Ačkoliv celých šest let označovaly generality obou národů toho druhého za smrtelně nebezpečného nepřítele, s nímž vojáci nesmí mít slitování, na samém sklonku druhé světové války Američané a Němci odložili nepřátelství.
V jedné z posledních bitev války na rakouském území se při obléhání zámku Itter postavili bok po boku jednotkám Waffen-SS.
Tato bitva, v celkovém účtování celé války vlastně úplně bezvýznamná, ale ukázala, že v budoucnu by oba státy, i přes roky poznamenané válečným utrpením a obrovskými ztrátami na obou stranách, mohly najít společnou řeč.
VĚZENÍ PRO FRANCOUZSKÉ PROMINENTY
Zámek Itter, vystavěný na sklonku 19. století na základech středověkého hradu, sloužil od roku 1943 jako vězení pro francouzské osobnosti. Oficiálně spadal pod správu koncentračního tábora Dachau, kde během války zemřelo až 30 tisíc lidí.
Mezi vězni byl například bývalý francouzský prezident Lebrun, ministerští předsedové Daladier a Reynaud, armádní generálové a mnoho dalších osobností, včetně jejích rodin.
Na samém sklonku války už ale začali nacisté tábory vyklízet a prchali před postupujícími spojeneckými armádami. Vězni tak 4. května 1945 zjistili, že zámek vůbec nikdo nehlídá.
Jeden z nich tak vyrazil na kole pro pomoc, kdyby se Němci vrátili a chtěli vězně zabít. Narazil na jednotku wehrmachtu vedenou majorem Ganglem, který tajně spolupracoval s rakouským odbojem a k nacistům se nikdy oficiálně nepřipojil.
Když si Gangl vyslechl, co se stalo, vyslal své muže hledat další podporu. Ti se brzy setkali se šestnácti Američany vedenými důstojníkem Leem. Ti se ke Ganglově jednotce připojili, obsadili prázdný zámek a připravili se na návrat Němců.
NACISTÉ BYLI V OBROVSKÉ PŘESILE
Ještě v noci se k zámku vrátilo až 200 příslušníků SS. Proti nim stálo šestnáct Američanů, dvanáct Němců a několik málo francouzských vězňů s jedním tankem Sherman a omezenými zásobami munice. Tank také brzy vojáci SS zničili dělem a dál obléhali zámek.
Když už se zdálo, že obránci jsou ztraceni, dorazily na místo americké posily, které vojáky SS zahnaly na útěk. Při obraně zámku však zemřeli tři muži včetně majora Gangla, kterého zabil odstřelovač.
Gangl byl později v Rakousku prohlášen národním hrdinou. Lee dostal vyznamenání za vynikající službu a později byl povýšen na kapitána.
Bitva o zámek Itter se stala v Severním Tyrolsku legendárním střetnutím a její popularitu ve světě přiživila švédská skupina Sabaton, která o ní v roce 2016 nazpívala píseň „The Last Battle“ (Poslední bitva).