Domů     Elvis Presley ve víru konspirací: Uteče jako agent FBI do Argentiny?
Elvis Presley ve víru konspirací: Uteče jako agent FBI do Argentiny?
19.9.2022

„Podívej, to je přece Elvis. Já říkal, že nezemřel. Tady máš jasný důkaz. Ta smrt byla jenom kamufláž!“ šťouchne jeden z diváků v kinosále během filmu Sám doma do toho druhého.

Na plátně je zrovna v záběru vousatý muž v roláku a kabátě, který s králem rokenrolu skutečně sdílí některé rysy.

Ale je to skutečně on – jedinečný Elvis Presley (1935–1977), muž se zlatem v hrdle a floutkovským výrazem ve tváři? Řada jeho fanoušků, která se nehodlá smířit s tím, že geniální zpěvák měl podle oficiálních údajů odejít na věčnost 16. srpna 1977, tomu věří.

Stále dokola se probírají nejrůznějšími konspiračními teoriemi, vyvracející jeho smrt. Takovými, jako jsou tyto.

1. Nemůže být mrtvý, protože…

…hrál ve film Sám doma

Vánoční klasiku Sám doma (1990) už viděl snadný každý a kdo ještě ne, měl by to honem rychle napravit.

Tomu, kdo film dobře zná, jistě neunikla scéna zhruba z jeho poloviny, kdy se vyčerpaná Kevinova matka hádá na letišti u přepážky se zaměstnancem aerolinek.

Pokud zaměříte pozornost na postavu, která vykukuje za jejím levým ramenem, skutečně vám může připadat, že se rokenrolový král vrátil ze záhrobí. Muž v jeden moment dokonce pohodí hlavou stejně, jako to dělal Elvis.

Předstírá smrt a jde do komparzu?

Jenže tato teorie je od začátku postavena na hodně vratkých základech. „Proč by Elvis předstíral svou smrt a pak dělat komparz do filmu? Jak by si herci a štáb mohli nevšimnout přítomnosti jedné z nejslavnějších osobností světa?

I kdyby se schválně vyšňořil k nepoznání, mohl zamaskovat svůj hlas?“ ptá se spisovatel Benjamin Radford (*1970).

Poslední zbytky naději sebere fanouškům této konspirační teorie novinář Kenny Biddle, který přijde na to, že oním komparzistou je ve skutečnosti jistý Gary Richard Grott, který se osobně zná s režisérem Chrisem Columbusem (*1958) a díky tomu se občas objeví v jeho filmech.

Naštvaný „Elvis“

Ono naklonění hlavy, které v tolika fanoušcích vzbudí spolu s podezřelou vizáží nadšení, je vlastně Grottův pokus vyjádřit naštvání z toho, že musí čekat ve frontě za zdržující paní McCallisterovou.

„Věřte, že pokud bych měl na place Elvise Presleyho, věděl bych o tom,“ uzavírá s úsměvem celou story Chris Columbus.

S prezidentem Richardem Nixonem si Elvis notuje ve vlastenectví i boji proti drogám. Foto: pixabay
S prezidentem Richardem Nixonem si Elvis notuje ve vlastenectví i boji proti drogám. Foto: pixabay

2. Nemůže být mrtvý, protože…

…je v Argentině v programu na ochranu svědků

Obecně se má za to, že pokud by Elvis skutečně předstíral svou smrt, dělal by to proto, aby si trochu odpočinul od šílenství, která se kolem něj postupem času rozpoutalo. Kamkoliv jde, tam ho pronásledují davy fanoušků a novinářů.

Existují ale i konspirační teorie, podle kterých svůj skon ani tak fingovat nechtěl, jako spíš musel.

Odznak od prezidenta

Dne 21. prosince 1970 se Elvis Presley v Bílém domě setkává s tehdejším americkým prezidentem Richardem Nixonem (1913–1994).

Probírají leccos, na závěr král rokenrolu požádá hlavu své země o laskavost – odznak Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs, tedy Úřadu pro narkotika a nebezpečné drogy, po kterém jako vášnivý sběratel takových předmětů už dlouho touží.

Nixon mu po krátkém váhání vyhoví. Dostane speciálně vyrobený odznak a naoko se tak stává agentem příslušného úřadu. Podle některých názorů ale tuto funkci skutečně aktivně vykonával, a to velmi svědomitě.

Postupem času se ale jeho práce přestane slučovat se statutem americké megastar, a tak se raději nechá pohřbít, aby následně mohl po světě v nejrůznějších převlecích pokračovat v boji proti drogám.

Vše je prozrazeno!

Druhá teorie je o něco drsnější. Podle ní musí být Elvis v srpnu 1977 eskortován ze země, aby unikl mafii, konkrétně zločinecké organizaci nazvané The Fraternity (Bratrstvo), do které se jakožto agent FBI pokusí neúspěšně infiltrovat.

Když všechno praskne, zařadí ho vláda do programu na ochranu svědků a šmahem pošle pryč ze země.

Pravděpodobně do Argentiny, jak se domnívají konspirátoři na základě toho, že pár hodin po jeho smrti byl prý na letišti v Memphisu viděn muž, připomínající Elvise, který si na jméno Jon Burrows kupoval jednosměrnou letenku do Buenos Aires.

Pod tímto jménem si Elvis během své kariéry občas rezervuje hotelový pokoj. ALE…

Složka existuje, jenže…

Ačkoliv má hudebník k FBI velký respekt a (ovšem spíše symbolicky) skutečně nabídne v roce 1971 úřadu své služby, neexistuje žádný důkaz, že by FBI kdy pomáhal s nějakým vyšetřováním.

V archivech úřadu lze sice najít poměrně tučnou složku s názvem Elvis Presley, ta je ale vytvořena poté, co se král rokenrolu stane terčem několika pokusů o vydírání.

3. Nemůže být mrtvý, protože…

…byl v prosinci 1977 vyfocen v Gracelandu

Od Elvisovy smrti uběhnou čtyři měsíce a mnozí mají pocit, že jeho duch je v rozlehlém zpěvákově sídle Graceland v Memphisu stále přítomný. A kdyby jenom duch!

Jistý Mike Joseph dokonce pořídí při návštěvě Gracelandu fotografii, po jejímž zveřejnění nabude nespočet lidí dojem, že si z nich Elvis svou smrtí pěkně vystřelil a ve skutečnosti si živ a zdráv užívá pohodlí svého sídla.

Je to on, nebo není?

Toho dne, 31. prosince 1977, fotí Joseph v Gracelandu, ze kterého se stala regulérní turistická atrakce, jako o život. Za větší pozornost ale nakonec stojí jen jedna fotka.

Jsou na ní vidět průhledné dveře, za kterými je zřetelná postava, nápadně podobná zesnulému majiteli domu. Snímek vzbudí takové pozdvižení, že se dokonce hned příští rok objeví jako předmět diskuze ve slavné talk show Larryho Kinga (1933–2021).

„Rád bych věřil tomu, že jde o Elvise. Ve skutečnosti je ale mužem na fotce Al Strada,“ objasňuje jeden z Elvisových blízkých přátel a jeho manažer Joe Esposito (1938–2016).

„Elvis“ vedle Aliho

Al Strada je jedním z Elvisových zaměstnanců. Zpěvák ho najme, aby mu hlídal dům. Ani sám Mike Joseph, který je nejprve skutečně přesvědčen, že vyfotil živého Elvise Presleyho, po Espositových slovech už na něčem takovém netrvá.

Zajímavé je, že nejde o poslední takovou kontroverzní fotografii. V září 1984 se v novinách objeví snímek boxera Muhammada Aliho (1942–2016) po jeho propuštění z nemocnice. V pozadí přitom vykukuje hlava muže, připomínajícího Elvise.

Aliho blízkému příteli Larrymu J. Kolbovi (*1953) dá poměrně dost práce přesvědčit veřejnost, že je to on a nikoliv rokenrolový král.

Původně je sice Aronem, postupem času se ale zpěvák začne cítil lépe jako Aaron. Foto: pixabay
Původně je sice Aronem, postupem času se ale zpěvák začne cítil lépe jako Aaron. Foto: pixabay

4. Nemůže být mrtvý, protože…

…zpívá a káže jako pastor v Arkansasu

Elvis žije!“ křičí novinové titulky v lednu roku 2017 poté, co se v Gracelandu odehraje oslava Elvisových nedožitých 82. narozenin.

V článcích pak s menší či větší vážností poukazují na záběry chlapíka v davu s hustým bílým plnovousem, tmavými slunečními brýlemi a baseballovou čepicí. Při troše fantazie by v něm člověk skutečně mohl spatřit zestárlého Elvise. „Je to jasné.

Ty vousy si nechal narůst, aby zakrývaly jeho bradu. Elvisova výrazná čelist byla jedním z nejnápadnějších rysů jeho tváře. Navíc se celou dobu ze zvyku koukal do kamery,“ vysvětlují příznivci konspiračních teorií.

Zavřete oči a uslyšíte ho!

Aby těch domnělých Elvisů nebylo málo, tak Bob Joyce (*1963), pastor z Arkansasu, který občas svým ovečkám i zazpívá, má už nějaký čas v kostele každé kázání narváno.

Je to z toho důvodu, že jistá část Elvisových fanoušků je přesvědčena, že ve skutečnosti jde o jejich zestárlý idol. Nejen pro několik společných rysů, ale také pro zabarvení hlasu. „Když zavřete oči, slyšíte Elvise,“ tvrdí někteří.

Nerozhodí je ani řada zásadních odlišností jako barva očí nebo Bobova poměrně výrazná mezera mezi zuby.

I tak jsou přesvědčeni, že jejich idol předstíral svou vlastní smrt, aby žil poklidným životem pokorného kazatele a zpěváka na jihu USA. Koneckonců, Elvis zpíval při koncertech v Las Vegas mimo jiné náboženské písně a mezi nimi dokonce četl úryvky z Bible.

Proti Elvisovi je to mladík

Nepřesvědčí je ani slova samotného Boba Joyce.: „Považuji za velký kompliment, že si někdo myslí, že jsem Elvis, protože jsem ho vždy velmi respektoval. Ale já jím opravdu nejsem.

Hodně lidí se mě na to ptá, ovšem Elvis byl jen jeden,“ vysvětluje pastor, který je podle oficiálních dokumentů o 28 let mladší než zpěvák.

5. Nemůže být mrtvý, protože…

…v rakvi ležela místo něho vosková figurína

Série konspiračních teorií, sázících na to, že pěvecký idol fingoval svou smrt, vlastně začíná už ve čtvrtek 18. srpna 1977 během jeho pohřbu. Stačí, aby fanoušci spatřili tvář svého idolu v otevřené rakvi…

Kde se tam vzal ten „pot“?

To přece není náš Elvis. Vždyť neměl tak krátký tupý nos? Ten v rakvi navíc vypadá o pěkných pár let mladší,“ kroutí hlavou někteří fanoušci, kteří si mezi desetitisíci dalších proklestí cestu k rakvi. Jiným se nepozdává brada či obočí.

Další pochybovači se přidají, když fotografie tváře z rakve posléze vyjde v novinách. Mimochodem, zveřejněna je díky jednomu z Presleyho bratranců Billymu Mannovi, který za úplatek 18 000 dolarů tělo tajně vyfotí.

I díky němu naroste počet těch, kteří nebožtíka považují za voskového panáka. A mají i důkaz – neobvykle těžkou rakev. Vážit má něco přes 400 kg, což je prý kvůli tomu, že v ní je ukryta klimatizace pro chlazení figuríny. Ta ale evidentně nefunguje bezchybně.

Alespoň podle Gail Brewer-Giorgiové, autorky knihy Žije Elvis?, která má prý několik svědků, kteří na Elvisově obličeji zahlédli mokré krůpěje. „Jakoby od potu. Ale mrtvá těla se přece nepotí. Musel to být vosk!“ je přesvědčená.

Řada jeho fanoušků se nehodlá smířit s tím, že geniální zpěvák měl podle oficiálních údajů odejít na věčnost 16. srpna 1977. Foto: pxfuel
Řada jeho fanoušků se nehodlá smířit s tím, že geniální zpěvák měl podle oficiálních údajů odejít na věčnost 16. srpna 1977. Foto: pxfuel

6. Nemůže být mrtvý, protože…

…na jeho hrobě je špatně napsané jméno

Poté, co Elvisovo tělo po kratších peripetiích (původně je pohřbeno na hřbitově Forest Hill, jenže už v říjnu 1977 je z obav z pokusů o jeho krádež přesunuto do Gracelandu), konečně definitivně spočine v chladné zemi, začnou se na místo jeho posledního odpočinku sjíždět davy fanoušků.

Někteří hystericky křičí, jiní jen tiše položí květiny a další poukazují na chybu v pravopisu jeho jména na náhrobní desce.

Chce nám tím něco říct…

Tam stojí „ELVIS AARON PRESLEY“, ačkoliv se má všeobecně za to, že jeho prostřední jméno se píše jen s jedním „a“. Někteří fanoušci jsou proto přesvědčeni, že jde o úmyslný překlep a že jim tak Elvis dává vědět, že ve skutečnosti svou smrt pouze předstíral.

O správném psaní jeho druhého jména se dlouho vedou diskuze. Doktor, který Elvise přivede na svět, si do svých papírů napíše „Elvis Aaron Presley“. Ovšem ve státem vydaném rodném listě stojí „Elvis Aron Presley“.

Jméno je vybráno po rodinném příteli Aaronu Kennedym, jedno „a“ je pak ubráno rodiči, pravděpodobně proto, aby víc připomínalo Presleyho bratra Jesseho Garona, který se narodí půl hodiny před Elvisem, ovšem bohužel mrtvý.

O hrubku nejde

Elvis je tak Aronem Presleym na většině dokumentů, vytvořených během jeho života – na školních diplomech, smlouvách s nahrávacími společnostmi.

Až 11 let před svou smrtí se rozhodne s požehnáním otce začít používat tradičnější biblickou verzi jména, tedy Aaron. A právě tu nakonec Vernon Presley (1916–1979) zvolí pro náhrobek svého syna. O překlep tedy v žádném případě nejde.

Foto: pixabay, pxfuel Tit Foto: pixabay
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhady a tajemství
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
věda a technika
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
historie
George Washington: Životní družku našel ve vdově se dvěma dětmi
Štěstěna rozhodně provází mladého amerického zeměměřiče George Washingtona během jeho vojenské kariéry. V letech 1753–1758 bojuje po boku Britů s Francouzi. Není zraněn navzdory tomu, že jednou nachází ve svém vojenském kabátci dokonce čtyři díry po kulkách. Vojenský postup George Washingtona (1732–1799) však stagnuje, a proto se v prosinci 1758 rozhodne s armádou skončit. Už dlouhou dobu, zhruba […]
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu […]
Co se skrývalo v urnách? Nejenom popel, ale i korálky
Nejstarší pohřební urny pocházejí z Blízkého východu z období asi 3000 př. n. l., ve střední Evropě se první schránky na popel vyskytují o 1000–1500 let později. Hlouček Slovanů se shromáždí do kruhu v poli. Muž v jejich středu začíná vyhrabávat díru. Když dosáhne hloubky zhruba půl metru, přestane. Vedle stojící žena mu podá předmět zabalený v plátně. […]
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule