Skip to content

Nejdrsnější bitvy dějin: Stopy v nich zanechají i Češi

Kterých pět historických bitev si může vypůjčit adjektivum „nejdrsnější“?

Král vzal nohy na ramena Prusové postupovali během sedmileté války stále dál a bylo třeba je zastavit. Habsburská monarchie se o to tedy pokusila u Kolína. Na jedné straně stál zkušený rakouský maršál Leopold Daun (1705–1766) s přesilou, na druhé straně pruský král Fridrich II. Veliký (1712–1786) s náturou dravce a pověstí nejlepšího vojevůdce Evropy.

Přesto nebylo ve slavné bitvě u Kolína do poslední chvíle rozhodnuto. Ke střetnutí vojsk došlo 18. června 1757. Rakušané měli na 50 000 mužů, Prusko kolem 35 000. Přetahovaná nakonec ukázala, že Habsburkové budou přece jen silnější a Fridrich zbaběle utekl z boje, aniž by zanechal rozkazy.

Zbytek Prusů zachránila jen vrozená disciplína a předchozí výcvik. Vojáci tak byli schopni spořádaně ustoupit i bez vrchního velení.

Sedmiletá válka se odehrává i na americkém kontinentu.

Valící se Švédy zastavila až diplomacie Třicetiletá válka zuřila i v Českých zemích. Ovšem zatímco se dodnes velká pozornost obrací k bitvě na Bílé hoře, v Čechách proběhla 6. března 1645 největší a nejkrvavější bitva celé třicetileté války.

U vsi Jankov nedaleko Benešova se střetla vojska švédského generála Lennarta Torstensona (1603–1651) a velitele císařského vojska Melchiora von Hatzfeldta (1593–1658).

Střet skončil drtivým vítězstvím Švédů. Jejich tažení směrem na Vídeň bylo ale zastaveno, protože konečně přišla jednání o míru. V bitvě zahynulo 6500 lidí. Všechny okolní vesnice byly vypáleny, plamenům unikl paradoxně jen Jankov.

Bitvu u Jankova lze označit za nejkrvavější na našem území.

Dagobertovi vojáci odhazovali výzbroj Šlo o bitvu, která vešla do historie. Řežba u hradu Wogastisburg proběhla na úsvitu českých dějin roku 631, kdy proti sobě stanuly slovanské kmeny Sámovy říše a vojska franského krále Dagoberta I. (asi 603–639). Rovnou tři franské vlny zalily Sámovu říši, aby se následně spojily v jednu velikou tsunami.

Jižnímu a severnímu křídlu Franků, tvořeným z Alamanů a Langobardů, se dařilo, a tak se jejich úspěchem chtěli inspirovat i Austrasijci ve středním a hlavním proudu Dagobertovy armády. Obklíčili tak slovanský Wogastisburg a po třech dnech se pustili do boje.

Velká část uchvatitelů však nečekaně padla, a tak se ti zbývající s úlekem rozprchli. Po armádě zbyly u hradu jen hromady výstroje.

Slované u Wogastisburgu pokoří Franky.

Svatá liga zmasakrovala 20 000 Turků

K obrovské námořní bitvě došlo 7. října 1571 v Jónském moři u ostrova Lepanto. Osmanští Turci se totiž nevzdali svých ambicí ovládnout Evropu ani po smrti sultána Sulejmana I. (1494–1566), a tak v Benátkách, které byly hned na ráně, došlo k vytvoření křesťanské Svaté ligy, jejíž mohutná vojska měla šíření Osmanské říše zastavit.

Křesťanské armádě o síle 50 000 mužů vybavené 300 loděmi neměli Turci šanci konkurovat. Vždyť neměli zdaleka takovou technologii ani dělostřelectvo. Spojené námořní síly křesťanů tak své nepřátele zcela rozdrtily a zanechaly po sobě nejméně 20 000 mrtvých protivníků.

Osmanům se chuť k dalším bojům zajedla. Vítězství nad Turky bylo oslaveno řádně. Papež nechal ve všech kostelech v poledne rozeznít zvony.

Klíčový střet s Turky u Lepanta

Polského krále tu podporoval i Jan Žižka Podle počtu zúčastněných vojáků jde 15. července 1410 u Grunwaldu v dnešním Polsku o největší bitvu středověku. Na obou stranách bojovalo až 30 000 vojáků, mezi nimi rytíři z celé Evropy.

Král Vladislav II. Jagell (1362–1434) se zde postavil do čela polsko-litevské koalice, která porazila velmistra křižáckého řádu Ulricha von Jungingena (1360–1410).

Na straně krále Vladislava bojoval možná i český vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (asi 1360–1424). Právě v této bitevní vřavě zřejmě Žižka přišel o oko. Své daně zaplacené za vítězství ale zřejmě nelitoval.

Řád německých rytířů už nadobro přišel o svou dřívější moc.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Ingrid Tůmová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Děti společně s IGRÁČKEM objevují krásy Valašska
epochanacestach.cz

Děti společně s IGRÁČKEM...

Muzejní a galerijní centrum...
Jak Rusko prodalo Aljašku! Nejhorší obchod v dějinách
epochalnisvet.cz

Jak Rusko prodalo Aljašku!...

Krásná příroda, bohatý zdroj nerostných...
Půjde slavný pár od sebe?
nasehvezdy.cz

Půjde slavný pár od sebe?

Už roky se v okolí...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Molnupiravir se k lidem může dostat už na podzim
21stoleti.cz

Molnupiravir se k lidem může...

Do závěrečné, třetí fáze testování se dostává slibný...
První dáma uměleckého rytectví
iluxus.cz

První dáma uměleckého rytectví

V komunitě sběratelů zbraní platí za...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Žraloci jako agenti  tajných služeb?
enigmaplus.cz

Žraloci jako agenti tajných...

Blíží se léto a čas dovolených. Navzdory zdání,...
Lepší léčba HAE v Česku a na Slovensku
21stoleti.cz

Lepší léčba HAE v Česku a...

Vzácnému dědičnému onemocnění jménem hereditární...
Strašlivý mord v den svatební
enigmaplus.cz

Strašlivý mord v den svatební

V blízkosti silniční komunikace z Rtyně v Podkrkonoší do...
Podivné nálezy na pláži: Zářivý kámen nebo stará loď
enigmaplus.cz

Podivné nálezy na pláži:...

Když se takhle navečer procházíte po pláži, nikdy...