Skip to content

Neděle: Zmatek v kalendáři a stres u oběda!

„Neděle, to je pohodička. Nic se neděje. Člověk nemusí nic dělat. Vždyť i Bůh toho dne odpočíval. Ale zítra, to začíná nový týden a zase budou nervy a plno stresu. Pokud jste někdy řekli něco podobného, pak jste se podle sociologů i historiků mýlili hned několikrát.

Název Neděle pochází od slova nedělati, neb je svátečním dnem, kdy se nepracuje. Tak tomu ovšem je většinou jen u slovanských jazyků. Od polského Niedziela až po chorvatské Nedjelja. V ostatních jazycích na žádné nicnedělání nenarazíte.

Od anglického Sunday, přes holandský Zondag, až po indický Ravi-Vasara, jde o den Slunce. Jak ho ostatně označují už staří Římané. Možná si říkáte, že náš název je vhodnější, protože slunce svítí i v pondělí, ale jen v neděli se nedělá.

Vždyť i ten Bůh po šesti dnech práce na projektu Svět sedmý den odpočíval. To ano, jenže podle Bible tím sedmým dnem byla sobota.

the-garden-of-eden-by-wenzel-peter
Šest dnů Bůh tvořil a ten sedmý odpočíval. Jenže to nebyla neděle.

Poslední nebo první den týdne?

V českém občanském kalendáři je sice neděle uváděna jako sedmý, poslední den týdne, ale v tradičním křesťanském a židovském kalendáři se považuje za den první. Za to, že mnozí začali považovat za počátek týdne pondělí, mohou dva víkendové dny, které jsou výdobytkem 20. století.

Neděle se tak v mnoha kalendářích ocitla na konci týdne a nakonec přišel úředník a tuto změnu posvětil. V roce 1988 vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci mezinárodní normu ISO 8601, která říká, že neděle je sedmý a poslední den v týdnu.

Elena_and_Konstantin
Všechno to zavinil císař Konstantin.

Natruc židům a křesťanům?

Může za to vlastně římský císař Konstantin, který roku 321 vydává zákon o neděli, kde nařizuje: „Na úctyhodný Den Slunce nechť soudci a lidé ve městech odpočívají a obchody i dílny zůstanou zavřené.“ Jedinou výjimku dostávají ze zákona zemědělci, kteří se i v tento den mohou na venkově svobodně a legálně věnovat práci.

„Jako pohan přesunul Konstantin sváteční den ze soboty na neděli nejspíš natruc židům a tehdy novému náboženství křesťanů,“ říká britská historička Joanne Hurleyová. Když si křesťanství začíná při svém dobývání světa postupně uzurpovat tradiční pohanské svátky (od Velikonoc po vánoce), dochází samozřejmě i na neděli.

Na koncilu v Laodiceji se proto roku 364 nařizuje, aby křesťané místo biblické soboty světili neděli. Důvod je hbitě po ruce. Je přece nutno připomínat si vzkříšení Ježíše. Tato událost se ostatně odráží i v pojmenování tohoto dne v některých jazycích.

Od ruského Vaskresenie (vzkříšení) až po francouzský Dimanche, odvozený z latinského dies dominica (den Páně). Neděle tak nakonec zůstává obyčejným pracovním dnem jen v některých muslimských zemích.

561717309-sunday-roast-dining-table-dinner-evening-meal-multi-generation-family
Neděle. Den kdy se má rodina sejít u stolu.

Klidná neděle je minulostí

Pokud byla někdy neděle dnem poklidného odpočinku a rozjímání, moderní společnost s poklidem zatočila. Podle řady současných výzkumů se totiž stala nejvíce stresujícím dnem týdne. Pohody si užíváme v pátek večer a v sobotu.

Poklidně lenošíme nebo paříme na mejdanech. V neděli je po klidu a pohodě. Někteří se vzpamatovávají z kocoviny, jiní si vzpomenou, co všechno chtěli a nestihli během týdne udělat a snaží se to dohnat.

Další si uvědomí, že před sebou mají další pracovní týden, plný brzkého vstávání, pracovních povinností nebo písemek a učení.

Happy tourist sightseeing city with map
A užívat si volna.

Den plný hádek a stresu

„Přichází mrzutost a stres, které ještě rostou, jak se je snažíme potlačit, protože si přece nepokazíme den volna,“ říká americký psycholog Jonathan Reily, který se věnuje vzorcům lidského chování. Proto se také tolik lidí v neděli pohádá.

Třeba u nedělního oběda nebo večeře, kde se z tradice scházejí celé rodiny. Což mnozí začínají považovat za protivnou povinnost. „Přicházejí vlastně už s tušením hádky. Napjatí, citliví a tedy náchylnější ke konfliktu,“ objasňuje Reily.

Foto: archiv, Huffington Post, networkingtimes.com, plus google.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Dubaj bojuje s horkem a pomocí dronů vytváří déšť
enigmaplus.cz

Dubaj bojuje s horkem a pomocí...

To, co by se ještě nedávno zdálo nemožné, se stává...
Jak jsem léčila kadidlem a vykuřováním
skutecnepribehy.cz

Jak jsem léčila kadidlem a...

Je strašné, když vám lékaři...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Komunikace se záhrobím: Nešťastný otec sestrojil přístroj, který to prý umí
enigmaplus.cz

Komunikace se záhrobím:...

Ztráta milované osoby dokáže s člověkem pořádně...
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...