Domů     Nejloupeživější piráti všech dob: Kdo si nejvíc nahrabal?
Nejloupeživější piráti všech dob: Kdo si nejvíc nahrabal?
23.1.2019

Skuteční piráti nemívali dřevěnou nohu, na rameni jim neseděl papoušek, ani si neukrývali truhly s poklady. I tak to ale byli krutí a nemilosrdní muži, jejichž hlavním cílem bylo nakrást si co nejvíc. Někteří dokonce, takzvaní korzáři, se souhlasem panovníka. Kteří piráti v dějinách byli nejbohatší?

Největšího rozmachu dosáhlo pirátství během 16. až 18. století, kdy Evropa dobývala a drancovala Nový svět.

Piráti si dobře spočítali, že je mnohem jednodušší okrádat španělské lodě, plné zlata, stříbra a otroků, které se vracejí z Ameriky, než se snažit o dobytí těchto území.

Okrást Španěly, kteří se na amerických indiánech dopouštěli genocidy, jim ani nepřipadalo jako ten nejhorší zločin na světě. Být pirátem však nebylo snadné. Aby mohli okrádat velké zaoceánské lodě, potřebovali početnou posádku. Také udržování lodi něco stálo.

Ale jednou za čas se pirátům dostalo satisfakce v podobě obří kořisti. Kterým se dařilo nejlépe?

10. místo: Edward Teach (16801718), zvaný Černovous

jmění: 284 mld. Kč

Černovous byl známý anglický pirát, který působil ve zlaté éře pirátství na začátku 18. století v Karibiku. Byl to inteligentní a společenský muž s přirozenou autoritou. Hrůzné zvěsti o své osobě nechával kolovat schválně, aby se ho lidé báli.

Jeho poznávacím znakem byl hustý černý plnovous, který si splétal stuhami. Ve vlasech prý nosil hořící doutnáky a ozbrojený chodil šesti pistolemi a dvěma šavlemi.

Zmocnil se francouzské otrokářské lodi La Concorde, kterou přejmenoval na Pomstu královny Anny, vybavil ji 40 děly a udělal z ní svou vlajkovou loď.

Na konci května 1718 zablokovala jeho flotila vjezd do přístavu Charleston v Jižní Karolíně a drancovala všechny připlouvající lodě.

V listopadu téhož roku ho v zátoce u ostrova Ocracoke v Severní Karolíně objevil poručík Robert Maynard (1684-1751) a zaútočil na něj. Černovous se snažil uprchnout, ale byl zabit.

Britská vláda se jej natolik bála, že mu několikrát nabídla milost, pokud se stane spořádaným občanem.
Britská vláda se jej natolik bála, že mu několikrát nabídla milost, pokud se stane spořádaným občanem.

9. místo: John Halsey (16621708)

jmění: 295 mld. Kč

Halsey se narodil v Bostonu, ale mezi roky 1704 až 1705 sloužil jako privatýr neboli korzár pro Britské království. To znamená, že mohl s povolením panovnice na základě tzv. kaperského listu zajímat obchodní lodě, které patřily nepřátelským státům.

Aktivní byl především v Atlantském a Indickém oceánu. Když mu vypršelo oprávnění k privatýrství, stal se pirátem. Usadil se na Madagaskaru, odkud podnikal loupeživé výpady.

V Rudém moři číhal na lodě s pokladem, které náležely Mogulské říši (na území dnešní Indie). V roce 1707 zde napadl také pětici britských válečných lodí. Dvě největší přiměl k útěku a dvě ze zbývajících zabavil včetně nákladu cenností.

Během návratu na Madagaskar byla jeho flotila prakticky zničena hurikánem, Halsey sám krátce nato zemřel.

Když v roce 1707 odmítl napadnout holandskou loď, zbavila ho jeho posádka velení.
Když v roce 1707 odmítl napadnout holandskou loď, zbavila ho jeho posádka velení.

8. místo: Kapitán (Henry) Morgan (16351688)

jmění: 295 mld. Kč

Morgan pocházel z Walesu, do Karibiku se dostal v 50. letech 17. století. Od roku 1654 zde hořel konflikt o kolonie mezi Anglii a Španělskem, který započal dobytím Jamajky Angličany. Anglie proto najímala tzv.

bukanýry (korzáry), kteří měli napadat Španěly.  Kapitán Morgan obsadil španělská města Puerto Principe (dnes Camagüey na Kubě), Porto Bello (v Panamě) a v roce 1671 také Cuidad de Panama.

Problémem bylo, že v roce 1670 byl v Madridu podepsán mír mezi Španělskem a Anglií, kdy Španělé uznali anglické državy v Karibiku. Morganovo dobytí Panamy tak bylo protiprávní a dostal se za něj až před anglický soud.

Jeho bohatství a věhlas mu však zajistily beztrestnost. Místo šibenice byl povýšen do šlechtického stavu a v roce 1674 poslán do Port Royal (hlavní město) jako zástupce guvernéra ostrova Jamajky.

Ve funkci setrval až do roku 1682. O šest let později zemřel, pravděpodobně na následky těžkého pití.

Je po něm pojmenován jamajský rum Captain Morgan.
Je po něm pojmenován jamajský rum Captain Morgan.

7. místo: Thomas White (zemřel 1708)

jmění: 364 mld. Kč

Anglický pirát, který úřadoval hlavně v Karibiku a Indickém oceánu. Kapitánem byl jen krátce, zato sloužil pod mnoha významnými piráty, jakými byli George Booth, John Bowen, John Halsey nebo Nathaniel North.

Do Karibiku se dostal na obchodní lodi Marigold, která roku 1698 padla do rukou francouzských, později anglických pirátů, vedených Johnem Bowenem. White se ale odmítal pirátem stát, na lodi proto sloužil jako otrok.

Později se dobrovolně připojil ke skupině piráta Thomase Howarda a stal se kormidelníkem. V roce 1703 plul tzv.

Pirátským okruhem, což byla oblíbená pirátská trasa, vedoucí ze západního Atlantiku (Bermudy, Nassau, New York) podél jihovýchodního pobřeží Afriky, často kolem Madeiry, přes Mys Dobré naděje a Mozambický kanál na Madagaskar.

V roce 1704 se stal kapitánem vlastní lodi a napadal obchodní lodě v Rudém moři. V roce 1708 zemřel na Madagaskaru na následky alkoholismu a možná i tropickou nemoc.

Posledním přáním Thomase Whitea bylo, aby byl jeho syn převezen do Anglie kvůli vzdělání, k čemuž došlo.
Posledním přáním Thomase Whitea bylo, aby byl jeho syn převezen do Anglie kvůli vzdělání, k čemuž došlo.

6. místo: Jean Fleury (zemřel 1527)

jmění: 717 mld. Kč

Fleury se narodil ve francouzské Normandii a sloužil jako námořní důstojník, později jako korzár. Své schopnosti prokázal už během tzv.

čtyřleté války (1521–1526) mezi francouzským králem Františkem I. (1494–1547) a španělským králem a římským císařem Karlem V. (1500–1558). Na moři operoval s pouhou stovkou mužů asi 2000 km od pevniny.

Když v roce 1522 spatřil mezi Azory a Mysem sv. Vincenta tři španělské lodě, rozhodl se na ně zaútočit. Nemohl tušit, že se jedná o galeony převážející zlatý poklad, který získal Hernán Cortés (1485–1547) při dobytí Mexika. Fleurymu se podařilo získat dvě z těchto lodí.

Téhož roku se zmocnil také lodi plující ze Santo Dominga, který převážela zlato, perly, cukr a hovězí kůže.

Ačkoliv Španělé posílili eskortu všech svých lodí, vracejících se z Nového Světa, počin Jeana Fleuryho povzbudil nejen francouzské korzáry, ale i piráty z dalších zemí, aby napadali tyto lodě.

Byl zajat, souzen za pirátství, a nakonec v roce 1527 oběšen ve španělském Toledu.
Byl zajat, souzen za pirátství, a nakonec v roce 1527 oběšen ve španělském Toledu.

5. místo: Bartholomew Roberts neboli Černý Bart (16821722)

jmění: 728 mld. Kč 

Rodné jméno tohoto velšského piráta znělo John Roberts. Na moře se dostal už ve třinácti letech. Zajímavé ovšem je, že nikdy neholdoval alkoholu, naopak byl absolutním abstinentem a své posádce například ani nedovoloval hazardní hry na palubě.

Rád se hezky oblékal a potrpěl si i na šperky. Ve době zlatého věku pirátství, tedy mezi roky 1650 až 1730, přepadl nejvíce lodí ze všech, traduje se, že jich bylo 470. V Atlantiku útočil na lodě plující z Ameriky a západní Afriky.

Zemřel, když byla jeho flotila napadena kapitánem Chalonerem Oglem a jeho lidmi, hlavně kvůli opilosti své vlastní posádky. Jeho tělo bylo vhozeno do moře, většina posádky uvězněna, nebo prodána do otroctví.

Informace o jeho životě pocházejí z knihy Obecná historie pirátství námořního kapitána Charlese Johnsona, což je možná pseudonym Daniela Defoa, autora Robinsona Crusoa.
Informace o jeho životě pocházejí z knihy Obecná historie pirátství námořního kapitána Charlese Johnsona, což je možná pseudonym Daniela Defoa, autora Robinsona Crusoa.

4. místo: John Bowen (zemřel 1704)

jmění: 910 mld. Kč

John Bowen, přezdívaný Johnny Boy, se narodil na Bermudách.

Poté, co se definitivně rozhodl pro pirátství, se připojil ke kapitánu Readovi a později ke Georgi Boothovi, pod kterým sloužil na lodi Speaker (původně otrokářská loď, kterou získali) až do jeho smrti v roce 1700. Poté se stal kapitánem Speakeru a útočil na lodě Východoindické společnosti.

V roce 1702 se spojil s Thomasem Howardem a společně napadli dvě indické lodě v Rudém moři. Tu větší si ponechali a přejmenovali ji na Defiant. Bowen si za 4 roky pirátství vydělal dost, chtěl s tím proto skoncovat a usadit se na Madagaskaru.

To už ale nestihl, v roce 1704 zemřel na nespecifickou chorobu zažívacího traktu na ostrově Bourbon (dnešní Reunion) v Indickém oceánu.

Po něm velel Defiantu další známý pirát Nathaniel North.
Po něm velel Defiantu další známý pirát Nathaniel North.

3. místo: Thomas Tew (16491695)

jmění: 2 343 mld. Kč

Tew se pyšnil přezdívkou pirát z Rhode Islandu, ačkoliv není jisté, kde přesně se narodil. V roce 1692 získal kaperský list od guvernéra Bermud, kde v tu dobu žil. Byl pověřen zničením francouzské továrny v africké Gambii.

Zanedlouho po opuštění Bermud se Tew otázal svých mužů, zda se nechtějí stát piráty. Oni souhlasili. Tew se stal průkopníkem tzv. Pirátského okruhu, který po něm zopakovala řada dalších pirátů.

V roce 1693 se jim v Rudém moři podařilo zmocnit obří arabské plachetnice (dhau), plující z Indie do Otomanské říše i pokladu na její palubě. Tew se vrátil do Ameriky. V roce 1694 získal další kaperský list a vydal se na druhou výpravu.

V Rudém moři narazil na konvoj 25 lodí Mogulské říše, který se svými lidmi napadl. Za svoji opovážlivost zaplatil životem, zasáhl ho výstřel z kanonu.

Jeho osobní značkou byla černá vlajka a na ní bílá paže, třímající šavli.
Jeho osobní značkou byla černá vlajka a na ní bílá paže, třímající šavli.

2. místo: Sir Francis Drake (15401596)

jmění: 2 616 mld. Kč

Francis Drake byl anglický korzár, viceadmirál a mořeplavec. V letech 1570 až 1571 se plavil v karibské oblasti. Všiml si slabého místa v Panamské šíji a roku 1573 dobyl zdejší přístav. Do Anglie se vrátil jako boháč.

Královna Alžběta I. ho učinila velitelem plavby kolem světa. Na cestu se vydal v roce 1577 s pěti loďmi, do vod Tichého oceánu ale doplul jen s jednou. Vydal se na sever podél západního pobřeží Jižní Ameriky a jako první Evropan se dostal až k Vancouveru.

V roce 1580 se vrátil do anglického Plymouthu s lodí plnou španělského bohatství. Královna jeho dary přijala a Drakea pasovala na rytíře. V roce 1585 opět zamířil do Karibiku.

Připlul ke zdejšímu nejbohatšímu městu Santo Domingu, symbolu španělské nadvlády v této oblasti, které napadl z pevniny a získal ho bez boje. Poté vyplenil několik dalších míst a roku 1586 se vrátil jako hrdina do Plymouthu.

V boji proti Španělům se zasadil ještě jednou, a to v roce 1588, kdy v bitvě u Gravelines odrazil útok španělské flotily. Jeho poslední expedice vedla opět do Karibiku. Nakazil se však při ní úplavicí a zemřel poblíž města Portobelo v dnešní Panamě.

Španělé jej nenáviděli a přezdívali mu El Draque.
Španělé jej nenáviděli a přezdívali mu El Draque.

1. místo: Samuel Bellamy alias Černý Sam (16891717)

jmění: 2 730 mld. Kč

I když se tento Angličan věnoval pirátství pouze jediný rok, stal se nejbohatším pirátem.  Byl vysoký, silný a měl dobré způsoby. Rád se hezky oblékal.

Později získal přezdívku Černý Sam, a to kvůli svým černým vlasům, které si stahoval stuhou, aby tak vyjádřil svůj nesouhlas s tehdejší módou napudrovaných bílých paruk. Svoji posádku vedl značně demokraticky, přezdívali mu Robin Hood moří.

Soucit měl i se zajatci z celkem 53 napadených lodí. V roce 1715 se z Anglie dostal na Cape Cod v americkém Massachusetts, o rok později se vydal hledat ztracené poklady. Nebyl úspěšný, proto se připojil k posádce pirátské lodi Marianne.

Protože ale její kapitán odmítal napadat lodě ze své domoviny, byl zbaven velení a nahrazen Bellamym. Tomu se záhy podařilo získat ještě loď Sultanu. Strategie byla jasná. Vlajková loď byla dobře vyzbrojená, rychlá a vhodná k pronásledování.

Díky této taktice se mu roku 1716 podařilo získat Whydah Gally, otrokářskou loď naloženou nejrůznějšími poklady. Bohužel v dubnu 1717 jej překvapila u pobřeží Cape Cod bouře, jejímž následkem se loď potopila se všemi muži na palubě.

V roce 1984 bylo oznámeno nalezení vraku lodi Whydah Gally Barrym Cliffordem. Ten později založil muzeum, věnované Černému Samovi.
V roce 1984 bylo oznámeno nalezení vraku lodi Whydah Gally Barrym Cliffordem. Ten později založil muzeum, věnované Černému Samovi.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn