Domů     Nadváha, únava, padání vlasů či vypouklé oči: Co nám hrozí při nemoci štítné žlázy?
Nadváha, únava, padání vlasů či vypouklé oči: Co nám hrozí při nemoci štítné žlázy?
24.7.2020

Nenápadný orgán, ležící v dolní části krku, produkuje hormony odpovědné za metabolismus tuků, cukrů i bílkovin. Když nefunguje správně, může negativně ovlivnit vaši psychiku, vzhled i snahu o početí dítěte. Jak se projeví poruchy její funkce?

Štítná žláza je žlázou s vnitřní sekrecí motýlovitého tvaru, která se nachází na přední straně krku. Má vliv na metabolismus, protože produkuje hormony trijodthyronin a thyroxin. Ty ovlivňují rychlost látkové výměny, spotřebu kyslíku, růst a vývoj člověka.

Žlázu tvoří dva laloky tvaru trojboké pyramidy 5 až 8 cm dlouhé, spojené žláznatým můstkem (istmem). Štítná žláza váží 20 až 60 g, překvapivě více u žen. Může nabývat tvaru písmene H, U či A.

Malá, ale důležitá

Žláza je součástí hormonálního systému těla, v jehož rámci ovlivňuje vývoj a činnost mozku, termoregulaci organismu, metabolismus tuků a cukrů či aktivitu pohlavních orgánů. Významně rovněž spolupracuje s imunitním systémem těla.

Ten, společně s dalšími endokrinními žlázami (vaječníky, hypofýza, slinivka, nadledvinky a další), genetikou, a především dostatkem jodu přijímaného ve stravě, ovlivňuje správné fungování štítné žlázy.

Štítná žláza spolupracuje s imunitním systémem těla.
Štítná žláza spolupracuje s imunitním systémem těla.

Co způsobí nedostatek jodu?

Jod je jedním ze stopových prvků, který je v našem těle sice přítomen v nepatrném množství, asi 0,0285 x 10-3 % tělesné hmotnosti (to je zhruba 1,5 gramu jodu v těle 50 kilogramové ženy), má ale nezastupitelnou roli při tvorbě hormonů štítné žlázy.

Nedostatek jodu ve stravě, a tím nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy, je nebezpečný zejména v těhotenství, kdy má za následek rozvoj řady neurologických poruch, postižení intelektuálního vývoje až těžkou mentální retardaci dítěte.

Kritickým obdobím pro růst a vývoj lidské centrální nervové soustavy je období prenatální a kojenecké do sedmi měsíců po narození.

Kdo má vole, nemá dost jodu

To se projevovalo na našem území hlavně v minulosti, kdy sice Čechy oplývaly mlékem a strdím, ale jodu a také selenu byl v lokální stravě nedostatek. Význam jodu pro lidské zdraví byl objeven až v polovině 19. století, selenu pak až v polovině 20. století.

Oba prvky jsou přitom pro správnou funkci štítné žlázy, a tím i pro správný tělesný a duševní rozvoj, nezbytné. Když je příjem jodu ze stravy nedostatečný, přizpůsobí se tomu štítná žláza svým zvětšením, vytvoří se tzv. struma neboli vole.

Výskyt volete byl v našich končinách více než častý, stal se dokonce součástí některých lidových písní. Naši předkové jej ale vnímali spíše jen jako kosmetický problém.

Vole je způsobené nedostatkem jódu.
Vole je způsobené nedostatkem jódu.

Lokální strava vede ke kretenismu

Závažnějším důsledkem nedostatku jodu byl tzv. kretenismus, projevující se snížením inteligence, malým vzrůstem, často také hluchoněmostí a problémy s motorikou, což mělo za následek pracovní neschopnost.

Kretenismus (z francouzského crétin neboli slabomyslný) tak představoval celospolečenský problém. Nejpostiženější byly nejchudší kraje a nejnižší společenské vrstvy odkázané pouze na lokální stravu.

