Přestože je již 21. století a vzdělávání většiny lidí na planetě Zemi je na takové úrovni, o jaké se ještě před nedávnem nikomu ani nesnilo, konspirační teorie se tvrdošíjně drží v povědomí široké skupiny lidí, a dokonce se stále více šíří i mezi ty, kteří zatím nebyli podobnými teoriemi zasaženi.
Před nedávnem se uskutečnil mezinárodní výzkum víry v konspirační teorie a tzv. konspirační kulturu. A výsledky jsou v mnohém opravdu překvapivé. Ovšem spíše nemile… Ukázalo se totiž, že alespoň jedné konspirační teorii věří každý člověk.
Co za to může?
Doslova explozivní nárůst víry v nejrůznější nesmysly je podle vědců důsledkem a součástí normální lidské psychologie.
Konspirační přesvědčení bývají vyvolána situačními faktory, jako je například reakce na strach či nejistotu, která člověka obklopuje a s níž si nedokáže poradit, a jsou široce spojena s obavami, averzivním chováním ale také vírou v magii a okultismus.
Konspirační teorie jsou široce rozšířené ve většině populací a nejsou omezeny na politické názory, vyskytují se totiž napříč celým politickým spektrem.
K tomu, aby lidé uvěřili prakticky čemukoli, co v danou chvíli považují za správné a pravdivé, jsou náchylnější zvláště v okamžiku, kdy se jedná o nějakou vypjatou chvíli, ve které vstupují do hry převážně emoce a rozum a logika ustupují do pozadí a jde o udržení nějaké identity, s níž se člověk ztotožňuje.
Záležitost chudiny? Ani náhodou!
Poněkud znepokojivé je zjištění, že některé body víry v konspirační teorie mohou být i mimořádně nebezpečné. Do popředí se totiž dostávají lidé s tzv.
schizotypními osobnostními rysy – mají výraznou poruchu myšlení, narušením rovnováhy osobnosti, ale hlavně neschopnost sociálního chování a vysokou míru depersonalizace svého okolí.
To vede až k přesvědčení o vlastní výjimečnosti, ale také k značné dávce autoritářství a snaze o sociální dominanci. Takoví lidé zkrátka nejen věří, že mají pravdu, ale jsou přesvědčeni o své výjimečnosti. Zkrátka věří, že jsou lepší než všichni ostatní.
Podle modelu, který vědci na základě zjištěných výsledků sestavili, se ukázalo, že s konspirační mentalitou se pojí právě vysoká orientace na sociální dominanci a vůdcovský princip, a to více u mužů než u žen.
A ještě jedna možná překvapivá věc se projevila – vyznavači konspirací nejsou jen chudí a nevzdělaní lidé.