Domů     Nebezpečné sluneční paprsky: Jak nám mohou ublížit? 
Nebezpečné sluneční paprsky: Jak nám mohou ublížit? 
31.7.2019

K létu patří zcela jistě dovolená, koupání u vody, a s tím spojené opalování. Dlouhodobé vystavení slunečním paprskům nám ale může velmi ublížit. Jaká rizika nám hrozí? A jak se můžeme před nebezpečným zářením chránit?

Zajímavosti:

Ročně u nás zemře na nemoci způsobené slunečními paprsky téměř 200 lidí.

Maligním melanomem onemocní každý rok kolem 2000 lidí. Jde o jediný nádor, za který si člověk způsobuje sám.

Karcinom kůže vzniká při dlouhodobém působení UV paprsků na kůži, kdežto zhoubný melanom se objevuje po vysoké krátkodobé dávce záření.

Celková plocha kůže činí přibližně 1,6–1,8 m2.

Slunci by se měli vyhýbat lidé s nádory, nebo ti, kteří užívají antibiotika. Problémy se mohou objevit také u lidí s vysokým krevním tlakem.

S každými 300 metry nadmořské výšky roste intenzita slunečního záření o 4 %.

Dle statistik vznikne zhruba 30–50 % melanomů na podkladě pigmentového znaménka. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku melanomu u žen 1,5x, u mužů 2,8x.

Lidská kůže má v našem životě zcela nezastupitelnou roli. Tvoří celý vnější obal těla a plní mnoho důležitých funkcí a úkolů. Jejím prostřednictvím vnímáme teplo, tlak i bolest.

Ale především se v kůži tvoří díky slunečnímu záření prospěšný vitamin D, který potřebují hlavně naše kosti. Jeho nedostatek se může projevit únavou, zeslabenou imunitou a křehčími kostmi.

Místa, kde jsou sluneční paprsky nejsilnější.
Místa, kde jsou sluneční paprsky nejsilnější.

Prospěšné paprsky

Bez slunce by náš život nemohl existovat. To věděli již naši předkové, kteří tuto ohnivou hvězdu uctívali jako boha, zřejmě i proto, že nám dává teplo, světlo a energii. Navíc velice pozitivně působí i na naši psychiku.

Na počátku 80. let minulého století ale přišli dermatologové s informací, že UV záření způsobuje rakovinu kůže a tvorbu melanomu.

Nebezpečné opalování

I přes toto riziko patří opálená pokožka k symbolům zdraví a krásy. Nic se ale nesmí přehánět. Pokud se objeví první příznaky v podobě zčervenání pokožky, měl by člověk zůstat ve stínu.

Největší riziko pak podstupují opalovací nadšenci, kteří se vystavují slunci či soláriu opakovaně a velké míře.

U nich se může projevit předčasné stárnutí kůže a dochází v ní také k závažným změnám ve struktuře DNA. Enzymy, které chyby v DNA opravují, se totiž naruší, a tím se zvyšuje se riziko vzniku nádorových onemocnění.

Dnešní trendem je svěže opálená pokožka.
Dnešní trendem je svěže opálená pokožka.

Zrádné UV záření

Co tedy naší kůži opravdu škodí? Může za to ultrafialové záření, které se dle vlnové délky dělí na tři typy: UVA, UVB, UVC. Před nimi nás chrání ozonová vrstva, především před zářením UVC, které odráží zpět do vesmíru.

Druhý typ UVB způsobuje opálení, ale také rychlejší stárnutí kůže. Tím nejnebezpečnějším je typ UVA, které tvoří až 99 % ultrafialové záření, jež dopadá na zemský povrch.

Jeho paprsky pronikají hluboko do pokožky a mění naše DNA, která právě vede k rakovině kůže.

Jak chránit kůži?

Dnes už máme mnoho možností, jak se proti nebezpečnému záření chránit. V první řadě samozřejmě záleží, jakou barvu kůže máme a kolik se nám tvoří kožního barviva – melaninu.

To je totiž přirozenou ochrannou bariérou, která dokáže pohltit některé složky slunečního záření. Čím méně se melaninu tvoří, tím se zvyšuje riziko poškození kůže.

Proto je třeba využívat krémy na opalování s vysokým ochranným faktorem, které násobí dobu vlastní ochrany.

Pokožku je třeba chránit prostředky s vysokým ochranným faktorem.
Pokožku je třeba chránit prostředky s vysokým ochranným faktorem.

Trpí také oči

Kůže ale není jediným orgánem, který trpí kvůli slunečním paprskům. Nebezpečné ultrafialové záření působí také na naše oči, které je třeba chránit. Jeho nadměrné působení se může projevit bolestmi očí, slzením nebo poškozením rohovky.

V horším případě může dojít i k zákalu čočky. Je tedy nezbytné chránit oči slunečními brýlemi s dostatečným UV filtrem.

Velmi podceňovaná je ochrana očí.
Velmi podceňovaná je ochrana očí.

Jak předejít riziku?

Ochranné přípravky můžeme rozdělit do tří skupin:

opalovací krémy – chrání proti slunečnímu záření, čím větší ochranný faktor zvolíme, tím lépe jsme chránění.

přípravky po opalování – jejich hlavním úkolem je zklidnění a regenerace kůže, řadí se sem hydratační mléka, oleje a spreje.

doplňky výživy – chrání pokožku tím, že jí dodávají nezbytné živiny, vážou nadbytečné volné radikály (antioxidanty jsou vitaminy A, E, C, selen, zinek)

Příznaky nadměrného pobytu na slunci

Dehydratace – dochází ke snížení obsahu vody v těle. Projevuje se suchou pokožkou a zhoustnutím krve, což zhoršuje její cirkulaci. Srdce kvůli tomu musí pracovat rychleji a silněji, aby krev došla k orgánům.

Úpal – vzniká přehřátím organismu, přičemž se teplo šíří po celém těle. Projevuje se bolestí hlavy, nevolností nebo zvracením.

Úžeh – je podtypem úpalu, kdy se k přehřátí organismu připojí i přímé působení slunečních paprsků na hlavu. Závažný úžeh může vést až k bezvědomí či smrti.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami