Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl.
Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních jídel rovnou dvě, dva různé zákusky, kromě toho i chlebíčky s kávou a víno.
Pokud si myslíte, že s Napoleonem takhle bohatý stůl sdílí někdo další, pletete se. Snídá sám a jí rychle, takže by vás ke stolu nejspíš nakonec stejně nepozval. Jedinou výjimku totiž udělá po svatbě s Marií Luisou, kterou jako poctu přizve ke svému stolu. Totéž privilegium má i syn Orlík, když odroste plenkám.

Improvizovaný recept
Zajímá tě, jaké je Napoleonovo oblíbené jídlo? Jednoznačně vítězí kuřata. Zásadně je ale jí bez křídel, ta přímo nenávidí. S kulturou stolování je trochu na štíru, takže pokud občas při jídle pokecáš ubrus, tohle by vám nejspíš nevytýkal.
Když v severní Itálii v roce 1800 zvítězí u Marenga, jeho kuchař Durand musí narychlo připravit něco pro nasycení hladového vojevůdce. Zásoby jsou ale minimální. Povede se sehnat kuře, raky, vejce, rajčata a česnek.
Kuře upeče na česneku, přidá rajčata a zalije trochou brandy, které prý dokonce pochází přímo z Napoleonovy osobní čutory. Jako příloha poslouží raci a vejce.

Myslí i na vojáky
S improvizovaným receptem sklidí úspěch a Napoleon s ním zajídá každou bitvu. Ke cti mu slouží i skutečnost, že myslí i na žaludky svých vojáků. Slíbí proto odměnu tomu, kdo najde způsob, jak dlouhodobě uchovat potraviny pro armádu.
Splnit úkol se v roce 1810 povede kuchaři Nicholasi Appertovi (1749–1841), který použije sterilizaci v lahvích.