U přímořských národů a bohatších českých měšťanů, součástí jejichž jídelníčku byly pravidelně mořské ryby, se tento problém nevyskytoval.

1828 kreténů ve společnosti

Doktor Hynek Pelc (1844–1915), předseda zemské zdravotní rady v Království českém, ve své zprávě z roku 1892 uváděl, že v 5,5milionové populaci Čechů se tehdy vyskytovalo 1828 kreténů.

V druhé polovině 19. a na začátku 20. století se u nás bouřlivě rozvíjel obchod a průmysl, díky čemuž se zlepšily sociální podmínky obyvatelstva.

Příznaky jodového deficitu se ale nadále projevovaly v méně rozvinutých oblastech, jakými byla Šumava, Českomoravská vysočina či Valašsko. Obyvatelstvo se v nich dostávalo do začarovaného kruhu:

vlivem chudoby měli stravu s nízkých obsahem jodu, což se projevilo zvýšeným výskytem lidí postižených kretenismem, které bylo obtížné vzdělávat, a proto se tyto oblasti nemohly rozvíjet.

Někteří lidé z nedostatkem jódu trpěli kretenismem.
Někteří lidé z nedostatkem jódu trpěli kretenismem.

Spásná jodidace soli

V době vzniku 1. republiky už lékařská věda o vlivu jodu na potlačení výskytu strumy a kretenismu věděla. Existovaly studie ze Spojených států a ze Švýcarska, kde už jód chudým s úspěchem podávali.

U nás se situace nejchudších zlepšila díky vylepšení jejich socioekonomických podmínek, takže už nebyli závislí jen na lokální produkci.

V roce 1949 pak došlo k zavedení jodidace kuchyňské soli, nejprve v množství 5 mg jodidu draselného na kg soli, později 25 mg, díky čemuž vymizely nápadně velké strumy u obyvatelstva.

Spása jménem endokrinologie

Největší zásluhu na tom měli v Čechách docent Karel Šilink (1908–1973) a profesor Josef Charvát (1897–1984), zakladatelé české endokrinologie (léčby hormonálních poruch). Ti spolu se svými kolegy vyšetřili na 400 000 obyvatel republiky.

Zkoumali přitom vliv zvýšení příjmu jodu na vývoj jejich strumy. Významnou práci odváděli ale také oblastní lékaři, například Stanislav Vomela (1892–1958).

Ten působil v Holešově, ale velice se zasloužil o dokumentaci problematiky s nedostatkem jodu ve stravě u obyvatel zakarpatské oblasti.

Osobně navštěvoval nejpostiženější lokality, od Hostýnských vrchů po Zakarpatskou Ukrajinu, a pořizoval i fotografické záznamy. Podílel se také na zakládání endokrinologických poraden.

Zakladatelé české endokrinologie Karel Šilink a Josef Charvát.
Zakladatelé české endokrinologie Karel Šilink a Josef Charvát.

Nevymýcené riziko

I přes tyto významné úspěchy přetrvávají onemocnění štítné žlázy v české populaci dodnes. Pouze už za nimi ve většině případů nestojí nedostatek jodu, ale jde o autoimunitní poruchy.

Odborníci se domnívají, že z 80 % se na jejich vzniku podílí genetika, zbytek jsou pak vlivy prostředí, například kouření a stres. Zatímco zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou) u nás trpí asi 2 % populace, tj.

cca 105 000 lidí, s její sníženou funkcí (hypotyreózou) v ČR žije asi 525 000 osob. Problémy se štítnou žlázou trápí především ženy, a to až 8x častěji než muže, ve středním věku se s nimi potýká až 20 % z nich. Proč je správné fungování štítné žlázy tak důležité?

Vliv hormonů štítné žlázy na vývoj člověka

V určitých životních etapách je bezvadné fungování štítné žlázy klíčové.

Pro správný vývoj mozkových struktur dítěte v prenatálním období je nezbytné, aby jeho matka měla dostatek hormonů štítné žlázy i jodu pro jejich tvorbu, jinak se později mohou u dítěte vyskytnout problémy s koncentrací a hyperaktivitou.

