Skip to content

Nacistické zvěrstvo: Pozapomenuté krveprolití v Úsobské ulici

Úsobskou ulici již dnes na mapě Prahy 4 nenajdete. Po masakru, který se tu strhne na jaře roku 1945, je přejmenována na ulici Obětí 6. května. Co se tehdy stalo?

Již od dubna je jasné, že čas, kdy mělo nacistické Německo navrch, pomalu končí. Sověti již jsou u Brna a Ostravy, Američané u západních hranic Čech. Německé represe nabírají krvavých obrátek. Partyzáni drtí nacisty ze zálohy, ti jim odpovídají nulovou shovívavostí a likvidací civilistů.

Vraždy jsou na denním pořádku. 6. května 1945 vniknou nacisté do domu číslo popisné 255. Ve sklepě rozpoutají jatka. Civilisty, kteří se skrývají ve sklepě, bez milosti postřílí. Vojáci neušetří ani těhotnou Němku se dvěma dětmi, která je německy prosí o milost!

Bundesarchiv_Bild_101III-Hoffmann-04-23,_Waffen-SS-Div._-Das_Reich-,_Russland
Waffen-SS, Zbraně SS. Většina z vrahů v Úsobské ulici patřila k nim. Tito konkrétně to nebyli. Viníky se ale vypátrat nepodaří…

Ze 47 civilistů se zachrání 12 lidí. Někteří se skryjí pod svými mrtvými sousedy, jiní předstírají smrt. Ani tahle finta ale nemusí vyjít – Němci do mrtvol ještě zběsile bodají. Dům poté vyrabují a zapálí.

V ulici ještě zůstanou. Řádění pokračuje ve vchodu číslo 254. 22 lidí vyženou nacisté ven, kde je donutí stoupnout si čelem ke zdi. Ženy, děti, muže a opět i jednu těhotnou dívku popraví kulkou z automatické pistole do zátylku.

14297870_2
Nacisté použijí pušky, bodáky i pistole. (Walther PP, klasická zbraň Waffen-SS)

Zemře tu 16 lidí, jednoho z mužů nacisté utlučou před očima sousedů pažbou pušky. Útočníci navíc používají tříštivé střely dum-dum. Tři ranění, kteří přežijí jen díky tomu, že předstírají smrt, kvůli použití těchto střel ponesou doživotní následky.

Na 14leté dívence se sadističtí vojáci doslova vyřádí. Nebohému děvčátku dokonce vypíchnou oči! O to více zarážející je, že tento zločin nebude nikdy potrestán a konkrétní viníci nebudou po konci války vypátráni a souzeni.

Prague_liberation_1945_konev
Maršál Koněv v Praze. Květnové povstání ale přineslo i krvavou odvetu poražených.

Foto: wikipedia.org/Packa, Bundesarchiv, Karel Hájek
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …