Skip to content

Nastává soumrak čínských korálových útesů?

Číně prý patří budoucnost. Říše středu v posledních letech zaznamenává mohutný ekonomický rozmach. To ovšem s sebou přináší jak hospodářská, tak i ekologická rizika.

Někteří ekonomové poukazují na to, že čínské hospodářství má krátký dech a může splasknout jako pověstná bublina. Nejen ekonomikou je však člověk živ, v první řadě musí dýchat čistý vzduch a pít čistou vodu.

Postoj čínských úředních míst k životnímu prostředí však leckdy připomíná pštrosovu hlavu v písku. Hrůzostrašné ekologické ale i sociální dopady megapřehrady Tři soutěsky již musela přiznat i vládnoucí čínská komunistická strana.

Pro obyvatele metropole Peking jsou smogové stavy běžnou záležitostí. A jedna z nových studií poukazuje i na to, jak čínský průmysl devastuje korálové útesy.

1
Korál připomínající lidský mozek.

Korálové útesy hrají v podmořském ekosystému zcela zásadní roli. Jsou domovem mnoha tvorů, na nichž poté životně závisí mořští predátoři. Jedná se o řetěz, ze kterého v okamžiku vypadnutí byť jen jediného článku dojde ke zhroucení celé struktury.

2
Rozšíření korálových útesů ve světě.

Na čínském pobřeží již k něčemu takovému dochází. Vědci z Australského střediska pro výzkum korálových útesů a experti z Jihočínského oceánografického ústavu uvedli, že jejich výzkum ukázal alarmující úroveň zničení korálových útesů.

Hlavní příčinou tohoto stavu je podle badatelů právě ekonomický boom nejlidnatější země světa.

3
Jedna „větev“ korálu není oproti všeobecnému pohledu jen jeden jedinec, ale miliony geneticky identických polypů. Zároveň koráli nejsou rostliny.

Koráli v tomto místě nebezpečně ubývají. „Zjistili jsme, že hojnost korálů se snížila o nejméně 80 procent během posledních 30 let v pobřežních útesech kolem čínské pevniny a přilehlého ostrova Chaj-nan.

Na příbřežních atolech a souostrovích v Jihočínském moři se korálová pokrývka snížila z průměrně více než 60 procent na zhruba 20 procent během posledních deseti až patnácti let,“ uvedli vědci ve studii.

Výzkumníci dospěli k závěru, že vinu na daném stavu nese především průmyslové znečištění a také nadměrný rybolov.

4
Pod rudou vlajkou a portrétem diktátora Maa Peking tone ve smogu.

Ekologické průšvihy jsou v Číně na denním pořádku. Velká města bojují především s kvalitou vzduchu, průmyslové zóny pak s jedy nejen ve vzduchu, ale i ve vodě nebo v půdě. Ekologické problémy čím dál více znepokojují i vládnoucí stranu, která se chce za každou cenu udržet u moci.

Tyto trable totiž ještě více zjitřují nespokojenost obyvatel nad politickými privilegii a rostoucí nerovností druhé největší ekonomiky světa.

Foto: CNN, Wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články