Domů     Náboženství a smrt: Co nás čeká na onom světě?
Náboženství a smrt: Co nás čeká na onom světě?
29.8.2017

Od chvíle, kdy si člověk uvědomil svou existenci, zároveň pochopil, že jeho pobyt na světě není nekonečný.

Království smrti však působilo děsivě, i z toho důvodu vznikla řada náboženství či některých filozofických škol, které se s fenoménem smrti snažily vypořádat.

Jejich leitmotiv zní jednoduše, společně s Bobem Dylanem hlásají, že smrt absolutní konec neznamená.

Do nebíčka nebo do peklíčka?

Náboženství: Křesťanství

Počet stoupenců: 2,2 miliardy

Vznik: 1. století

Rozšíření: Evropa, Amerika, střední a jižní Afrika, Austrálie a Oceánie

Zejména ve středověku bylo z pohledu církevního učení pozemské bytí nedůležité, mnohem podstatnější měl být život posmrtný. To mimo jiné souviselo i se záměrem církve udržet si své mocenské postavení.

Smrt byla na denním pořádku, svět té doby válcovaly války, morové epidemie nebo hladomory a člověk se s jejím fenoménem musel nějak vyrovnat. Z té doby, zhruba ze 14. století, pak pochází i symbol smrti, tedy kostra v černém hávu držící kosu.

V křesťanské víře hraje zásadní úlohu zmrtvýchvstání. Takové, jaké prožil zakladatel této víry Ježíš Nazaretský. „Když se tedy káže o Kristu, že byl vzkříšen z mrtvých, jak mohou někteří z vás popírat zmrtvýchvstání?

Jestliže není zmrtvýchvstání, pak nebyl vzkříšen ani Kristus! (…) Kristus ale byl vzkříšen jakožto první ze všech zesnulých. Jako skrze člověka přišla smrt, tak skrze člověka přišlo zmrtvýchvstání,“ píše se v Novém zákoně v Prvním listě Korintským.

Co člověka čeká po smrti? Možnosti má tři, v nabídce je zde ráj, peklo a také očistec. Konstrukt očistce uznávají katolíci, naopak protestanti se proti němu vymezují, protože nemá oporu v bibli.

Nebe je samozřejmě ideálním místem, které si smrtelník ani nedokáže představit: „Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani na lidskou mysl nepřišlo, co Bůh připravil těm, jež ho milují,“ slibuje v Novém zákoně Ježíš.

Hříšníky naopak nečeká nic příjemného. Po věčných mukách pekelných asi nikdo netouží. Podle Ježíšova učení je peklo neuhasitelným a věčným ohněm, kdo skončí každý, který do konce svého života odmítá přijmout víru a umírá ve smrtelném hříchu.

Zemřelou duši čeká soud, který rozhodne, na které místo se odebere. A aby toho nebylo málo, jedná se hned o dvojí soudní přelíčení. První následuje ihned po smrti, to druhé pak na samém konci světa.

Čtyři otázky u hrobu

Náboženství: Islám

Počet stoupenců: 1,5 miliardy

Vznik: 7. století

Rozšíření: Severní Afrika, západní, střední a jihovýchodní Asie, Rusko, Evropa

Islám, křesťanství a také judaismus vycházejí ze stejných kořenů. Věřící muslim by před svou smrtí měl odříkat vyznání víry. Na prahu věčnosti pak anděl smrti Izra’il oddělí duši od těla a doprovodí ji k soudu první instance. Zde je nad zemřelým vynesen ortel, buď ráj, nebo peklo.

Ovšem i ten, koho čeká ráj, nemá ještě vyhráno. Musí se vrátit ke svému hrobu, kde jej čekají čtyři otázky: „Kdo je tvůj Bůh? Kdo je tvůj prorok? Jaké je tvoje náboženství?

Kam směřuje tvoje modlitba?“ Až čtyři správné odpovědi (Alláh, Mohamed, islám, k Mekce) otevírají cestu k poslednímu soudu, kde se dobré skutky násobí desetinásobně.

