Domů     Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
27.2.2024

Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají…

Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však na tom, že sny nejsou vymyšlené pohádky – odrážejí naše zážitky a naše emoce.

Jak se v nich ale naučit číst? Poznejte nejčastější sny, které nás provázejí v našich nocích!

Kdo je v reálu příliš sebevědomý, právě ve snu může zažít pád na tvrdou zem. Foto: Pexels / Pixabay.
Kdo je v reálu příliš sebevědomý, právě ve snu může zažít pád na tvrdou zem. Foto: Pexels / Pixabay.

Pomoc padám!

Význam: něco se nám nedaří

Z postele, z mostu, do vody nebo jen do prázdna…, prostě padáme! Ještě štěstí, že je to jen sen, podle průzkumu Amerisleep vůbec nejčastější u mužů a hned druhý u žen.

Psychoanalytik a autor rozsáhlé teorie snů Carl Gustav Jung (1875-1961) je přesvědčen o tom, že jde o tzv. sen kompenzační. Když má někdo o sobě příliš vysoké mínění, může mít sen o tom, že bude svržen na zem.

Nejčastěji se sen o pádu vysvětluje osobním zklamáním. V něčem jsme selhali, něco se nám nepodařilo, jak jsme doufali, anebo se nějaké situace bojíme a rádi bychom ji zvládali lépe.

Slavný Sigmund Freud (1858–1939) vysvětluje pád ve snu jako symbol podlehnutí sexuálnímu pokušení.

Někdo mě pronásleduje!

Význam: utíkáme před problémy

Rychle utíkejme, ať nás nechytí! Před čím to ale vlastně prcháme? Ve snu před nepřítelem či zuřivým zvířetem, ve skutečnosti spíš před problémy všedního světa.

Když americká společnost Amerisleep, zaměřující se na zdravý spánek a prodej matrací, provede výzkum obsahu snů u více než 1000 lidí, vyjde jí, že pronásledování je nejčastějším snem u žen a druhým nejčastějším u mužů.

Pokud se vám zdá také, podle psychologů máte tendenci před problémy spíš utíkat, než je řešit. A pokud s tím něco neuděláte, dost možná budete ve snu utíkat pořád dokola!

Existuje ale i jiná teorie, a to že podobné sny jsou dílem evoluce a našim předkům pomohly k přežití. Může totiž jít o nácvik útěku před predátory.

Vyšli jste si ven a zapomněli na oblečení? Možná něco skrýváte! Foto: Earthworm / Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Vyšli jste si ven a zapomněli na oblečení? Možná něco skrýváte! Foto: Earthworm / Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Co to mám na sobě?

Význam: bojíme se odhalení

Vyrazili jsme do divadla, na večírek či na jinou očekávanou akci… a na sobě máme pyžamo nebo tepláky! Jak je to možné, když jsme si vhodné oblečení tak pečlivě chystali? Častý typ snu má ještě jednu variantu – přišli jsme zcela nazí!

Pokud jste se během svého snění také zapomněli obléknout (či převléknout), nejspíš se příliš bojíte toho, jak vás vidí ostatní. Nebo se kvůli něčemu cítíte trapní či zranitelní a rádi byste, aby to na vás nikdo nepoznal.

Možná jste zrovna v situaci, v níž se necítíte vhodně a nebyli jste na ni připraveni.

Podle psychologů mají podobné sny často i lidé, kteří nejsou spokojeni se svým vzhledem. Zkuste na sobě zapracovat a bláznivé noční můry možná zmizí.

Letadlo může uletět i těm, kteří běžně nikam nelétají. Jen se bojí, aby o něco nepřišli. Foto:Anestiev / Pixabay.
Letadlo může uletět i těm, kteří běžně nikam nelétají. Jen se bojí, aby o něco nepřišli. Foto:Anestiev / Pixabay.

Nestihli jsme to!

Význam: něco nám uniká

Letadlo letí za hodinu, ale vy si teprve balíte kufr! Dorazili jste na nádraží, ale vlak už dávno odjel! Anebo jste dobíhali na autobus, ale ten už mizí v zatáčce…

Ať už jste něco nestihli jen chlup, anebo jste přišli v úplně jiný čas, prostě jste něco propásli. Je to pryč! Možná takový sen znamená, že jste v životě promeškali nějakou příležitost a teď vám to leží v hlavě.

Americká analytička snů Lauri Loewenbergová však připomíná, že sen o zmeškaní může být i strachem z něčeho, co nás teprve čeká.

Právě proto podle ní často lidé sní pravě o letadle, které nás mělo ve snu (stejně jako změna v reálném životě) vynést do nových výšin. Bojíme se však, aby nám to pozitivní na nové situaci neufrnklo pryč!

Nemám zuby!

Význam: cítíme se bezmocní

Lehce se dotknete svých zubů… a hned vám začnou padat z úst! Anebo se na ně podíváte do zrcadla… a všechny jsou zkažené a hnijící!

Zuby jsou ztělesněním něčeho, co má zůstat na místě. Jakmile je ztratíte, ve snu i ve vašem životě je něco špatně. Buď máte strach, že vás někdo odmítne (nebudete se mu líbit), anebo jste v něčem nezmocní.

Najednou nemůžete žvýkat a kousat, tedy ve skutečnosti dělat činnost, která byla vždy samozřejmostí.

Podle Lauri Loewenbergové mohou vypadlé zuby značit problém v komunikaci. Zuby slouží také k řeči, a pokud je najednou nemáme, nemůžeme se někým domluvit, jak bychom si přáli.

Zkouška už začala, a vy jste se vůbec neučili! Možná vás někdo zkouší i ve skutečnosti. Foto:tjevans / Pixabay.
Zkouška už začala, a vy jste se vůbec neučili! Možná vás někdo zkouší i ve skutečnosti. Foto:tjevans / Pixabay.

Jsem ve škole a nic neumím!

Význam: bojíme se neúspěchu

Přišli jste do školy na zkoušku nebo na písemku, a nic neumíte! Proč jste se na to vůbec nepřipravili? A co tu vlastně děláte, když už roky nebo desítky let do žádné školy nechodíte?

Sny o škole a o zkoušení jsou velmi časté i u dospělých a dávno dostudovaných. Většinou tedy u perfekcionistů, kteří chtějí být ve všem „na jedničku“. Jenomže tyto nároky je v životě zbytečně stresují.

Některým se zdá sen v jiných variantách, třeba že musí dorazit na zkoušku, ale nemohou najít místnost, kde se koná. Anebo nemají s sebou pomůcky k tomu, aby se mohli zúčastnit.

Pokud máte tyto sny také a příliš ambiciózní nejste, možná si připadáte ve svém životě právě něčím zkoušeni. A máte strach, zda najdete u všech úkolů správné řešení…

Podvádíte ve spánku svého partnera? Nejspíš vám v současném vztahu něco schází. Foto:Vika_Glitter / Pixabay.
Podvádíte ve spánku svého partnera? Nejspíš vám v současném vztahu něco schází. Foto:Vika_Glitter / Pixabay.

Pozor, nevěra!

Význam: něco neklape

Podvedl vás partner či partnerka? Anebo se vy sami intimně sblížíte s někým jiným? Podobné sny jsou dle odborníků velmi časté. A vůbec to nemusí znamenat, že váš současný vztah je v troskách! Zcela ideální však asi není.

Psychologové zmiňují různé možné důvody proč se vám zdá o nevěře.

Možná k tomu druhému necítíte ve všem důvěru (ve snu vás podvádí), cítíte se kvůli něčemu provinile (vy podvádíte), vztah vás úplně nenaplňuje (sníte o jiném) anebo máte strach, že vás partner opustí (ve snu si našel někoho jiného).

Většinou však odborníci upozorňují na to, že se sny o nevěře nemáme nechat rozhodit. Jeden britský výzkum vztahů před časem dokonce objevil celou řadu párů, kteří se kvůli snu (ztrátou důvěry a počátky pochybností) rozešly.

Někdo umřel…

Význam: jsme smíření a chceme změnu

Jste nemocní či zranění a umíráte. Anebo umírá někdo blízký. Jedny z nejnepříjemnějších snů mohou mít mnoho variant a významů. Obecně však není nutné propadat panice, rozhodně nemusí být vždy spojeny s negativními věcmi!

Smrt může znamenat odhodlání k velké změně – definitivně se s něčím loučíme, abychom mohli jít dál. Anebo si díky nim uvědomíme různá rizika (např. že špatný životní styl náš může zabít) a navedou nás na správnou cestu.

Pokud nám ve snu zemře domácí zvíře, možná nám už dělá obavy jeho vysoký věk. Když zemře blízký člověk, znamená to, že si ho vážíme a hodně pro nás znamená (nechceme ho ztratit).

Zcela jinak vidí smrt ve svých analýzách Carl Gustav Jung. Je pro něj archetypem znovuzrození! Ať už věříme v posmrtný život, anebo se díváme na smrt se smířením, její uvědomění si (v životě i ve snu) je podle Junga velkou výhrou. Objevili jsme totiž život v jeho celistvosti!

Foto: úvodní foto: cuncon / Pixabay 1, 3, 4, 5: Pixabay 2: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi