Skip to content

Nejbohatší muži historie: Mansa Musa I. dá slovu „rozhazovat“ nový význam!

Průvod pomalu postupuje městem. Lidé se sbíhají, protože se děje něco nevídaného. Nádherně oděný africký král obdarovává poutníky zlatem. Je ho tolik, že zastíní i slunce na nebi.

V době smrti má majetek nejbohatšího člověka v historii v přepočtu hodnotu téměř 8 bilionů korun. Kdybyste ji měli v korunových mincích a chtěli ji přesypat z jedné hromady na druhou, tak při rychlosti jedné mince za vteřinu byste takovou hromadu přesýpali 248 000 let!

01_Mansa Musa
Mansa Musa celý ve zlatě.

Pokladnice plná zlata a soli

Na trůn se Mansa Musa (1280–1337) dostává poté, co se jeho otec nevrátí z výpravy, která měla najít hranice Atlantického oceánu. Za své bohatství vděčí obrovským přírodním zdrojům, neboť jeho říše, rozkládající se na území dnešních států Mali, Timbuktu a Ghana, je ve 14.

století zdrojem poloviny světových zásob zlata a soli. Jako horlivý muslim nesmírné bohatství využívá především k šíření islámu, budování honosných mešit a ještě honosnějších paláců.

01_Mansa Musa1
Jeho říše se rozkládá na území dnešních států Mali, Timbuktu a Ghana.

Jeho štědrost rozvrací ekonomiku

Vrcholem jeho výstředního chování je pouť do Mekky v roce 1324. Traduje se, že ho doprovází 60 000 mužů a 12 000 otroků, z nichž každý nese zlatý prut. Součástí karavany je také 80 velbloudů s nákladem zlata, které Musa cestou rozdává chudým poutníkům.

Slavný arabský historik Chihab al-Umari(1300–1384) píše: „Svým leskem zahanbil i horké africké slunce.“ Jeho štědrost je tak velká, že devastuje ekonomiku míst kudy prochází. Například v Káhiře náhlý příliv zlata devalvuje jeho cenu na celé desetiletí.

Když zemře, nejsou dědicové schopni zabránit občanské válce a navíc musí čelit nájezdům z okolních zemí. Během pouhých dvou generací se nesmírný majetek rozplyne.

gold-002
Poutníkům rozdá 12 tun zlata.

Foto: archiv, mvslim.com, kingofwallpapers.com, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články