČER DONALD
vznik: 1934
„Ten člověk opravdu mluví jako kachna,“ napadne jednou Walta Disneyho při setkáním s hercem Clarencem Nashem (1904–1985), známým svým uměním nadopovat zvuky hospodářských zvířat.
Slavnému režisérovi je hned jasné, že právě on by mohl mluvit jeho novou postavu, pro kterou zatím načrtává předběžné rysy.
9. června roku 1934 se tedy v kresleném filmu The Wise Little Hen poprvé objevuje kačer Donald! Je to námořník a žije v hausbótu, proto mu také animátor Dick Lundi (1907–1990) obleče námořnickou uniformu.
Jen kalhoty zásadně nenosí, což od počátku vyvolává zvědavost u většiny diváků. Nejčastěji se to vysvětluje tím, že u kachny by prý překážely kostrčním žlázám, které produkují olejovou směs zabraňují promočení.
Obleček v dalších příbězích Donaldovi zůstává a zároveň se upevňují jeho vlastnosti. Většina lidí ví, že oproti Mickeymu je trochu bručoun. Méně známá už je skutečnost, že se stane zdatným propagátorem!
Lidi, mějte rozum!
V krátkém filmu Der Fuehrer’s Face (Vůdcova tvář) z roku 1942 obleče kačer Donald pyžamo s motivem americké vlajky a jde spát. Když konečně zabere, přijde za ním noční můra!
Nuceně pracuje v německé továrně na munici (přesněji v zemi pojmenované jako Nutzi Land) a musí zasalutovat pokaždé, když se kdekoliv zjeví obrázek Adolfa Hitlera (1889–1945).
Propagandistický snímek získá v roce 1943 dokonce Oscara za nejlepší krátký animovaný film, Disney se ale rozhodne ho nepustit do běžné produkce a diváci se s ním tak seznámí až v roce 2004.
Jinde dostane Donald funkci v americkém letectvu nebo na válečné lodi a se stane de facto maskotem armády.
A ani později jeho důležitá funkce nekončí. Správné myšlenky má šířit v roce 1968 ve filmu Family Planning, kde poučuje obyvatele třetího světa při plánování rodiny a používání antikoncepce.