Na pražské klinice asistované reprodukce IVF CUBE v nejbližších dnech oslaví významný milník ve své více než desetileté existenci – narození v pořadí pětitisícího miminka.
Rok 2020 byl sice poznamenaný omezením dostupnosti zdravotnických výkonů, oblasti asistované reprodukce se ale významně nedotkl.
Podle statistik IVF CUBE klesl v loňském roce počet realizovaných terapií jen o 3,5 %. Změnilo se tak pouze složení klientely a struktura provedených terapií.
Klinika IVF CUBE patří k centrům asistované reprodukce, která vyhledávají i páry ze zahraničí. Ty běžně tvoří přibližně 60 % klientely. Nejčastější referencí kliniky je přitom její dlouhodobá kumulativní úspěšnost, která dle typu léčby dosahuje až 84 %.
„Česká republika patří v oblasti asistované reprodukce k celosvětové špičce. Jedním z důvodů naší úspěšnosti je propracovaný dárcovský program.
Právě ten při dlouhodobém trendu odkládání rodičovství rapidně zvyšuje šanci na početí a narození zdravého potomka,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka IVF CUBE, a přidává i několik dalších dat:
„Z důvodu epidemiologických omezení i doporučení ESHRE na pozastavení terapií během prvních měsíců pandemie se složení klientely na naší klinice loni otočilo ve prospěch českých párů. Jejich počet stoupl o více než 20 %.
Stejně tak se výrazně zkrátila průměrná doba čekání na léčbu, která v kritických jarních měsících představovala jen jeden, maximálně dva týdny.“
V roce 2020 narostl na klinice i objem on-line konzultací. Z původních 30 % převážně zahraničních klientů (v roce 2019), kteří touto cestou řešili úvodní rozhovory, na 40 % v roce 2020, kdy této možnosti významně využívali i čeští zájemci o terapii.
Období mnoha omezení klinika využila i k rozšíření prostor o přibližně 200 m2. Přibyl třetí operační sál, odběrová místnost, zvětšila se plocha laboratoří i administrativních místností.
V očekávání pětitisícího miminka
Během pandemického roku 2020 bylo v IVF CUBE realizováno 1 490 terapií. To prakticky znamená udržení počtu porovnatelného s minulými lety.
Jak už bylo zmíněno, až 60 % z nich absolvovaly právě české páry, a českou národnost tak bude mít i „jubilejní“, v pořadí už pětitisící miminko narozené od vzniku kliniky v roce 2010. Na svět by mělo přijít začátkem července.
„Maminka je z Prahy, před prvním těhotenstvím absolvovala kromě jiného i dva neúspěšné pokusy o léčbu na klinice v zahraničí, kde s manželem dlouhodobě žili,“ říká MUDr. Višňová a pokračuje:
„Jejich několikaleté snažení o početí druhého potomka se nám po třech měsících léčby podařilo završit úspěšným embryotransferem.“
Až 75 % párů přichází pozdě
Statistiky dlouhodobě potvrzují, že problémy s početím má průměrně každý pátý český pár, přičemž příčiny jsou dnes rovnoměrně rozložené na straně žen i mužů. „Největším problémem je odkládání rodičovství.
Následně je dlouhá i doba, než pár vyhledá odbornou pomoc při neúspěšných snahách o přirozené početí. Pouze přibližně 25 % párů je v době zahájení léčby mladší než 35 let (žena) a mají tedy dobrou prognózu dosažení gravidity s vlastními vajíčky a spermiemi.
Což znamená, že tři čtvrtiny přicházejí na terapii až v čase, kdy šance na úspěch výrazně klesá,“ upozorňuje MUDr. Višňová.
Vzhledem k průměrnému věku kolem 38 let se tedy zvyšuje počet cyklů IVF s PGT, to znamená cyklů s preimplantačním genetickým vyšetřením.
„Úspěšnost IVF-ICSI v kombinaci s PGT-A je v porovnání s IVF metodou vyšší a dosahuje více než 56 %. Pro transfer jsou totiž vybírána pouze euploidní embrya, tj. embrya, která mají správný počet chromozomů.
Část embryí, u kterých byly nalezeny genetické chyby v počtu chromozomů, je tímto vyšetřením vyřazena.“ Dobrou zprávou je podle lékařky i trend růstu zájmu o prekoncepční genetické vyšetření.
„Prekoncepční genetické testování MATCH+ v rámci dárcovského programu zaznamenalo v roce 2020 rapidní meziroční nárůst o více než 75 %,“ konstatuje uznávaná odbornice.
Medicína vyrovnává chybějící osvětu
I když odborníci v blízké budoucnosti neočekávají ve vývoji statistik plodnosti zásadní změny, faktem je, že počet terapií má a bude mít vzestupný trend.
„Léčíme stále více starších párů, protože se v současnosti málo věnujeme osvětě potřebné pro prevenci neplodnosti. Chybí cílená komunikace tzv. fertility awareness programy, které zatím nenacházejí místo v agendě politiků ani odborné lékařské veřejnosti.
I proto přetrvává trend zakládání rodiny často až po 35. roku života, kdy šance na přirozené početí radikálně klesá,“ upozorňuje MUDr. Višňová a dodává: „V nejbližším období ale budou klíčové i další faktory.
Postoj zdravotních pojišťoven, které mohou přistoupit ke změnám v úhradách terapie, zvýšení věkového limitu ženy či možné úhrady IVF cyklů na rodné číslo partnera. Z medicínského hlediska vidím velký potenciál také v nových lécích na podporu implantace embryí.
IVF CUBE aktuálně plánuje v této oblasti účast v další klinické studii, takže naši pacienti budou mít opět přístup k inovativní terapii mezi prvními.“