Město Havířov v Moravskoslezském kraji obývá zhruba 70 tisíc lidí. Museli byste si tedy říci, že je významným městem a jako takové tu musí stát už několik stovek let. Ale není tomu tak.
Havířov je naším největším městem, které není nejen krajské, ale dokonce ani okresní. Založeno bylo až roku 1955.
Havířov tak odráží styl, kterému se dnes říká socialistický realismus.
Vybudován byl kvůli narůstající poptávce pro ubytování havířů, když se v oblasti začalo těžit černé uhlí a mezi Karvinou a Místkem se muselo najít místo, které nebude samotné poddolované a dokáže zajistit ubytování pro pracovníky dolů s dobou dojezdu do třiceti minut.
MĚSTO PRO HORNÍKY
A tak se na místě, kde dosud stály jen malé vesnice v okolí, začalo stavět celé socialistické město. Poprvé se nad ním začalo uvažovat už v roce 1946 a již o rok později vzniklo první sídliště.
Postupně se celé území ležící na pomezí okresů sjednotilo, byly tu postaveny potraviny, základní školy, mateřské školy a veškerá infrastruktura. 4. prosince 1955 pak vzniklo oficiálně zcela nové město, které dostalo název Havířov.
JÁDRO MĚSTA JAKO UKÁZKA JEDINEČNÉHO STYLU
Architektonicky nejcennějším a nejzajímavějším prvkem je dnes jádro města a jeho blízké okolí, které bylo postaveno v 50. – 60. letech ve stylu socialistického realismu a bylo v roce 1992 vyhlášeno chráněnou památkovou zónou.
Podle tamního typického stylu se mu dnes říká Sorela. Další známou budovou města je železniční nádraží, jedna z nejkvalitnějších dochovaných ukázek bruselského stylu 60. let 20. století.
Nádraží se proslavilo po roce 2012 úmyslem tehdejšího majitele Českých drah s podporou města o jeho demolici. To však narazilo na odpor ze strany občanských sdružení i části veřejnosti a budova nakonec zůstala stát a prošla rekonstrukcí.
Památky pocházející zejména ze starých vesnic v okolí najdete v Havířově také, ale jinak je město dokonalou ukázkou toho, jak komunisté dokázali v podstatě za pár let postavit celé město, zatímco dnes výstavba ve většině případů naráží na byrokratickou mašinérii, se kterou jen těžko někdo hne.
Musíme si přiznat, že komunistická éra měla sice své zápory, ale také své výrazné plusy.