Kdo u hrobu neuspěje, musí se nechat trýznit trestajícími anděly s železnými palicemi ranami do obličeje a na záda.

Mučedníci mají cestu do ráje otevřenou, radikální islámští duchovní, kteří toto náboženství vykládají zvráceným způsobem, jim zde slibují potěšení s pannami. I proto se řada mladých muslimů nechá navést k sebevražedným atentátům.

Podle učení islámu ani ten, kdo skončil v pekle, není zcela zatracen. Když si zde svůj trest za hříchy „odkroutí“, i jeho může po nějaké době čekat bezstarostný ráj.

Náhlá smrt je zvláště zlá

Náboženství: Hinduismus

Počet stoupenců: 900 milionů

Vznik: 1. tisíciletí př. n. l.

Rozšíření: Indie

Učení hinduismu věří v koloběh života. Hinduisté kladou důraz na to, aby do smrti člověk vstupoval za meditování a s dobrými myšlenkami. To totiž ovlivňuje formu převtělení.

Proto je náhlá smrt při nějakém neštěstí zvlášť zlá, a zemřelý si už tak nestihne vylepšit svou karmu.

Člověk se může převtělit v boha, člověka nebo také v rostlinu nebo živočicha. Také bohové umírají a převtělují se. Když nějaký hinduista zemře, jeho mrtvé tělo je umyto, namazáno olejem a spáleno.

Je pro něho štěstím, když se potom popel rozptýlí do posvátné řeky Gangy, a tak se znovu vrátí do koloběhu života. Na pevnině se zbytky po spálení jednoduše zahrabou. Dříve býval rozšířen drsný zvyk, že vdova byla upálena zaživa i se svým zesnulým manželem.

Indická vládní místa již tuto praxi zakázala, nicméně v některých odlehlejších místech Indie k ní stále dochází.

Snaha o harmonii

Náboženství: Čínské tradiční náboženství

Počet stoupenců: 400 milionů

Vznik: 1. tisíciletí př. n. l.

Rozšíření: Čína, Korea, Vietnam

Mezi čínská tradiční náboženství patří například konfucianismus nebo taoismus. Oba tyto směry nejsou náboženstvím v evropském slova smyslu, spíše balancují na hraně filozofie.

Taoismus na rozdíl od konfucianismu obrací pozornost člověka od vnějších pravidel a správných vzorců chování do jeho nitra, k všeobjímajícímu principu tao a ke snaze o harmonii s ním.

Taoisté vnímají smrt jako součást přirozeného koloběhu přírody, nad kterou se není nutné se nijak zvlášť pozastavovat. Vyznavači této filozofie věří, že člověk, který dosáhne dokonalé harmonie s prapůvodním principem tao, se stane nesmrtelným.

Prastaré čínské texty jsou plné příkladů, kdy taoističtí mistři se dožili i několika stovek let a poté vstoupili na nebesa. Nejedná se však o nesmrtelnost v lidské podobě, spíše o proměnlivost různých věcí.

Posmrtný život pak čínská náboženství příliš neřeší. Strach ze smrti Číňané kompenzovali touhou po nesmrtelnosti. Někteří podnikavci si z této dychtivosti udělali solidní živnost.

Nazývali se fang – š‘ a skrze své domnělé umění se snažili získat i mocenské pozice.

Tito „technologové nesmrtelnosti“ prohlašovali, že se naučili metodám překonávajícím smrt od bytostí, které dosáhly nesmrtelnosti před dávnými časy a nyní žijí v ráji na vzdálených vrcholcích hor.

Základem jejich metod bylo posílení základních životních substancí. To mohlo probíhat pomocí hlubokého dýchání, tělesného cvičení nebo speciálních diet, kde se třeba pily nápoje s obsahem zlata.

Podle tehdejších představ byla nebesa určená jen vyvoleným duším pocházejícím z královských rodů. Nicméně, ani to krále nijak neuklidňovalo, jsou doloženy výpravy, které na jejich příkaz měly nalézt ony hory, kde nesmrtelné bytosti žily.

Životy tvořící řetězec

Náboženství: Buddhismus

Počet stoupenců: 380 milionů

Vznik: 5 století př. n. l.

Rozšíření: Indie, východní Asie, Japonsko

Už ve staroindických představách byla patrná víra v převtělování. Fakt, že smrt neznamená absolutní konec, přijal za svou nejen hinduismus, ale i buddhismus.

Každý lidský jedinec se po své smrti narodí znova jako jiný, znovuzrozený člověk, bůh, démon nebo třeba zvíře, a jednotlivé životy každé bytosti tak tvoří nekonečný řetězec bytí v různých formách.

Buddhismus má podobně jako jiné duchovní směry více podob. Jedním z nich je tibetský lámaismus, do jehož okruhu spadá mimo jiné i Tibetská kniha mrtvých. Pro buddhisty je smrt jedním z naplnění zákona karmy.

Nový život, který teprve přijde, se odvíjí od skutků v tom starém. Poslední myšlenka či emoce, kterou člověka napadne před smrtí, má výjimečně mocný účinek na bezprostřední budoucnost a může zásadně karmu vylepšit.

Buddhistické texty také popisují hrůzné utrpení bytostí v prostorách ne nepodobných peklu. Peklo je však také stavem vědomí a toto utrpení se nemusí odehrávat po smrti, ale již v současném těle.

To souvisí se zákonem karmy, podle něhož naše činy dříve či později přinesou své ovoce.

Učení buddhismu vzniklo i proto, aby se člověk od věčného koloběhu života a smrti osvobodil. Základem všeho je potlačení vlastního egoismu, byť třeba i nevědomého, svých tužeb a vášní.

Cílem člověka by tedy mělo být dosáhnout stavu blaženosti, kdy už ho žádné vášně nesžírají.

Tři druhy trestů pro duši

Náboženství: Judaismus

Počet stoupenců: 35 milionů

Vznik: 2 tisíciletí př. n. l.

Rozšíření: Izrael, Evropa, USA

Byť se tato náboženství dvakrát nemilují, je z judaismu odvozeno křesťanství i islám. Ovšem důraz na posmrtný život není v judaismu tak velký jako u jeho mladších příbuzných.

Židé pohlížejí na život jako na dar od Boha a na smrt jako na smutný, ale nutný závěr dobře prožitého života. Život je ovšem pro Židy velmi důležitý. Přesto neznamená vše, je jakousi předsíní před vstupem do další dimenze.

I judaismus má své podsvětí a rozhodně to není příjemné místo. Je obklopené temnotou, hříšníky zde čeká hora muk a podsvětní řeka.

Nejstrašnější místa židovského pekla zvaného še‘olu jsou určena kriminálníkům, zejména vrahům, nebo nepohřbeným osobám, ale i nežidovským národům, což ovšem uznává jen ta nejortodoxnější a fundamentalistická část Židů.

Existují zde tři druhy trestů. Zbloudilá duše se uloží do lože, což nezní tak strašně. Ovšem ona postel je plná buď ohně, červů, nebo sucha, a mrtvý tak zakouší věčnou žízeň. V knize Izajášově se mimo jiné píše:

„I nejhlubší podsvětí je kvůli tobě rozrušeno, čeká na tvůj příchod, probudilo kvůli tobě přízraky všech vojevůdců země. Všechny krále pronárodů přimělo vstát ze svých trůnů. Ti všichni se ozvou a řeknou tobě: „Také jsi jako my pozbyl síly? Už jsi nám podoben.

Do podsvětí byla svržena tvá pýcha, hlučný zvuk tvých harf. Máš ustláno na hnilobě, přikrývku máš z červů.“

Kdo v životě nehřešil, ten se pochopitelně tomuto ponurému místu vyhne. Před Hospodinem jej čeká zpověď a poté jsou mu otevřeny brány nebeského paláce.

Foto: Kveller, Unilad, ThoughtCo, Nutty History, The Odyssey Online, Pinterest
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz