Po obsazení severní Afriky Spojenci bylo jasné, že se schyluje k invazi do jižní Evropy. A tak je naplánována operace Husky – vylodění na Sicílii. Aby se usnadnila, je třeba Němce nenápadně donutit k částečnému vyklizení ostrova.
To je možné jedině tak, že Spojenci budou předstírat vylodění v Řecku a na Sardinii.
Takovou návnadu ale Němci hned tak nespolknou. A tak se rozjíždí řada fiktivních akcí. Spojenci provádějí útoky ve Francii a na Balkáně a ve východním Středomoří vytvoří fiktivní armádu.
Její existenci zdánlivě potvrzuje zvýšený provoz radiostanic v této oblasti. Spojenci také najímají řecké překladatele a vyvinou velkou poptávku po řeckých mapách a bankovkách.
To vše postupně utvrzuje špionážní aparát nepřítele, že Spojenci chystají invazi do Řecka a Sardinie. Nejvýznamnější ale operace Mincemeat – nejodvážnější, nejtroufalejší a nejgeniálnější špionážní akce 2. světové války!
Mrtvola jako návnada
Britská tajná služba MI5 má plán předhodit Hitlerovi falešné dokumenty o plánovaném vylodění na Sardinii a v Řecku.
Šikovnou lest vymyslí Charles Cholmondeley z RAF a korvetní kapitán Ewena Montagu (1901 -1985) z královského námořnictva.
Rozhodnou se jako návnadu předhodit mrtvého muže v hodnosti vysokého britského důstojníka, který se údajně utopí v moři po havárii letadla poblíž španělských břehů u Hualvy.
Správně přepokládají, že místní úřady předají cokoliv podezřelého tamnímu agentovi německé špionážní služby.
Aktovka s řetízkem
Papíry mrtvoly zní na jméno major William Martin z Královského námořnictva. Nejdůležitější je ale podvržený tajný dopis mezi nevyššími vojenskými činiteli Spojenců s náznaky o hlavním útoku na Řecko a Sardinii. Ale kde vzít mrtvolu a nekrást?
Po delším tápání ohlásí londýnský koroner, že našel pravé tělo. O jeho skutečné identitě MI5 dlouho mlží. Po vyhození do moře mrtvolu ještě týž den objeví španělský rybář i s aktovkou, přivázanou řetízkem k tělu a předá ji úřadům. MI5 musí obětovat i jedno „havarované“ letadlo.
Dvojí úspěch
Operace vyjde dokonale – Hitler se přes své agenty dostane k dokumentům. Pevně věří, že jsou pravé a pošle vojenské posily do Řecka, na Sardinii a Korsiku. Vylodění Spojenců na Sicílii 10. července 1943 je moment překvapení, nad kterým je OSA v šoku.
Teprve v roce 1996 se najde důkaz, že tělo patřilo Glyndwru Michaelu, velšskému alkoholikovi a tulákovi bez příbuzných. Tělo je do zahájení operace v mrazicím boxu. Španělský koroner pak bez podezření konstatuje smrt utopením.
Operace Mincemeat splní ještě jednu nečekanou úlohu. Němci později několikrát narazí na tajné vojenské materiály Spojenců, ale už jim nikdy neuvěří. Přestože jsou pravé!