Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.
Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat.
Ostatně jen ve Spojených státech způsobí už nyní tyto požáry každoročně škody za miliardy dolarů – roste jejich počet, ale i plocha, kterou zasáhnou. Naštěstí jdou ruku v ruce s tím kupředu i technologie, které hasiči mohou k tomuto boji využít. Na co mohou už nyní spoléhat?
Pohled z vesmíru
Budoucnost boje s požáry v přírodě je podle mnoha lidí hlavně v naší schopnosti požár včas odhalit a tím být schopen ho i uhasit dříve, než se rozroste.
S tím by měl pomoci vyvíjený systém FUEGO – Jde o rozsáhlou platformu vyvíjenou skupinou astrofyziků z kalifornského Berkeley, která využívá orbitálních satelitů.
S jejich pomocí dochází k monitorování rozsáhlých území, díky čemuž bude možné včas odhalit vznikající požár, varovat obyvatele a samozřejmě i začít s hašením.
Drony
Posledních 15 let je dobou velkého rozmachu nejrůznějších bezpilotních prostředků. Drony mohou být užitečné právě i při boji s požáry v divoké přírodě.
Mohou totiž létat v podmínkách, do kterých nelze poslat helikoptéry nebo letadla, a jejich použití neohrožuje nikoho na životě.
Ačkoliv je nelze efektivně využít přímo k hašení, dokážou plnit funkci monitorovací nebo jsou schopny zažehnout kontrolovaný požár v oblastech, kam se jinak lze jen složitě dostat. Tím se vytvářejí zóny, přes které se pak velké požáry nemohou šířit.
Termovize
Klíčovou technologií, která pomáhá už nyní a kterou mohou využít i drony a satelity, jsou infračervené kamery. Jejich zásadní výhodou je, že dokážou prohlédnout i skrze kouř, čímž umožňují mnohem lépe zacílit případné hašení.
Hasicí směs
Možná se vám zdá, že voda je přece logicky to nejlepší, čím lze hasit velké lesní požáry. Ve skutečnosti to už ale dávno neplatí a hasiči mají dnes k dispozici mnohem efektivnější nástroje.
Jedním z nich je pěna označená jako I4F. Ta bývá mixována s vodou, aby tak vznikla hasící směs s efektivností, která samotnou vodu dalece překračuje. Směs je navíc poměrně levná a nezatěžuje životní prostředí.
Roboti
Boj s lesními požáry obvykle probíhá ze vzduchu i ze země. Pro pozemní boj jsou stále nejlepší lidé, nicméně v posledních letech dochází k vývoji i celé řady robotických prostředků.
Roboti budou časem nabízet spoustu výhod – dostanou se na místa, kam už člověk nemůže (třeba kvůli vysokým teplotám), mohou být ovládáni na dálku a samozřejmě díky nim odpadá riskování lidského života.