Domů     Nejhorší práci během 1. světové války měly kanárkové dívky!
Nejhorší práci během 1. světové války měly kanárkové dívky!
21.7.2020

Mladé dívky, které se rozhodly podpořit svoji vlast ve světovém konfliktu, pracovaly v britských muničních skladech. Každý den přicházely do styku s trhavinou TNT, před jejímiž nebezpečnými účinky je nechránilo nic. Jakou cenu platily za své vlastenectví?

Británie se za dlouhé vlády královny Viktorie (1819–1901) proměnila v největší a nejmocnější stát světa. Ovšem v roce 1913 ji na pozici největší evropské průmyslové mocnosti k velké nelibosti čelních britských představitelů vystřídalo Německo.

A to díky obrovskému navýšení těžby uhlí, železné rudy a zvýšené produkci oceli. Navíc se po Rusku stalo rovněž nejlidnatějším státem Evropy a začalo si dělat zálusk na kolonie v zámoří.

Svoji vůdčí pozici na tomto poli ovšem Británie nechtěla Německu jen tak přenechat.

Závody ve zbrojení

Rozhořely se tudíž závody ve zbrojení. Mezi roky 1908 až 1913 se výdaje na něj zvýšily ve Velké Británii o 30 % a v Německu o 69 %, ale ani další země nezůstávaly pozadu.

Vedle hutnictví a strojírenství se rychle rozvíjel také chemický průmysl, který produkoval nové a účinnější výbušniny. V Evropě rostl militarismus a nacionalismus namířený proti cizincům.

Země se připravovaly na válku a čekaly na sebemenší záminku k vyvolání konfliktu.

Velká válka propuká

Tou se nakonec stal úspěšný atentát na arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este (1863–1914) v Sarajevu dne 28. června 1914. V jeho důsledku vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku.

Na základě vzájemných smluv následovala řetězová reakce ostatních zemí a během asi 4 týdnů se ve válečném konfliktu ocitla téměř celá Evropa.

Na jedné straně stály státy Dohody, tedy Francie, Rusko a Velká Británie, k nimž se později přidala Itálie a USA. Na druhé straně pak bojovaly Rakousko-Uhersko, Německo, Osmanská říše a Bulharsko.

Na scénu nastupují ženy

Zatímco statisíce mužů putovaly na frontu, v zázemí se nedostávalo pracovních sil. První světová válka tak nechtěně vyvolala největší genderovou revoluci, protože muže musely v mnoha profesích nahradit ženy. Staly se náhle živitelkami rodin.

Byly odpovědné nejen za chod domácnosti, ale také za shánění surovin pro přípravu jídla, což bylo čím dál složitější. Rozmohl se proto výměnný obchod. Řada žen také musela poprvé nastoupit do práce, aby rodinu vůbec uživila.

V mnoha profesích musely muže zastoupit ženy.
V mnoha profesích musely muže zastoupit ženy.

Vojáci, vraťte se na pole!

Rovněž práce v zemědělství museli nově obstarávat především ženy, děti a starci. Na malých rodinných farmách to stačilo, problémem se staly rozsáhlé pozemky o výměře několika tisíc hektarů půdy a statisíce zvířat, o něž bylo třeba pečovat.

Ve Francii proto musela například roku 1917 vláda uvolnit 300 000 vojáků a poslat je na pole. Němci zase k zemědělským pracím nutili zajatce. Ženy nahradily muže i ve veřejných službách, najednou řídily koňské omnibusy, poštovní vozy či tramvaje.

Revoluce v pracovním zapojení i módě

To přispělo také k tomu, že ženy a dívky začaly nosit poprvé místo sukní a šatů kalhoty, ve formě uniforem či montérek, které se později staly běžnou součástí jejich šatníku a zároveň symbolem rovnoprávnosti.

Ženy pronikly rovněž do kanceláří, například jen ve Francii se oproti mírovému období zvýšil podíl žen mezi úřednictvem o 25 %.

Po válce se takové ženy odmítly vrátit na pozice pomocných sil, a tak po roce 1918 mnoho zámožných britských rodin nemohlo sehnat služebné.

Změnila se i móda žen.
Změnila se i móda žen.

Válečný průmysl potřebuje ženy

Pracovat mohly ženy i v armádě. Zpočátku jen jako ošetřovatelky, později i jako spojařky a úřednice. K tomu dostaly uniformu i hodnost a mohly obdržet i válečné vyznamenání. Sloužit vlasti však mohly i jinak, když se zapojily do válečného průmyslu.

V Německu například tvořily v roce 1918 dělnice až 55 % osob zaměstnaných v průmyslu a zvládat musely až 60hodinový pracovní týden. V Británii nastoupila řada žen do továren na výrobu munice.

Nejlepší náplň do granátů

Britové nejprve používali jako náplň do protipancéřových granátů lyddit (kyselinu pikrovou), ovšem tyto vybuchovaly často již při nárazu na pancíř bojových plavidel a většinu energie tak vydaly mimo loď.

Proto začali v roce 1907 nahrazovat lyddit trinitrotoluenem (TNT), Němci to dělali už od roku 1902. Trinitrotoluen je silná, relativně bezpečná trhavina, kterou poprvé připravil roku 1863 německý chemik Julius Wilbrand (1839–1906).

Původně se TNT využíval jako žluté barvivo.

TNT se používalo jako žluté barvivo.
TNT se používalo jako žluté barvivo.

Hlaste se do muničních továren

Do leteckých pum a granátů bylo třeba plnit výbušnou směs na bázi trinitrotoluenu ručně. Nejprve tak činili muži, když ale byli povoláni na frontu, musely je zastoupit ženy. Spotřeba munice však v Británii rostla mnohem rychleji než její výroba.

Na území Spojeného království tak začaly vznikat nové muniční továrny, jedna poblíž Gloucesteru, zhruba 150 km západně od Londýna. V roce 1916 už v ní pracovalo přes 2000 žen a jen asi 300 mužů.

V každodenním ohrožení života

V tomtéž roce se otevřela ještě muniční továrna v Chilvellu u Notthinghamu, další pak ve waleském Pembrey. Ke konci války v nich pracovalo na 6000 žen. Tyto továrny byly oblíbeným cílem nepřátel, životy jejich pracovnic tak byly v každodenním nebezpečí.

Ovšem neohrožoval je jen útok zvenčí, velice riziková byla i práce samotná. Dovnitř dělostřeleckých granátů bylo potřeba zarazit rozbušku, ovšem v případě, že tak dělnice učinily příliš silně, došlo k výbuchu. Jedné těhotné zaměstnankyni se to přihodilo.

Při výbuchu přišla o obě ruce a oslepla. Dítěte se tak mohla dotýkat jen rty.

Samotná práce byla velmi riziková.
Samotná práce byla velmi riziková.

Na hedvábí a silonky zapomeňte!

Kvůli nebezpečí exploze bylo ženám zakázáno nosit do muničních továren oblečení z hedvábí, nesměly mít ani silonky. Také žádné šperky či sponky ve vlasech. Před nástupem na směnu se musely vysvléknout do spodního prádla a byly zkontrolovány.

Pokud jejich podprsenka obsahovala kovovou sponu, musely ji nechat v šatně. Na bezpečnost výroby se dbalo, ovšem na bezpečnost žen při práci vůbec. Neměly žádné respirační ochranné pomůcky a výbušnou směs plnily do munice holýma rukama.

Přitom TNT je jedovatý, při styku s kůži vyvolává její podráždění a zbarvení do žlutooranžova.

Žluté obličeje kanárkových dívek

Ženám a dívkám, které pracovaly v muničních továrnách, se přezdívalo kanárkové dívky nebo jen kanárci, protože zbarvení jejich kůže připomínalo žluté peří kanárků.

Tyto ptáčky přitom používali horníci v dolech, aby v nich určili koncentraci nebezpečného oxidu uhelnatého. Vlasy těchto žen měly nádech do zelena či červena. Rodily se jim i žlutě zbarvené děti.

Zabarvení kůže nebezpečné nebylo, bledlo, když již ženy a děti nebyly vystavené expozici TNT.

Pracující dívky měly od práce žluté obličeje.
Pracující dívky měly od práce žluté obličeje.

Nemoci jater, kůže i kostí

Ovšem práce s touto nebezpečnou trhavinou škodila zdraví jinak a hůře. Dlouhodobé vystavení TNT mělo za následek poruchy funkce jater, anémii, zvětšování sleziny a také poškození imunitního systému.

Vyvolávalo bolesti hlavy, zvracení a nevolnost, následně v důsledku poškození jater také žloutenku a rakovinu jater či kůže. Většina žen těmto problémům dříve či později neunikla. U jiných se rozvinula osteonekróza, tedy postupné odumírání kostí.

Hrdinství, nebo nutná obživa?

Kanárkové dívky o nebezpečí věděly, pozorovaly na sobě účinky míchání tzv. ďáblovy kaše (výbušné směsi) holýma rukama. Tuto šílenou práci však přijímaly, neboť potřebovaly zajistit rodinu.

Jiné ji vnímaly jako projev vlastenectví, něco, co pro vítězství ve válce mohly udělat ony samy, byť to spočívalo v obětování vlastního zdraví. Některé obětovaly i svůj život.

To když 1. července 1918 došlo k výbuchu 8 tun TNT v muniční továrně v Chilwellu, ve které se vyrábělo až 47 000 bomb denně.

Některé dívky braly práci jako vlastenectví.
Některé dívky braly práci jako vlastenectví.

Když vybuchne TNT

Výbuch bylo slyšet až ve vzdálenosti 30 km od továrny, létaly při něm vzduchem kusy těl.  Při největší explozi v Británii během 1. světové války zahynulo 134 lidí, převážně žen, přičemž identifikovat se podařilo jen 32 z nich.

Zbytek byl pohřben v hromadném hrobě. Dalších 250 osob bylo zraněno. Tehdejší ministr pro výrobu válečného materiálu a pozdější premiér Velké Británie, Winston Churchill (1847–1965), poslal postiženým rodinám kondolenční dopis.

Nehodu vyšetřoval Scotland Yard, neboť ředitel továrny, lord Godfrey Chetwynd (1863–1936) považoval explozi za sabotáž. V tisku bylo o výbuchu jen pár řádků.

Život v ohrožení za pár šupů

Každodenní život ohrožující těžká práce kanárkových dívek ovšem nebyla po zásluze odměňována. Ač pracovaly stejně kvalitně a usilovně jako muži, dostávaly jen zhruba poloviční plat. Ženy byly kvůli tomu oprávněně naštvané.

Obavy však následně měli i muži vracející se z fronty. Báli se, že si zaměstnavatelé kvůli nižším nákladům raději ponechají za zaměstnance ženy, nebo že budou dostávat stejně nízkou mzdu jako ony.

Za rovnost mezd například roku 1918 stávkovaly v Londýně řidičky autobusů a tramvají.

Ženy začaly stávkovat za rovnost platů.
Ženy začaly stávkovat za rovnost platů.

Fotbal je doménou mužů, a basta!

Ač výbor zabývající se rovností mezd nezjistil rozdíly v odváděné práci mezi muži a ženami, názor, že jsou ženy méně schopné než muži, ve společnosti přetrval. Paradoxně rovněž ve sportu.

Když britští muži odjeli na frontu, nahradily je ženy také ve fotbalových a kriketových týmech. Některé z nich dosáhly významných úspěchů. Přesto roku 1921 britská fotbalová asociace zakázala ženám dále hrát a tento zákaz přetrval až do roku 1971.

Zpátky ke strojům, ženy

Když roku 1939 vypukla druhá světová válka, situace se zopakovala. Ženy opět nahradily ve válečném hospodářství muže, kteří byli vysláni bojovat na frontu.

Zapojení žen bylo během druhého světového konfliktu ještě větší, neboť tentokráte ve větší míře zasáhl i USA a Rusko.

Oproti tomu v Německu se situace výrazně změnila, nacisté zapojení žen nepodporovali, jejich hlavní úlohu spatřovali v rození nových vojáků pro Německo.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Každodenní život obyvatel Incké říše
Ponořte se do fascinující historie jedné z největších předkolumbovských říší amerického kontinentu. Odhalte tajemství původu Inků, pronikněte do struktury jejich společnosti a seznamte se s morálním kodexem, který ovlivňoval každodenní život deseti milionů obyvatel rozlehlé říše v Andách. Jak vypadal jejich den, co jedli a jakou roli hrála práce v jejich životě? Patrně největší indiánská […]
Historie
Zákeřný útok na Pearl Harbor
Zatímco v Evropě se válčí už více než dva roky, Američané jsou zatím poměrně v klidu. A to i přesto, že už od poloviny 30. let císařské Japonsko významně expanduje do Tichomoří a dobývá jedno území za druhým. Cílem Japonců je rozšířit si přístup k nerostným surovinám v jihovýchodní Asii. Japonská generalita se však bojí, […]
Historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
reklama
zajímavosti
Láska nosem: Jak vůně ovlivňuje přitažlivost
Romantika začíná u nosu! Věděli jste, že při výběru partnera hraje čich důležitější roli než vzhled nebo inteligence? Objevte fascinující svět chemické komunikace mezi lidmi. Je těžké to připustit, ale pánové by zřejmě mohli vzdát touhu po vycvičeném těle a dámy úsilí o dokonalý outfit a make-up. To, zda jsou přitažliví pro druhé, totiž podle […]
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
7 netradičních druhů vajec, které se dají jíst!
Zase jsou tu Velikonoce a naše stoly se zaplní mísami obarvených vajíček. Nejčastěji jsou to ty slepičí… Po kterých ale sáhnout, pokud chcete letos změnu? Možností je mnoho! 1/ Kaviár po francouzsku vejce: ŠNEČÍ Chutnají trochu jako tráva s houbami, jsou slizká a při skousnutí mírně lupnou. Zatím nemáte chuť? Šnečí vajíčka jsou ovšem luxusní […]
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
reklama
věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz