Skip to content

Napoleon I. Bonaparte utekl ze Sardinie s ostudou

„Taková blamáž,“ vzteká se Napoleon I. Bonaparte 25. února 1793, když musí rychle zmizet zpátky na loď. Děla nechává na ostrovní pevnině. Sotva stihne utéct. Nechybí mnoho a rozzuření Sardinci by ho zajali.

Naštěstí se za neúspěch nakonec viník najde….

Francouzská flotila pod velením admirála Laurenta Jeana Trugueta (1752‒1839) vyplouvá v únoru 1793 z Toulonu do Ajaccia. V jejích řadách nechybí 24letý poručík dělostřelectva, tehdy ješte Napoleone di Buonaparte (1769‒1821). Jméno si změní na Bonaparte až v roce 1796. Právě z jeho hlavy vzešla příprava invaze na Sardinii, součást postupu Francie proti první koalici, kde stojí bok po boku Svatá říše římská, Habsburská monarchie, Velká Británie a Pruské království.

V rámci flotily velí Napoleon dvěma jednotkám korsických gardových dobrovolníků. Pluje na palubě korvety „La Fauvette. “

Mladý ambiciózní Napoleone di Buonaparte okusí i první porážku.

Noční vylodění Vojenská mise ale neprobíhá zrovna hladce. Jeho vojáci nejsou vyškolení, nemají žádnou motivaci. Nejsou ani dobře vybavení, ani pořádně zaplacení. Malý vojevůdce proto musí potlačovat vzpouru už v korsickém přístavu Bonifacio pouhých pár dní před samotnou akcí.

Nakonec ale přece jenom flotila dorazí 22. února 1793 v 9 hodin ke svému cíli – Sardinii. Silnému větru navzdory. „Do útoku,“ přikáže Napoleon poté, co se přemístí k přední části pobřeží u přístavu Punta Di Tegge.

Jenže sardinské baterie proti nim zuřivě pálí. Té noci se proto Napoleon se svými muži a baterií tří kanónů vylodí na ostrově Santa Stefano u městečka La Madalena na pobřežním pásu, který je oddělený od zbytku pevniny asi 700metrový mořským pruhem „Rychle,“ popohání Napoleon své vojáky, zatímco jim vítr šlehá do tváří a jejich uniformy prudký déšť smáčí skrz naskrz.

Francouzské flotile velí Laurent Jean Truguet. Netuší, že si pluje pro fiasko.

Hádka velitelů Ozvou se výstřely z mušket a palba z děl. Nakonec se Francouzům povede dobýt malou čtvercovou věž na pobřeží, kterou brání posádka 25 Sardinců. 17 z nich Napoleonovi muži zajmou. Jeden z obránců, Salvatore Ornano, ale skočí do vody a plave do La Madaleny.

„Poplach,“ burcuje okamžitě celé město. „Pokračujte v útoku,“ přikazuje zatím na pobřeží Napoleon. Chce využít nočního momentu překvapení. Jenže velitel Colonna Cesari je proti. „Hrozí vzpoura vojáků, “ protestuje. Dochází mezi nimi k prudké hádce a Bonaparte pak přikazuje připravit obléhání a dotáhnout děla na pobřežní skálu La Puntarella. Míří přímo proti obydlenému městu…

Sardinský ostrov La Madalena. Právě tady se útok odehraje…

Koule zničí kostel Palba začíná v nedělí 23. února ráno. První rána strhne střechu kostela svaté Magdaleny. Obyvatelé vyděšeně utíkají. Druhá rána vráží do průčelí na pravé straně kostela. Třetí a čtvrtá zasáhne střechy sousedních domů.

Pátá míří dovnitř kostela, další prorazí jeho okno a skončí u nohou sochy. Podle zpráv sardinského námořnictva padne minimálně 1050 výstřelů z děla Zničeno nebo poškozeno je na 80 domů. Celý den je slyšet kanonáda.

Pokračování má i v noci, tentokrát se zápalnými střelami. I v dalších dvou dnech Francouzi útočí. Když chytne sklad řeziva v přístavu Cala Gavetta, vypadá to, že už je rozhodnuto v jejich prospěch.

Domenico Millelire svým nečekaným manévrem Francouze přelstí a pro Sardince se stane hrdinou.

Hrdina dostane rentu Sardinec Domenico Millelire (1761‒1827) ale nic nevzdává. Bere si malý člun se čtrnácti veslaři, střelce a kováře pro výrobu zápalných lodí. Zamíří na zadní stranu útočících lodí.

Mezi Francouzi jeho manévr způsobí ohromnou paniku. Útočníci už jsou navíc unavení a chybí jim motivace. Bonaparte je na břehu. Nezbývá než rychle opustit děla. Námořníci z La Fauvette je odmítají naložit na palubu, nechtějí ztrácet čas potřebný k útěku.

Bonapartovi nechybí moc, aby byl uvězněn. Podplukovník Quenza píše zprávu pro ministra války v Paříži. Z neúspěchu akce tu obviňují Colonnu Cesariho. Millelire naopak za svoje hrdinství dostane od Sardinců medaili a doživotní rentu.

Foto: wikipedia.org, pixabay.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Carevna Alžběta zakázala dvořanům jíst jablka
epochalnisvet.cz

Carevna Alžběta zakázala...

V kuchyni všichni poklimbávají, do postele ale jít...
Poveglia: Tajuplný ostrov smrti v benátské laguně
enigmaplus.cz

Poveglia: Tajuplný ostrov smrti...

Půvabné Benátky mají na dohled jedno z...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Dobré znamení v těžké době: Krev sv. Januária v neděli zkapalněla
enigmaplus.cz

Dobré znamení v těžké době:...

Je to zázrak, který se odehrává pouze třikrát do roka...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz

Čína: Její panenská příroda...

Slunce se mocně...
Manžel se zase učí mluvit
skutecnepribehy.cz

Manžel se zase učí mluvit

Když mi volali z nemocnice, že...
Proč nemá jejich láska žádnou šanci?
nasehvezdy.cz

Proč nemá jejich láska...

Do dalšího vztahu šla...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Plněná jehněčí kýta po anglicku
tisicereceptu.cz

Plněná jehněčí kýta po...

U nás její obliba ještě není tak velká, ale v Anglii patří mezi...
Deník uleví od trápení na duši
panidomu.cz

Deník uleví od trápení na duši

Skutečně, svěřovat se se svými starostmi...
Prošvihne svou poslední šanci?
nasehvezdy.cz

Prošvihne svou poslední šanci?

Své rodinné štěstí si...