Skip to content
reklama

Nebezpečné pokusy: Vynálezce sirek málem sám uhořel!

Lidé po několik tisíciletí používají k rozdělání ohně kámen, kterým křísnou o železo. Získat jiskru je velké umění. Teprve na konci 20. let 19. století se objevuje recept, jak rychleji a snadněji zapálit oheň.

Novinka ale má jeden háček. Popálit se je snadné, protože zápalky jsou ztělesněním pekelné exploze!

Anglický lékárník a chemik John Walker (1781 – 1859) míchá roku 1827 ve své laboratoři ve Stocktonu dřívkem potaš s antimonem. Směs už je téměř jednolitá, jenom na konci klacíku je stále ještě veliká hrouda.

Ať dělá cokoli, nedaří se mu ji odstranit. Walker v jednu chvíli už neví kudy kam. Má vztek, že se mu nic nedaří, jak by chtěl, proto vytáhne dřívko ven z misky a mrskne jím o kamennou podlahu laboratoře.

Netuší, jaký poprask tím způsobí.

Přesně takto vypadala první krabička na Walkerovy sirky z roku 1827.
Přesně takto vypadala první krabička na Walkerovy sirky z roku 1827.

Podívejte, světlice

Kousek od lékárníkovy nohy okamžitě vyšlehne vysoký plamen. John sotva stačí překvapeně uskočit. Rychle hasí vším, co má zrovna při ruce. Nakonec vyjde z nechtěného a nepřipraveného pokusu naštěstí bez úhony, jenom jeho boty jsou ožehnuté.

První šok z toho, že ho exploze mohla stát i život, brzy vystřídá chytrý nápad: „Bude to nevšední atrakce pro mé přátele.“ Každému, kdo nahlédne do jeho laboratoře, předvádí svůj ohňostroj.

Cesta k dnešním bezpečným zápalkám je zdlouhavá.
Cesta k dnešním bezpečným zápalkám je zdlouhavá.

Dávejte pozor, nebo uhoříte!

Vypadá to sice zajímavě, ale je to pěkně nebezpečné. Většina návštěvníků uctivě přihlíží a neodváží se přiblížit k plamenům. Jediný, kdo se nebojí, je Samuel Jones. Chytí příležitost za pačesy a Walkera popíchne k další činnosti.

Provádějí pokusy a společně namíchají směs z chlorečnanu draselného, sirníku antimonového, gumy a škrobu. Do ní namáčejí dřívka. Skládají je do krabiček, v jedné je jich rovná stovka a jmenují se příznačně: Lucifers Matches.

Zapalují se protažením mezi dvěma skelnými papíry.

Luciferovy zápalky se stanou oblíbeným sběratelským artiklem.
Luciferovy zápalky se stanou oblíbeným sběratelským artiklem.

Ďábelský vynález

Kouření se díky prvním zápalkám stává velice jednoduché a rychle se rozšiřuje mezi lidi. Ale objevují se dva problémy: sirky příšerně smrdí a navíc rychle třaskají jako ohňostroj. K bezpečnosti zapalování mají stále ještě hodně daleko.

Co se s tím dá dělat? Jedině označit krabičku varováním, že zápalky škodí zdraví. I tak se ale neočekávaným explozím nelze vyhnout.

Nálepky na krabičkách od sirek mohou mít různé motivy.
Nálepky na krabičkách od sirek mohou mít různé motivy.
Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články