Skip to content
reklama
reklama blank

Napoleon I. Bonaparte utekl ze Sardinie s ostudou

blank

„Taková blamáž,“ vzteká se Napoleon I. Bonaparte 25. února 1793, když musí rychle zmizet zpátky na loď. Děla nechává na ostrovní pevnině. Sotva stihne utéct. Nechybí mnoho a rozzuření Sardinci by ho zajali.

Naštěstí se za neúspěch nakonec viník najde….

Francouzská flotila pod velením admirála Laurenta Jeana Trugueta (1752‒1839) vyplouvá v únoru 1793 z Toulonu do Ajaccia. V jejích řadách nechybí 24letý poručík dělostřelectva, tehdy ješte Napoleone di Buonaparte (1769‒1821). Jméno si změní na Bonaparte až v roce 1796. Právě z jeho hlavy vzešla příprava invaze na Sardinii, součást postupu Francie proti první koalici, kde stojí bok po boku Svatá říše římská, Habsburská monarchie, Velká Británie a Pruské království.

V rámci flotily velí Napoleon dvěma jednotkám korsických gardových dobrovolníků. Pluje na palubě korvety „La Fauvette. “

blank
Mladý ambiciózní Napoleone di Buonaparte okusí i první porážku.

Noční vylodění Vojenská mise ale neprobíhá zrovna hladce. Jeho vojáci nejsou vyškolení, nemají žádnou motivaci. Nejsou ani dobře vybavení, ani pořádně zaplacení. Malý vojevůdce proto musí potlačovat vzpouru už v korsickém přístavu Bonifacio pouhých pár dní před samotnou akcí.

Nakonec ale přece jenom flotila dorazí 22. února 1793 v 9 hodin ke svému cíli – Sardinii. Silnému větru navzdory. „Do útoku,“ přikáže Napoleon poté, co se přemístí k přední části pobřeží u přístavu Punta Di Tegge.

Jenže sardinské baterie proti nim zuřivě pálí. Té noci se proto Napoleon se svými muži a baterií tří kanónů vylodí na ostrově Santa Stefano u městečka La Madalena na pobřežním pásu, který je oddělený od zbytku pevniny asi 700metrový mořským pruhem „Rychle,“ popohání Napoleon své vojáky, zatímco jim vítr šlehá do tváří a jejich uniformy prudký déšť smáčí skrz naskrz.

blank
Francouzské flotile velí Laurent Jean Truguet. Netuší, že si pluje pro fiasko.

Hádka velitelů Ozvou se výstřely z mušket a palba z děl. Nakonec se Francouzům povede dobýt malou čtvercovou věž na pobřeží, kterou brání posádka 25 Sardinců. 17 z nich Napoleonovi muži zajmou. Jeden z obránců, Salvatore Ornano, ale skočí do vody a plave do La Madaleny.

„Poplach,“ burcuje okamžitě celé město. „Pokračujte v útoku,“ přikazuje zatím na pobřeží Napoleon. Chce využít nočního momentu překvapení. Jenže velitel Colonna Cesari je proti. „Hrozí vzpoura vojáků, “ protestuje. Dochází mezi nimi k prudké hádce a Bonaparte pak přikazuje připravit obléhání a dotáhnout děla na pobřežní skálu La Puntarella. Míří přímo proti obydlenému městu…

blank
Sardinský ostrov La Madalena. Právě tady se útok odehraje…

Koule zničí kostel Palba začíná v nedělí 23. února ráno. První rána strhne střechu kostela svaté Magdaleny. Obyvatelé vyděšeně utíkají. Druhá rána vráží do průčelí na pravé straně kostela. Třetí a čtvrtá zasáhne střechy sousedních domů.

Pátá míří dovnitř kostela, další prorazí jeho okno a skončí u nohou sochy. Podle zpráv sardinského námořnictva padne minimálně 1050 výstřelů z děla Zničeno nebo poškozeno je na 80 domů. Celý den je slyšet kanonáda.

Pokračování má i v noci, tentokrát se zápalnými střelami. I v dalších dvou dnech Francouzi útočí. Když chytne sklad řeziva v přístavu Cala Gavetta, vypadá to, že už je rozhodnuto v jejich prospěch.

blank
Domenico Millelire svým nečekaným manévrem Francouze přelstí a pro Sardince se stane hrdinou.

Hrdina dostane rentu Sardinec Domenico Millelire (1761‒1827) ale nic nevzdává. Bere si malý člun se čtrnácti veslaři, střelce a kováře pro výrobu zápalných lodí. Zamíří na zadní stranu útočících lodí.

Mezi Francouzi jeho manévr způsobí ohromnou paniku. Útočníci už jsou navíc unavení a chybí jim motivace. Bonaparte je na břehu. Nezbývá než rychle opustit děla. Námořníci z La Fauvette je odmítají naložit na palubu, nechtějí ztrácet čas potřebný k útěku.

Bonapartovi nechybí moc, aby byl uvězněn. Podplukovník Quenza píše zprávu pro ministra války v Paříži. Z neúspěchu akce tu obviňují Colonnu Cesariho. Millelire naopak za svoje hrdinství dostane od Sardinců medaili a doživotní rentu.

Foto: wikipedia.org, pixabay.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...