Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, až 80 % všech informací vnímáme zrakem. Proto je třeba si vidění dobře chránit. Pro korekci zraku je nutné nosit správné dioptrické brýle, oči je však potřeba chránit i při sportu či proti UV záření. Na co se při výběru brýlí zaměřit?
U zraku dochází především k poruchám ostrosti, vnímání barev či celkovému oslabení vidění. Mezi nejběžnější oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, řada lidí se rovněž potýká s omezenou schopností vidět za šera čili s šeroslepostí.
I v dospělosti by si proto lidé měli nechat minimálně jednou za dva roky zkontrolovat zrak, může se u nich totiž rozvinou tzv. presbyopie, která ztěžuje zaostřování na blízké objekty a s věkem se zhoršuje, případně se mohou vyskytnout další zrakové problémy.
Brýle pro běžné nošení
Pokud je vám očním lékařem diagnostikována brýlemi korigovatelná oční vada, je důležité si správně vybrat dioptrické brýle, které vám umožní nejen dobře vidět, ale i pěkně vypadat. V každém případě je dobré mít je alespoň dvoje.
Náhradní se vám budou hodit, když dojde k poškození těch prvních, na jejichž opravu si budete muset déle počkat. Nošení brýlí bylo kdysi považováno za ostudu, to už dnes rozhodně neplatí, spíše naopak.
Dnešní dioptrické brýle totiž vedle korekce zraku poskytují ještě celou řadu dalších výhod.
Tři výhody v jednom
Kromě toho, že jsou zajímavým módním doplňkem, mohou ochránit vaše oči před UV zářením. Stačí si do nich pořídit samozatmavovací skla, případně sluneční klip, který na ně nacvaknete. Ušetříte tak za sluneční brýle. To ale ještě není vše.
Pokud denně trávíte hodiny u počítače, zvažte vybavení brýlí povrchovou úpravou, chránící proti modrému světlu. Ta zmírňuje napětí a únavu očí při práci s počítačem.
Vaše brýle vám tak najednou mohou poskytnout až tři výhody v jednom – ostré vidění, ochranu před sluncem i zmírnění únavy očí při práci.
Sluneční brýle
Ochrana očí před slunečním zářením je nezbytná především v létě. Sluneční brýle vybírejte u osvědčených značek, které používají k jejich výrobě certifikované materiály, naopak levné „no name“ brýle mohou zrak spíše poškodit.
Aby brýle chránily před škodlivým ultrafialovým zářením, musí mít UV filtr 400 nm. Nejdůležitější je jejich používání u vody a moře, případně v horách, kde jsou naše oči vystavovány intenzivním světelným odleskům.
Intenzita světla odráženého od vodní hladiny se může vyšplhat až o 80 % výše než světlo odrážené například od travnaté louky.
Řízení automobilu
Pokud při řízení auta nosíte dioptrické brýle, stojí za to investovat do speciální antireflexní vrstvy, která snižuje odrazy, především za soumraku a v noci, a přes den zase rušivé oslnění.
Nebezpečné odlesky způsobené mokrou vozovkou, sněhem či odrazem slunce od kovových a skleněných předmětů pak minimalizují polarizační čočky, které však mohou zhoršit vaši schopnost sledovat některé displeje na přístrojové desce.
Při řízení ve slunečních brýlích dbejte na to, aby nebyly příliš tmavé, tím by negativně ovlivnily vaše řidičské schopnosti. Lepší přeostřování z dálky na blízko a opačně pak zajistí variofokální skla.
V pooperačním období je velmi vhodné nosit při pobytu venku na slunci sluneční brýle. Foto: Pixabay
Sportovní brýle
Obzvlášť při venkovních sportech oceníte sluneční brýle, chránící před UV zářením a zároveň zraněním oka či zanesením nečistot do něj. Při jízdě na kole potřebujete brýle z lehkého materiálu, které přesně padnou a nesklouzávají.
Skvělou službu udělají ventilační otvůrky proti zamlžování brýlí. Do některých sportovních brýlí lze vložit i dioptrický klip. Právě při sportu velmi oceníte polarizační vrstvu na brýlích, která eliminuje oslnění a zvyšuje kontrasty či vnímání hloubky.
U dioptrických používaných při sportu dejte přednost těm plastovým, vybaveným tvrzenými skly. Existují však například i speciální potápěčské dioptrické brýle.