Skip to content

Mystérium mandelinky bramborové: Odkud přilétla do Čech?

Že za komunistického režimu končila řada dokumentů tzv. v trezoru, víme všichni. Nad tím, co všechno ale „soudruhům“ vadilo, zůstává někdy rozum stát. Řekli byste například, že takový výsledek pozorování škodlivých organismů v polích se může stát politicky nepohodlným?

Brambory se v českých zemích pěstují od časů Marie Terezie. Jejich nejvýznamnější škůdce – mandelinka bramborová (Leptinotarsadecemlineata) byl česky popsán roku 1939. O tři roky později, v roce 1942 byly na Chebsku poprvé zaznamenány jeho výskyty v porostech. Pak ale přichází vítězný únor v roce 1948 a s ním povinný třídní boj. Je třeba najít nepřítele a to i tam, kde žádný není.

Vajíčka mandelinky na spodní straně bramborových listů.

Mandelinka, která se v průběhu posledních let, rozšířila na řadu dalších území, je žhavým kandidátem.

Vzniká pověst o americkém brouku a zlotřilých imperialistech, kteří ho shazují z letadel.

PŘEKONALA KANÁL LA MANCHE!
Sběr Mandelinky v NDR.

Záznamy fytopatologů ze čtyřicátých let musí pochopitelně zmizet ze světa, jeho světlo spatří znovu až po roce 1989. A jak se sem mandelinka dostala doopravdy? Na lodích byla ze Severní Ameriky omylem zavlečena na britské ostrovy, jako skvělý letec přelétla díky západnímu větru kanál La Manche, a pak už se šířila jedno bramborové pole od druhého…

Foto: Wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …