Domů     Neduživý „batůžkář“ vraždí děti i penzisty
Neduživý „batůžkář“ vraždí děti i penzisty
10.10.2023

Znásilňovaná žena úpí pod zavalitým tělem agresivního útočníka. Opodál všechno sleduje další muž. Mlsně si je prohlíží. Sám by si na ji nejspíš přepadnout netroufl. Takto mu to vyhovuje mnohem víc. Tentokrát má oběť ve své moci, aniž by musel hnout prstem.

Sterilita, nezvykle malá varlata, opožděný vývoj řeči, problémy s učením, zvýšené riziko rakoviny prsu. To všechno jsou možná rizika spojená s takzvaným Klinefelterovým syndromem.

Jím postižený mužský jedinec má místo obvyklého jednoho chromozomu X tyto chromozomy dva, a navíc jeden chromozom Y. Týká se to zhruba jednoho chlapce z tisíce. Patří mezi ně také Francis Heaulme (*1959). Život však nemá jednoduchý i z jiných důvodů.

Francis Heaulme má těžké dětství a trpí řadou poruch, rozhodne si to vybít na nevinných obětech. FOTO: Getty Images
Francis Heaulme má těžké dětství a trpí řadou poruch, rozhodne si to vybít na nevinných obětech. FOTO: Getty Images

Matku miluje, otce se bojí

Rodák z Mét vyrůstá ve francouzském departementu Meurthe-et-Moselle. Vztah ke svým rodičům snad ani nemůže mít rozdílnější.

Zatímco za matku Nicole by klidně dýchal a považuje ji bezmála za světici, otci Marcelovi se raději vyhýbá, kdykoli je to jen trochu možné. V tomto případě se u něj ozývá pud sebezáchovy.

Elektrikář a notorický alkoholik totiž jednotlivé členy své rodiny rád tluče a ponižuje. Především ve Francisovi spatřuje „dokonalý“ cíl.

Svazuje ho ve sklepě

A tak se třeba stává, že když mu syn zapomene přinést alkohol, sváže jej ve sklepě a nechá ho tam několik hodin plakat a žadonit o propuštění. Francisova už tak dost komplikovaná psychika dostává pořádně zabrat.

Ulevit jí dokáže pouze sebepoškozováním – řeže se skleněnými střepy do rukou, nohou i do hrudi.

„Než abych ublížil někomu jinému, raději ublížím sám sobě,“ říká s podezřelým klidem mladší sestře Christine, když se mu snaží jeho chování rozmluvit.

Dojídá kočičí konzervy

Marcel většinu rodinného rozpočtu utratí na koňských dostizích. Sousedé tak Francise nejednou zahlédnou dojídat zbytky z konzervy pro kočky. Někteří z nich mu proto říkají Felixi, podle tradičního kočičího jména.

Jeho vztah ke zvířatům je celkově hodně různorodý. Nejprve si s nimi rád hraje a v jejich společnosti se dokáže alespoň trochu uklidnit, ale postupem času si na nich začne vybíjet vztek. Nemálo němých tváří doslova pohřbí zaživa. Když mu definitivně dojde trpělivost, uteče v 17 letech z domova.

Heaulmovo IQ nedosahuje ani průměrných hodnot. Spolu s prožitými traumaty a nahromaděným vztekem je to doslova vražedná kombinace. FOTO: Dmcq/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Heaulmovo IQ nedosahuje ani průměrných hodnot. Spolu s prožitými traumaty a nahromaděným vztekem je to doslova vražedná kombinace. FOTO: Dmcq/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Zbortí se mu svět

Klinefelterův syndrom se na něm mimo jiné podepíše tak, že jeho IQ nedosáhne ani průměrné hodnoty, zato vyroste do úctyhodné výšky 190 centimetrů. Domů se ještě na nějaký čas vrátí, ovšem za tragických okolností.

Jeho milované matce nejprve v roce 1982 diagnostikují rakovinu. Bojuje s ní mnoho těžkých měsíců, ale nakonec 16. října 1984 zemře. Francisovi už se zbortil svět několikrát, ale nikdy tak devastujícím způsobem jako v té chvíli.

Na pohřbu pláče natolik usilovně, že se jej ostatní příbuzní jen marně snaží utišit. Chvíli to dokonce vypadá, že se vrhne do čerstvě vykopaného hrobu.

Sebevraždám se vysmívá

„Chci odejít za ní,“ opakuje sestře. Několikrát se pokusí o sebevraždu. „Akorát dělá cirkus, stejně to nemyslí vážně,“ staví se k tomu jeho otec způsobem sobě vlastním.

