Plejtváky to táhne zpět do jejich původního prostředí, do vod Atlantského oceánu u španělského pobřeží, do místa, kde byli před více než 40 lety vyhubeni. Co stojí za tímto velkým přesunem?
Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus) se řadí mezi největší savce na světě. Ve vodách u Galicie na severozápadě Španělska byl zástupce tohoto druhu spatřen v roce 2017, další plejtvák se objevil v roce 2018, v následujícím roce byl zpozorován další. V letošním roce se tento majestátní tvor ukázal u ostrovů Cíes.
Dobré velryby se vracejí
„Věřím, že klíčovým faktorem je moratorium na lov velryb. V 70. letech 20. století, nedlouho před zavedením zákazu, zmizela celá generace plejtváků obrovských.
Teď, o více než 40 let později, sledujeme návrat potomků těch několika, kteří přežili,“ prohlásil mořský biolog Bruno Díaz.
Příčina stěhování plejtváků obrovských do jejich původní domoviny dělá mnohým vědcům starost, jsou totiž toho názorů, že je přesun vyvolán klimatickými změnami.
Díaz vidí za návratem plejtváků stesk po bývalém přirozeném prostředí předků – domů je táhne genetická paměť.
Dají na zkušenosti
„V nedávných letech se zjistilo, že migraci plejtváků obrovských řídí paměť, nikoliv podmínky v životním prostředí. Letos nedošlo k výraznému nárůstu planktonu, ale jsou tady.
Zkušenosti se uchovávají v kolektivní paměti a pohánějí tento druh k návratu,“ vysvětlil mořský biolog.