Domů     Muzeum Louvre: 230 let fenomenálního umění
Muzeum Louvre: 230 let fenomenálního umění
28.8.2023

Ve své galerii má nejslavnější obraz na světě – tajemnou Mona Lisu. Její věhlas občas trochu zastiňuje další skvosty, které Louvre, nejnavštěvovanější muzeum na světě, ve svých vznešených útrobách s láskou opečovává.

Za sebou má pohnutou historii. Například během druhé světové války stačilo málo a tisíce jedinečných uměleckých děl by skončilo v rukou nacistů. O napínavé momenty ale není nouze ani v současnosti.

Loni v květnu mrští muž, převlečený za invalidu na vozíku, dort na Mona Lisu. Možná jen chtěl předčasně oslavit výročí 230 let od otevření muzea, které připadá na letošní rok.

Mekka každého milovníka umění

Ve věhlasu mu v jeho domovské Paříži může konkurovat tak možná Eiffelova věž. „Tělo i duše Francie,“ tak muzeum někteří nazývají. Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Místních i turistů.

Pokud chtějí, dozvědí se, že Palác Louvre, ve kterém se muzeum nachází, je postaven králem Filipem II. Augustem (1165–1223) na sklonku 12. století a původně jde jen o strohou opevněnou tvrz, sloužící jako součást obrany před útoky ze západu. Nervózní je panovník hlavně z nedalekého Anglického království.

Jako hlavní vchod do muzea slouží slavná skleněná pyramida. Zahrála si i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Foto: pxfuel
Jako hlavní vchod do muzea slouží slavná skleněná pyramida. Zahrála si i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Foto: pxfuel

Změna rolí

Tehdy by do studených holých stěn nikdo neřekl, že jednou tady budou viset ty nejúžasnější díla těch největších umělců.

Svou dnešní vznešenou tvář, připomínající pohádkový zámek, začne budova dostávat ve 14. století, kdy jí Karel V. (1338–1380) vezme její obrannou roli a rozhodne se ji přeměnit na královskou rezidenci.

V úpravách pak pokračuje František I. (1494–1547), který v roce 1546 zahájí přestavbu Louvru ve stylu francouzské renesance. Mimo jiné potřebuje někam dávat svou sbírku uměleckých předmětů, které si vozí ze svých cest po Itálii. Další panovníci jeho krásu ještě zdokonalují.

Krev i umění

Trochu temnoty do rýsující se světlé budoucnosti Louvru vnese v srpnu 1572 tzv. Bartolomějská noc, kdy o život přijdou tisíce hugenotů, tedy francouzských protestantů. Řada předních protestantských šlechticů je povražděna přímo v Louvru.

Poté už ale naštěstí dostává před krví opět přednost umění. Ludvík XIV. (1638–1715) sice v roce 1682 vymění Louvre za Versailles, které se stane jeho novou královskou rezidencí, původní sídlo ovšem nechá využívat jako jakýsi ateliér pro rozličné umělce.

Velkolepých děl tak rychle přibývá, a když je během Velké francouzské revoluce tehdejší absolutní monarchie ve Francii nahrazena „vládou lidu“ a královské sbírky se stanou národním majetkem, začnou sílit hlasy, aby se z Louvru stalo muzeum.

Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Je to nejnavštěvovanější muzeum světa. Foto: unsplash
Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Je to nejnavštěvovanější muzeum světa. Foto: unsplash

Hojný přispěvatel Napoleon

To je oficiálně otevřeno 10. srpna 1793, na první výročí zániku monarchie pod názvem Muséum central des Arts de la République (Ústřední muzeum umění republiky) a veřejnosti je zdarma přístupné tři dny v týdnu.

Na začátku je tu k vidění 537 obrazů a 184 dalších uměleckých předmětů. Tři čtvrtiny pocházejí z královských sbírek, zbytek z majetku, zkonfiskovaného emigrantům a církvi.

O čtyři roky později přibude na zeď Louvru obraz ženy s nejslavnějším úsměvem na světě – Mona Lisy. V příštích letech se o rozšiřování místních sbírek stará hlavně Napoleon (1769–1821) a jeho konfiskace uměleckých děl a vzácných předmětů na dobytých územích.

Po jeho porážce u Waterloo v roce 1815 nastávají zdlouhavé tahanice, kdy se někdejší majitelé ukradených děl domáhají jejich vrácení. Některé se tak z Louvru stěhují, mnohé ale zarputilý ředitel muzea Dominique Vivant Denon (1747–1825) vydat odmítne.

Po Mona Lise zbude jen rám

A pak na dveře zaklepe 20. století. Hned na jeho začátku postihne Louvre pohroma. Jeden z jeho obrazů si vyhlédne zloděj. Dnes by jeho výběr vzbudil celosvětový šok. Tehdy, v létě roku 1911, ale není Mona Lisa mezi laickou veřejností nikterak populární.

Dílo italského všeuměla Leonarda da Vinciho (1452–1519) ukradne z Louvru 21. srpna 1911 jeho krajan, dělník Vincenzo Peruggia (1881–1925), a to z prozaických důvodů – chce Mona Lisu vrátit do vlasti jejího autora.

A tak se prostě ukryje v kumbále s košťaty, počká do konce zavírací doby, pak obraz, vyndaný z rámu, strčí pod plášť a ve vhodný okamžik se vytratí ven.

Dva roky mu leží zamčený v dřevěné bedýnce s dvojitým dnem, na konci roku 1913 ho pak za 500 000 lir nabídne florentskému obchodníku se starožitnostmi Alfredu Gerimu. Ten na něj ovšem zavolá policii, a tak se obraz 4. ledna 1914 vrací do Louvru.

V současnosti Louvre vlastní více než 600 000 uměleckých děl, z nichž zhruba 500 000 je k vidění alespoň online. Foto: pixabay
V současnosti Louvre vlastní více než 600 000 uměleckých děl, z nichž zhruba 500 000 je k vidění alespoň online. Foto: pixabay

Muž, který zachránil Louvre

Další těžká zkouška čeká muzeum na začátku druhé světové války, kdy si na jeho vzácný obsah brousí zuby nacisté. Na odpor se jim ovšem postaví Jacques Jaujard (1895–1967), ředitel pařížského Národního muzea a člověk, který dokáže předvídat věci příští.

A tak vymyslí vůbec nejsmělejší plán evakuace umění, uskutečněný za druhé světové války. Už v závěru roku 1938 nacvičují zaměstnanci Louvru na jeho pokyn evakuaci. Na ostro se pak vše rozjede 25. srpna 1939, ani ne dva týdny před vstupem Francie do války.

Muzeum je na Jaujardův pokyn na tři dny uzavřeno, oficiálně kvůli opravám. Ještě toho večera je z rámů vyjmuto na 800 obrazů.

Hitler má smůlu

Nákladní auta se během příštích dnů plní bednami s barevnými značkami podle důležitosti obsahu. Červený terčík označuje ty nejvzácnější skvosty, zelený slavná díla a žlutý zbytek.

Mona Lisa, cestující na odpruženém lehátku ze sanitky, si vyslouží červené terčíky hned tři. Během tří dnů skončí v bednách více než 4000 artefaktů. Obrazy, kresby, tapiserie, sochy, nábytek. Vše míří do zámku Chambord, ležící zhruba 160 km jižně od Paříže.

Během války pak Jaujard přesouvá umělecká díla jako figurky na šachovnici. Před nacisty je stále o krok napřed. Tak třeba Mona Lisa vystřídá hned několik hradů a opatství, aby na konci války skončila v Musée Ingres v Montaubanu, 50 km severně od Toulouse.

Jacques Jaujard obdrží za své činy několik vyznamenání a je po něm pojmenován hlavní vchod do École du Louvre, vysoké školy v Paříži, zaměřující se na studium dějin umění, archeologie, epigrafiky, antropologie a muzeologie.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi