Skip to content

Napoleon I. Bonaparte utekl ze Sardinie s ostudou

„Taková blamáž,“ vzteká se Napoleon I. Bonaparte 25. února 1793, když musí rychle zmizet zpátky na loď. Děla nechává na ostrovní pevnině. Sotva stihne utéct. Nechybí mnoho a rozzuření Sardinci by ho zajali.

Naštěstí se za neúspěch nakonec viník najde….

Francouzská flotila pod velením admirála Laurenta Jeana Trugueta (1752‒1839) vyplouvá v únoru 1793 z Toulonu do Ajaccia. V jejích řadách nechybí 24letý poručík dělostřelectva, tehdy ješte Napoleone di Buonaparte (1769‒1821). Jméno si změní na Bonaparte až v roce 1796. Právě z jeho hlavy vzešla příprava invaze na Sardinii, součást postupu Francie proti první koalici, kde stojí bok po boku Svatá říše římská, Habsburská monarchie, Velká Británie a Pruské království.

V rámci flotily velí Napoleon dvěma jednotkám korsických gardových dobrovolníků. Pluje na palubě korvety „La Fauvette. “

Mladý ambiciózní Napoleone di Buonaparte okusí i první porážku.

Noční vylodění Vojenská mise ale neprobíhá zrovna hladce. Jeho vojáci nejsou vyškolení, nemají žádnou motivaci. Nejsou ani dobře vybavení, ani pořádně zaplacení. Malý vojevůdce proto musí potlačovat vzpouru už v korsickém přístavu Bonifacio pouhých pár dní před samotnou akcí.

Nakonec ale přece jenom flotila dorazí 22. února 1793 v 9 hodin ke svému cíli – Sardinii. Silnému větru navzdory. „Do útoku,“ přikáže Napoleon poté, co se přemístí k přední části pobřeží u přístavu Punta Di Tegge.

Jenže sardinské baterie proti nim zuřivě pálí. Té noci se proto Napoleon se svými muži a baterií tří kanónů vylodí na ostrově Santa Stefano u městečka La Madalena na pobřežním pásu, který je oddělený od zbytku pevniny asi 700metrový mořským pruhem „Rychle,“ popohání Napoleon své vojáky, zatímco jim vítr šlehá do tváří a jejich uniformy prudký déšť smáčí skrz naskrz.

Francouzské flotile velí Laurent Jean Truguet. Netuší, že si pluje pro fiasko.

Hádka velitelů Ozvou se výstřely z mušket a palba z děl. Nakonec se Francouzům povede dobýt malou čtvercovou věž na pobřeží, kterou brání posádka 25 Sardinců. 17 z nich Napoleonovi muži zajmou. Jeden z obránců, Salvatore Ornano, ale skočí do vody a plave do La Madaleny.

„Poplach,“ burcuje okamžitě celé město. „Pokračujte v útoku,“ přikazuje zatím na pobřeží Napoleon. Chce využít nočního momentu překvapení. Jenže velitel Colonna Cesari je proti. „Hrozí vzpoura vojáků, “ protestuje. Dochází mezi nimi k prudké hádce a Bonaparte pak přikazuje připravit obléhání a dotáhnout děla na pobřežní skálu La Puntarella. Míří přímo proti obydlenému městu…

Sardinský ostrov La Madalena. Právě tady se útok odehraje…

Koule zničí kostel Palba začíná v nedělí 23. února ráno. První rána strhne střechu kostela svaté Magdaleny. Obyvatelé vyděšeně utíkají. Druhá rána vráží do průčelí na pravé straně kostela. Třetí a čtvrtá zasáhne střechy sousedních domů.

Pátá míří dovnitř kostela, další prorazí jeho okno a skončí u nohou sochy. Podle zpráv sardinského námořnictva padne minimálně 1050 výstřelů z děla Zničeno nebo poškozeno je na 80 domů. Celý den je slyšet kanonáda.

Pokračování má i v noci, tentokrát se zápalnými střelami. I v dalších dvou dnech Francouzi útočí. Když chytne sklad řeziva v přístavu Cala Gavetta, vypadá to, že už je rozhodnuto v jejich prospěch.

Domenico Millelire svým nečekaným manévrem Francouze přelstí a pro Sardince se stane hrdinou.

Hrdina dostane rentu Sardinec Domenico Millelire (1761‒1827) ale nic nevzdává. Bere si malý člun se čtrnácti veslaři, střelce a kováře pro výrobu zápalných lodí. Zamíří na zadní stranu útočících lodí.

Mezi Francouzi jeho manévr způsobí ohromnou paniku. Útočníci už jsou navíc unavení a chybí jim motivace. Bonaparte je na břehu. Nezbývá než rychle opustit děla. Námořníci z La Fauvette je odmítají naložit na palubu, nechtějí ztrácet čas potřebný k útěku.

Bonapartovi nechybí moc, aby byl uvězněn. Podplukovník Quenza píše zprávu pro ministra války v Paříži. Z neúspěchu akce tu obviňují Colonnu Cesariho. Millelire naopak za svoje hrdinství dostane od Sardinců medaili a doživotní rentu.

Foto: wikipedia.org, pixabay.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Audio: Kdo vydává záhadné zvuky z oceánu?
enigmaplus.cz

Audio: Kdo vydává záhadné...

Takzvaný bloop je...
Báječné penne Caprese
nasehvezdy.cz

Báječné penne Caprese

Připomeňte si chuť léta a udělejte si skvělý...
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...
Jeskyně Val Camonica: Co znázorňují zdejší tajemné malby?
epochanacestach.cz

Jeskyně Val Camonica: Co...

Díky starým textům...
Pád Konstantinopole: prach, trosky a ulice zbrocené krví
epochalnisvet.cz

Pád Konstantinopole: prach,...

Vše je ztraceno. Nezajištěnou branou v...
Povodeň mi vzala úplně všechno
nasehvezdy.cz

Povodeň mi vzala úplně všechno

Když jsem si myslela, že nejhorší máme za...
V letech 1984 a 1985 prý létal nad Londýnem hypogrif
enigmaplus.cz

V letech 1984 a 1985 prý...

Londýn je město plné tajemství a záhad. A to nejen...
Když se lámou kosti
21stoleti.cz

Když se lámou kosti

Mírný pád, lehký náraz nebo pouhé kýchnutí....
Rusko uzavřelo vyšetřování zkázy Djatlovovy expedice, výpravu prý zabila lavina
enigmaplus.cz

Rusko uzavřelo vyšetřování...

Rusko před časem znovu otevřelo vyšetřování záhadného...
Altán pro onkologické pacienty jako místo odpočinku
21stoleti.cz

Altán pro onkologické...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního...
Vánoční dům a muzeum medvídků
epochanacestach.cz

Vánoční dům a muzeum medvídků

Sedm tisíc medvídků na...
První veganský komplex vitamínů a minerálů na podporu  plodnosti u žen
iluxus.cz

První veganský komplex...

Otázka početí dětí se ve společnosti stále častěji...