Skip to content
reklama
reklama

Nealkoholová tuková choroba jater – jak vzniká a komu hrozí?

blank

Nadváha a obezita dosáhly v posledních letech pandemických rozměrů. Odhaduje se, že do roku 2030 bude mít vyšší tělesnou hmotnost téměř 58 % dospělých obyvatel planety. Nadměrné hromadění tělesného tuku je však rizikovým faktorem mnoha nemocí, jako je například NAFLD – nejčastějšího chronického onemocnění jater na světě.

blank
Pomoci mohou také esenciální fosfolipidy, což jsou látky, které přispívají k regeneraci jaterních buněk a zpomalování některých jaterních onemocnění. Foto: Pixabay

NAFLD je zkratka pro nemoc zvanou Non-Alcoholic Fatty Liver Disease, což v češtině označuje nealkoholovou tukovou chorobu jater. V současné době se jedná o nejčastější chronické onemocnění jater na světě.

Nejnižší výskyt je v Africe (13,5 %), nejvyšší na Blízkém východě (31,8 %) a v Jižní Americe (30,4 %). V Evropě postihuje přibližně 25 % lidí. Výskyt tohoto onemocnění se neustále zvyšuje a souvisí s celosvětovou epidemií obezity a s ní spojenými komplikacemi, jako jsou cukrovka 2.

typu, vysoký krevní tlak či zvýšená hladina krevních tuků.

NAFLD lze rozdělit na tzv. steatózu neboli ztukovatění jater, při kterém je více než 5 % jaterních buněk poškozeno tukem, a tzv. steatohepatitidu (NASH), kdy je již na játrech přítomen zánět a poškození jaterních buněk.

U většiny pacientů stanoví lékař tuto diagnózu ve věku mezi 50. a 60. rokem života, ale může se vyskytnout i u mladých lidí, nebo dokonce i u dětí. Nejčastějším příznakem je únava, polovina pacientů ale nemá žádné příznaky a onemocnění je zjištěno náhodně.

blank
Mezi volně prodejné přípravky, které mohou pomoci při léčbě nealkoholové tukové choroby jater, patří esenciální fosfolipidy – přírodní látky blízké fosfolipidům, které se vyskytují v lidském těle. Foto: Pixabay

Rizikové faktory

Mechanismy odpovědné za hromadění tuku v játrech nejsou zcela objasněny, podílí se na nich řada faktorů – od genetické predispozice přes vysoký příjem kalorií až po špatné složení stravy a nízkou fyzickou aktivitu.

„Příčinou je především nepoměr mezi příjmem a výdejem energie, což vede k hromadění tuku v tukové tkáni. Ta pak uvolňuje větší množství volných mastných kyselin a cytokinů, které se ukládají mimo jiné ve svalech, slinivce břišní nebo právě v játrech ve formě tukových kapének,“ vysvětluje praktický lékař MUDr.

Michal Lazák.

U steatohepatitidy hrozí postupný rozvoj až do stavu nezvratné a neléčitelné cirhózy. Tento vývoj trvá desítky let a stále se přesně neví, proč se u některých pacientů se ztukovatělými játry zánět vyvine.

Mezi rizikové faktory patří kromě zmiňované cukrovky či obezity také věk nebo určité genetické vlivy. Paradoxně nejčastější příčinou úmrtí pacientů s touto chorobou ale nejsou jaterní komplikace, nýbrž kardiovaskulární onemocnění, následované rakovinou, přičemž problémy s játry jsou až na třetím místě.

Jak lze léčit ztukovatění jater?

Léčebné postupy závisí na stupni postižení jater.

blank
Esenciální fosfolipidy obsahují nenasycené mastné kyseliny, které jsou součástí buněčných membrán, a přispívají tak k regeneraci a lepší funkci jaterních buněk. Foto: Pixabay

„Pacienti s prostou steatózou nevyžadují specifickou léčbu a měli by být léčeni především na nemoci, které s NAFLD souvisí, doporučena je rozhodně také redukce nadváhy. Větší pozornost přímo léčbě jater by se měla věnovat až pacientům se zánětem jater (steatohepatitidou),“ říká MUDr. Michal Lazák a dodává: „Naprosto zásadním opatřením je změna životního stylu zahrnující dietu se sníženým obsahem cukru a tuku, vyloučení alkoholu a pravidelnou aerobní fyzickou aktivitu.“

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...