Psychiatři, k nimž v té době dochází, na to mají jiný názor, ale jejich varování zůstanou nevyslyšena. Christine rodné hnízdo opustí a vdovec Marcel si brzy najde novou drahou polovičku.

Až mnohem později se ukáže, že Francis už tři týdny po pohřbu našel nový způsob, jak se „odreagovat“ – začne vraždit nevinné lidi.

Doplatila na punčochy?

První prokázaný mord spáchá 5. listopadu 1981. Společně s komplicem Jose Molinsem sprovodí ze světa 17letou cukrářku Lyonnelle Ginesteovou. Motiv?

„S těmi svými černými punčochami vypadala jako děvka.“ Sám není ani na mučení a následnou vraždu 19letého vojáka Laurenta Bureaua. Tentokrát má všechno na povel gang kriminálníků v čele s Didierem Gentilem.

Není to naposledy, co sice vysoký, ale neduživý Francis využije asistence silnějších kumpánů.

Nenápadný baťůžkář při své výšce 190 centimetrů jen těžko splyne s davem. Vyčnívá ale i jinak... FOTO: Getty Images
Nenápadný baťůžkář při své výšce 190 centimetrů jen těžko splyne s davem. Vyčnívá ale i jinak… FOTO: Getty Images

Umlátil je kamenem

Už jako alkoholik a příležitostný dělník nebo zedník žije nějakou dobu u své babičky v obci Vaux, poblíž Montigny-lès-Metz.

Tady někdo 28. září 1986 brutálním způsobem zabije dva osmileté chlapce, Cyrila Beininga a Alexandera Beckricha. Francis tehdy pracuje na místě zhruba 400 metrů vzdáleném od lokality, kde k neštěstí došlo.

„Jasně, viděl jsem je. Házeli po mně kameny a smáli se mi. Když jsem pak jel kolem nich zpátky, už byli mrtví,“ řekne k tomu kriminalistům. Ani jeden z nich už dnes nepochybuje, kdo má jejich tragický skon na svědomí.

I proto, že vražednou zbraní se stal obyčejný kámen, s nímž Heaulme utočí na své oběti pravidelně.

Procestuje kus Francie

Skutečnost, že chlapce potkal během jízdy na kole, však nerozporuje nikdo. Z Francise se totiž stane skutečně vášnivý cyklista, který bez svého skladného dopravního prostředku s trochou nadsázky neudělá ani krok.

Zato za volant automobilu se neposadí nikdy, celý život se obejde bez řidičského průkazu.

Na tom by ani dnes nebylo nic až tak zvláštního, kdybychom nevěděli, že Heaulme během svého řádění rámovaného lety 1984 a 1992 procestuje téměř 40 francouzských departementů.

Svět ze sedla bicyklu

V řadě z nich pobývá v psychiatrických zařízeních nebo protialkoholních léčebnách. Především však za sebou zanechává mrtvá těla. Mužů i žen, dětí i penzistů.

Když právě z nějakého důvodů nemůže využít bicykl, přesouvá se z místa na místo stopem, vlakem nebo pěšky. Dá se o něm hovořit jako o bezdomovci, ale nechvalně známý je spíše pod přezdívkou Vraždící batůžkář.

Na první pohled skutečně může připomínat neškodného turistu, obdivujícího krásy rodné země. Podle francouzských zdrojů má na svědomí zmaření minimálně 11 lidských životů, neoficiální čísla jsou zhruba dvakrát vyšší.

Případ vyřešil kriminalista Jean-François Abgral, podle něhož nebyl vrah schopen vyšetřovatelům lhát, pouze dokázal vytvářet chaos. FOTO: Getty Images
Případ vyřešil kriminalista Jean-François Abgral, podle něhož nebyl vrah schopen vyšetřovatelům lhát, pouze dokázal vytvářet chaos. FOTO: Getty Images

Výmysly i tvrdá fakta

Poslední známou obětí se stane 65letý důchodce Jean Rémy, ubitý k smrti 5. ledna 1992. Pak si na Heaulmeho konečně došlápnou francouzští strážci zákona.

Jeho výslechy značně komplikuje skutečnost, že byť většinu času vykazuje až překvapivou ochotu spolupracovat, zdaleka ne všechno, co vyšetřovatelům tvrdí, se jim zdá pravděpodobné. Často jde o absolutní výmysly, jak dokazuje řada přímých důkazů.

Že mají co do činění s jedním z nejhorších sériových zabijáků moderní francouzské historie, však žádný z kriminalistů nezpochybňuje.

Komplikovanost celého případu dokazuje i to, že první rozsudek padne už 29. ledna 1994 a ten prozatím poslední 17. června 2020. Na svobodu už se Francis každopádně nikdy nepodívá.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz