Skip to content
reklama

Nealkoholová tuková choroba jater – jak vzniká a komu hrozí?

Nadváha a obezita dosáhly v posledních letech pandemických rozměrů. Odhaduje se, že do roku 2030 bude mít vyšší tělesnou hmotnost téměř 58 % dospělých obyvatel planety. Nadměrné hromadění tělesného tuku je však rizikovým faktorem mnoha nemocí, jako je například NAFLD – nejčastějšího chronického onemocnění jater na světě.

Pomoci mohou také esenciální fosfolipidy, což jsou látky, které přispívají k regeneraci jaterních buněk a zpomalování některých jaterních onemocnění. Foto: Pixabay

NAFLD je zkratka pro nemoc zvanou Non-Alcoholic Fatty Liver Disease, což v češtině označuje nealkoholovou tukovou chorobu jater. V současné době se jedná o nejčastější chronické onemocnění jater na světě.

Nejnižší výskyt je v Africe (13,5 %), nejvyšší na Blízkém východě (31,8 %) a v Jižní Americe (30,4 %). V Evropě postihuje přibližně 25 % lidí. Výskyt tohoto onemocnění se neustále zvyšuje a souvisí s celosvětovou epidemií obezity a s ní spojenými komplikacemi, jako jsou cukrovka 2.

typu, vysoký krevní tlak či zvýšená hladina krevních tuků.

NAFLD lze rozdělit na tzv. steatózu neboli ztukovatění jater, při kterém je více než 5 % jaterních buněk poškozeno tukem, a tzv. steatohepatitidu (NASH), kdy je již na játrech přítomen zánět a poškození jaterních buněk.

U většiny pacientů stanoví lékař tuto diagnózu ve věku mezi 50. a 60. rokem života, ale může se vyskytnout i u mladých lidí, nebo dokonce i u dětí. Nejčastějším příznakem je únava, polovina pacientů ale nemá žádné příznaky a onemocnění je zjištěno náhodně.

blank
Mezi volně prodejné přípravky, které mohou pomoci při léčbě nealkoholové tukové choroby jater, patří esenciální fosfolipidy – přírodní látky blízké fosfolipidům, které se vyskytují v lidském těle. Foto: Pixabay

Rizikové faktory

Mechanismy odpovědné za hromadění tuku v játrech nejsou zcela objasněny, podílí se na nich řada faktorů – od genetické predispozice přes vysoký příjem kalorií až po špatné složení stravy a nízkou fyzickou aktivitu.

„Příčinou je především nepoměr mezi příjmem a výdejem energie, což vede k hromadění tuku v tukové tkáni. Ta pak uvolňuje větší množství volných mastných kyselin a cytokinů, které se ukládají mimo jiné ve svalech, slinivce břišní nebo právě v játrech ve formě tukových kapének,“ vysvětluje praktický lékař MUDr.

Michal Lazák.

U steatohepatitidy hrozí postupný rozvoj až do stavu nezvratné a neléčitelné cirhózy. Tento vývoj trvá desítky let a stále se přesně neví, proč se u některých pacientů se ztukovatělými játry zánět vyvine.

Mezi rizikové faktory patří kromě zmiňované cukrovky či obezity také věk nebo určité genetické vlivy. Paradoxně nejčastější příčinou úmrtí pacientů s touto chorobou ale nejsou jaterní komplikace, nýbrž kardiovaskulární onemocnění, následované rakovinou, přičemž problémy s játry jsou až na třetím místě.

Jak lze léčit ztukovatění jater?

Léčebné postupy závisí na stupni postižení jater.

blank
Esenciální fosfolipidy obsahují nenasycené mastné kyseliny, které jsou součástí buněčných membrán, a přispívají tak k regeneraci a lepší funkci jaterních buněk. Foto: Pixabay

„Pacienti s prostou steatózou nevyžadují specifickou léčbu a měli by být léčeni především na nemoci, které s NAFLD souvisí, doporučena je rozhodně také redukce nadváhy. Větší pozornost přímo léčbě jater by se měla věnovat až pacientům se zánětem jater (steatohepatitidou),“ říká MUDr. Michal Lazák a dodává: „Naprosto zásadním opatřením je změna životního stylu zahrnující dietu se sníženým obsahem cukru a tuku, vyloučení alkoholu a pravidelnou aerobní fyzickou aktivitu.“

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení námořníci, místní lupiči i popravení nacisté
enigmaplus.cz

Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení...

Milovníci záhad ve městě Oděsa často míří...
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
enigmaplus.cz

Kostnice – složiště...

Pod pojmem „kostnice“ se obvykle rozumí...
VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN OPĚT V PROVOZU.
epochanacestach.cz

VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN...

Po celý víkend 10. a 11. června mohou návštěvníci...
Jdou si Lašková s Perkausovou stále drsně po krku?
nasehvezdy.cz

Jdou si Lašková s Perkausovou...

Od momentu, kdy GABRIELA...
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz

Kapr pečený v alobalu

Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava...
Když jíte „tak trochu jinak“
panidomu.cz

Když jíte „tak trochu jinak“

Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské,...
Turistou v universu: Nový byznys právě startuje…
21stoleti.cz

Turistou v universu: Nový...

Psal se 11. červenec 2021, když se...
Některá rodinná tajemství by se neměla prozradit
skutecnepribehy.cz

Některá rodinná tajemství by...

Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta...
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz

Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné:...

Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se...
Vlastina Svátková: Další partnerská idylka se hroutí?
nasehvezdy.cz

Vlastina Svátková: Další...

Herečka Vlastina Svátková...
Tři ženy z Palírny roku na lihovarnické scéně
iluxus.cz

Tři ženy z Palírny roku na...

Palírna Radlík, která byla vyhlášena...
Městská romantika pro dva
rezidenceonline.cz

Městská romantika pro dva

Citlivá a architektonicky dotažená do detailu je...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha