Skip to content

Nejdrsnější bitvy dějin: Stopy v nich zanechají i Češi

Kterých pět historických bitev si může vypůjčit adjektivum „nejdrsnější“?

Král vzal nohy na ramena Prusové postupovali během sedmileté války stále dál a bylo třeba je zastavit. Habsburská monarchie se o to tedy pokusila u Kolína. Na jedné straně stál zkušený rakouský maršál Leopold Daun (1705–1766) s přesilou, na druhé straně pruský král Fridrich II. Veliký (1712–1786) s náturou dravce a pověstí nejlepšího vojevůdce Evropy.

Přesto nebylo ve slavné bitvě u Kolína do poslední chvíle rozhodnuto. Ke střetnutí vojsk došlo 18. června 1757. Rakušané měli na 50 000 mužů, Prusko kolem 35 000. Přetahovaná nakonec ukázala, že Habsburkové budou přece jen silnější a Fridrich zbaběle utekl z boje, aniž by zanechal rozkazy.

Zbytek Prusů zachránila jen vrozená disciplína a předchozí výcvik. Vojáci tak byli schopni spořádaně ustoupit i bez vrchního velení.

Sedmiletá válka se odehrává i na americkém kontinentu.

Valící se Švédy zastavila až diplomacie Třicetiletá válka zuřila i v Českých zemích. Ovšem zatímco se dodnes velká pozornost obrací k bitvě na Bílé hoře, v Čechách proběhla 6. března 1645 největší a nejkrvavější bitva celé třicetileté války.

U vsi Jankov nedaleko Benešova se střetla vojska švédského generála Lennarta Torstensona (1603–1651) a velitele císařského vojska Melchiora von Hatzfeldta (1593–1658).

Střet skončil drtivým vítězstvím Švédů. Jejich tažení směrem na Vídeň bylo ale zastaveno, protože konečně přišla jednání o míru. V bitvě zahynulo 6500 lidí. Všechny okolní vesnice byly vypáleny, plamenům unikl paradoxně jen Jankov.

Bitvu u Jankova lze označit za nejkrvavější na našem území.

Dagobertovi vojáci odhazovali výzbroj Šlo o bitvu, která vešla do historie. Řežba u hradu Wogastisburg proběhla na úsvitu českých dějin roku 631, kdy proti sobě stanuly slovanské kmeny Sámovy říše a vojska franského krále Dagoberta I. (asi 603–639). Rovnou tři franské vlny zalily Sámovu říši, aby se následně spojily v jednu velikou tsunami.

Jižnímu a severnímu křídlu Franků, tvořeným z Alamanů a Langobardů, se dařilo, a tak se jejich úspěchem chtěli inspirovat i Austrasijci ve středním a hlavním proudu Dagobertovy armády. Obklíčili tak slovanský Wogastisburg a po třech dnech se pustili do boje.

Velká část uchvatitelů však nečekaně padla, a tak se ti zbývající s úlekem rozprchli. Po armádě zbyly u hradu jen hromady výstroje.

Slované u Wogastisburgu pokoří Franky.

Svatá liga zmasakrovala 20 000 Turků

K obrovské námořní bitvě došlo 7. října 1571 v Jónském moři u ostrova Lepanto. Osmanští Turci se totiž nevzdali svých ambicí ovládnout Evropu ani po smrti sultána Sulejmana I. (1494–1566), a tak v Benátkách, které byly hned na ráně, došlo k vytvoření křesťanské Svaté ligy, jejíž mohutná vojska měla šíření Osmanské říše zastavit.

Křesťanské armádě o síle 50 000 mužů vybavené 300 loděmi neměli Turci šanci konkurovat. Vždyť neměli zdaleka takovou technologii ani dělostřelectvo. Spojené námořní síly křesťanů tak své nepřátele zcela rozdrtily a zanechaly po sobě nejméně 20 000 mrtvých protivníků.

Osmanům se chuť k dalším bojům zajedla. Vítězství nad Turky bylo oslaveno řádně. Papež nechal ve všech kostelech v poledne rozeznít zvony.

Klíčový střet s Turky u Lepanta

Polského krále tu podporoval i Jan Žižka Podle počtu zúčastněných vojáků jde 15. července 1410 u Grunwaldu v dnešním Polsku o největší bitvu středověku. Na obou stranách bojovalo až 30 000 vojáků, mezi nimi rytíři z celé Evropy.

Král Vladislav II. Jagell (1362–1434) se zde postavil do čela polsko-litevské koalice, která porazila velmistra křižáckého řádu Ulricha von Jungingena (1360–1410).

Na straně krále Vladislava bojoval možná i český vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (asi 1360–1424). Právě v této bitevní vřavě zřejmě Žižka přišel o oko. Své daně zaplacené za vítězství ale zřejmě nelitoval.

Řád německých rytířů už nadobro přišel o svou dřívější moc.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Ingrid Tůmová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Šílený vědec Herbert Bruno Gerstner v Německu zabíjel děti, v USA onkologicky nemocné
enigmaplus.cz

Šílený vědec Herbert Bruno...

Za války prováděl brutální experimenty, při kterých...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Mrkvovo-dýňová kaše
nasehvezdy.cz

Mrkvovo-dýňová kaše

Přílohovou kaši můžete udělat i z jiné zeleniny...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Akustická kočka: Pokusy s odposlouchávacím zařízením, které má svoji hlavu
enigmaplus.cz

Akustická kočka: Pokusy s...

Posedlost amerických tajných služeb zdokonalováním...
Když delfín bojuje: Trénují velmoci vodní savce k válce?
enigmaplus.cz

Když delfín bojuje: Trénují...

Jsou roztomilí, hraví, společenští, ohromně inteligentní a pod...
Zahrada se zabarvuje
nasehvezdy.cz

Zahrada se zabarvuje

V polovině říjnu zahrada vydává své poslední...