Neméně důležité je zásobení těmito hormony i v raném dětství. Dalším obdobím, kdy se mohou naplno projevit poruchy fungování štítné žlázy, je puberta, respektive pokud její obvyklé projevy nenastoupí do 15. roku věku.

Správné fungování v určitých fázích života je nezbytné.
Správné fungování v určitých fázích života je nezbytné.

Vliv na otěhotnění i graviditu

U žen může nedostatek hormonů štítné žlázy negativně ovlivnit početí buď tím, že nedojde k ovulaci nebo tím, že dojde k poruše či zástavě menstruace.

Neléčené poruchy štítné žlázy mohou závažně ovlivňovat probíhající těhotenství a způsobit potrat nebo předčasný porod.

Často propukají onemocnění štítné žlázy rovněž u žen po menopauze a jelikož se do jisté míry shodují s jejími příznaky, mohou dlouho unikat pozornosti. S přibývajícím věkem se tyto choroby rozvíjejí také u mužů.

Když se štítná žláza porouchá

Snadno rozpoznat se dají až rozvinuté formy poruch funkce štítné žlázy, ovšem zatímco její zvýšená činnost, hypertyreóza, se vyvine během pár měsíců, snížení neboli hypotyreóza, se může rozvíjet i několik let.

Když štítná žláza produkuje nadbytek svých hormonů, projeví se to jejím zvětšením (strumou), dále bušením srdce, nervozitou, nespavostí a zvýšeným krevním tlakem, dále také vypadáváním vlasů, vypouklýma očima, hubnutím a tzv.

vlčím hladem, někdy rovněž osteoporózou. Díky tomu bývá poměrně rychle rozpoznána.

Při nadbytku hormonů může docházet k problémům s tlakem.
Při nadbytku hormonů může docházet k problémům s tlakem.

Nedostatek hormonů zpomaluje

Naopak snížená funkce štítné žlázy se projevuje méně specificky, a proto i dnes je diagnostikována pouze u každého druhého pacienta, který jí trpí.

Pokud si připadáte zpomalení a unavení, trápí vás zimomřivost, ospalost, přibýváte na váze, máte otoky, padají vám vlasy, trpíte zácpou i poklesem libida, na vině může být právě hypotyreóza.

Stojí i za problémy s otěhotněním a neléčená může způsobit poruchy nervového vývoje plodu.

Pozor na imunitu

Za poruchami funkce štítné žlázy stojí v současnosti nejběžněji špatně fungující imunita.

Autoimunitní Hashimotova nemoc, jež je nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy, představuje chronický zánět, při němž jsou buňky štítné žlázy napadány vlastním imunitním systémem těla.

Autoimunitním onemocněním, které naopak způsobuje nadměrnou funkci štítné žlázy, je pak Gravesova-Basedowova nemoc, při níž je patrné vystupování oční z očních jamek. Postihuje více ženy v poměru 8 : 1 vůči mužům.

Ideální je dostávat do sebe jód přírodní cestou.
Ideální je dostávat do sebe jód přírodní cestou.

Léčba a prevence

Dalšími příčinami vzniku onemocnění štítné žlázy může být její primární poškození (uzlíky), zánět, nádor či ozáření. Nedostatek jodu není v dnešní době u nás příliš obvyklý. Vliv má také dědičnost a celkový hormonální stav organismu.

Jiné autoimunitní nemoci (diabetes, lupénka, vitiligo) pak zvyšují pravděpodobnost rozvoje poruch funkce štítné žlázy. Nedostatečná tvorba hormonů štítné žlázy je řešena jejich doživotním podávání ve formě tablet.

Účinnou prevencí rozvoje tohoto onemocnění je doplňování jódu do organismu, ideálně v přírodní formě.

Při hypertyreóze jsou naopak podávány léky, které snižují tvorbu hormonů štítné žlázy, pokud nezaberou, je štítná žláza odstraněna chirurgicky a její hormony do těla dodávány uměle.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz