Ten, kdo požaduje především vysokou odolnost, by měl sáhnout po nábytku z bukového dřeva. Jaké má výhody a kde všude se hodí?
Buk nebo jádrový buk, v čem je rozdíl
Bukové dřevo je velmi tvrdé, proto je současně odolné a charakterizuje ho dlouhá životnost. Rovněž lze toto dřevo snadno opracovat a případně podrobit i další povrchové úpravě jako moření.
Stále častěji se u nábytku setkáte i s označením jádrový buk. O co se jedná?
Poznáte ho na první pohled podle charakteristického zbarvení. Běžně je buk světlý, nicméně někdy specifické růstové podmínky způsobí tmavší barvu jádra stromu. Může to být třeba vlivem průniku vzduchu do kmene.
Což se potom projeví i na výsledné podobě dřevěných desek. Dřevo je ovšem stejně tvrdé a kvalitní.
Když si tak koupíte například komodu jádrový buk , můžete si být jisti, že jste si pořídili nábytek, jehož životnost můžete počítat na desítky let.
Záleží tak spíše na vašich designových preferencích, zda upřednostníte dřevo tmavší či světlejší.
Výhody masivního nábytku
Buk si zachovává veškeré další výhody masivního nábytku. Přestože se tak jako častá nevýhoda zmiňuje hlavně vyšší pořizovací cena, není to tak zcela pravda.
Pokud si rozpočítáte vynaloženou investici v delším čase, dojdete ke zjištění, že se vám nákup masivu oproti levné napodobenině v podobě lamina vyplatil. Časem nábytek na kráse nijak netratí, ale spíše získává. Dřevo postupem doby dostává patinu.
Nábytek tak trochu poznamenaný zubem času tak rozhodně není na vyhození, ale naopak je tím cennější. Můžete z něj udělat překrásný solitér každého interiéru. Dřevotříska vám přitom podobný efekt nabídnout nikdy nedokáže.
Ať si pořídíte komodu nebo třeba postel, chybu neuděláte. Pevnost dřeva umožňuje totiž současně i mnohem kvalitnější uchycení spojovacího materiálu.
Komoda buk masiv tak nebude ani po několika letech intenzivního používání rozvrzaná a rozviklaná.