Pod projektem nazvaným jako Solar Surfing si prozatím nelze představit misi, která by byla připravena na svůj start.
Podle dostupných informací se bude jednat o základní předběžnou studii, jež má podpořit budoucí výzkumné mise usilující o bližší kontakt se slunečním povrchem.
Kosmické agentury mají v současné době k dispozici celou letku družic, jejichž jediným úkolem je pozorování Slunce.
Hurá ke Slunci
V centru se ocitla zejména sonda Parker Solar Probe, jež byla vypuštěna v roce 2018 a které se podařilo nejvíce přiblížit Slunci.
Pro heliofyziky, kteří se zaobírají studiem Slunce a jeho vlivu na komplexní systém kosmického počasí, začala být v posledních letech atraktivní tzv. přechodová oblast, což je velice tenká vrstva nacházející se ve značné blízkosti Slunce.
Družice Parker Solar Probe se má při plánovaných nejbližších průletech dostat ke Slunci na 6,4 milionu kilometrů.
K tomu, aby bylo možné studovat přechodovou oblast, by se však hypotetická sonda musela dostat zhruba 8krát blíže, tedy asi na vzdálenost 800 tisíc kilometrů.
Chtějí být připraveni
Program NIAC, jehož hlavním sídlem je Kennedyho středisko na Floridě, se zaměřuje na podporu inovativních pokročilých konceptů.
Specialisté se v současnosti v jeho rámci snaží posunout výzkum v oboru nových vysoce odrazivých povrchových vrstev, jež by mohly najít využití na tepelném štítu sondy, která by se mohla ke Slunci přiblížit tak moc, že by zvládla prozkoumat tuto úžasnou oblast, ležící pouze 800 tisíc kilometrů od slunečního povrchu.