Domů     Muzeum Louvre: 230 let fenomenálního umění
Muzeum Louvre: 230 let fenomenálního umění
28.8.2023

Ve své galerii má nejslavnější obraz na světě – tajemnou Mona Lisu. Její věhlas občas trochu zastiňuje další skvosty, které Louvre, nejnavštěvovanější muzeum na světě, ve svých vznešených útrobách s láskou opečovává.

Za sebou má pohnutou historii. Například během druhé světové války stačilo málo a tisíce jedinečných uměleckých děl by skončilo v rukou nacistů. O napínavé momenty ale není nouze ani v současnosti.

Loni v květnu mrští muž, převlečený za invalidu na vozíku, dort na Mona Lisu. Možná jen chtěl předčasně oslavit výročí 230 let od otevření muzea, které připadá na letošní rok.

Mekka každého milovníka umění

Ve věhlasu mu v jeho domovské Paříži může konkurovat tak možná Eiffelova věž. „Tělo i duše Francie,“ tak muzeum někteří nazývají. Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Místních i turistů.

Pokud chtějí, dozvědí se, že Palác Louvre, ve kterém se muzeum nachází, je postaven králem Filipem II. Augustem (1165–1223) na sklonku 12. století a původně jde jen o strohou opevněnou tvrz, sloužící jako součást obrany před útoky ze západu. Nervózní je panovník hlavně z nedalekého Anglického království.

Jako hlavní vchod do muzea slouží slavná skleněná pyramida. Zahrála si i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Foto: pxfuel
Jako hlavní vchod do muzea slouží slavná skleněná pyramida. Zahrála si i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Foto: pxfuel

Změna rolí

Tehdy by do studených holých stěn nikdo neřekl, že jednou tady budou viset ty nejúžasnější díla těch největších umělců.

Svou dnešní vznešenou tvář, připomínající pohádkový zámek, začne budova dostávat ve 14. století, kdy jí Karel V. (1338–1380) vezme její obrannou roli a rozhodne se ji přeměnit na královskou rezidenci.

V úpravách pak pokračuje František I. (1494–1547), který v roce 1546 zahájí přestavbu Louvru ve stylu francouzské renesance. Mimo jiné potřebuje někam dávat svou sbírku uměleckých předmětů, které si vozí ze svých cest po Itálii. Další panovníci jeho krásu ještě zdokonalují.

Krev i umění

Trochu temnoty do rýsující se světlé budoucnosti Louvru vnese v srpnu 1572 tzv. Bartolomějská noc, kdy o život přijdou tisíce hugenotů, tedy francouzských protestantů. Řada předních protestantských šlechticů je povražděna přímo v Louvru.

Poté už ale naštěstí dostává před krví opět přednost umění. Ludvík XIV. (1638–1715) sice v roce 1682 vymění Louvre za Versailles, které se stane jeho novou královskou rezidencí, původní sídlo ovšem nechá využívat jako jakýsi ateliér pro rozličné umělce.

Velkolepých děl tak rychle přibývá, a když je během Velké francouzské revoluce tehdejší absolutní monarchie ve Francii nahrazena „vládou lidu“ a královské sbírky se stanou národním majetkem, začnou sílit hlasy, aby se z Louvru stalo muzeum.

Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Je to nejnavštěvovanější muzeum světa. Foto: unsplash
Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Je to nejnavštěvovanější muzeum světa. Foto: unsplash

Hojný přispěvatel Napoleon

To je oficiálně otevřeno 10. srpna 1793, na první výročí zániku monarchie pod názvem Muséum central des Arts de la République (Ústřední muzeum umění republiky) a veřejnosti je zdarma přístupné tři dny v týdnu.

Na začátku je tu k vidění 537 obrazů a 184 dalších uměleckých předmětů. Tři čtvrtiny pocházejí z královských sbírek, zbytek z majetku, zkonfiskovaného emigrantům a církvi.

O čtyři roky později přibude na zeď Louvru obraz ženy s nejslavnějším úsměvem na světě – Mona Lisy. V příštích letech se o rozšiřování místních sbírek stará hlavně Napoleon (1769–1821) a jeho konfiskace uměleckých děl a vzácných předmětů na dobytých územích.

Po jeho porážce u Waterloo v roce 1815 nastávají zdlouhavé tahanice, kdy se někdejší majitelé ukradených děl domáhají jejich vrácení. Některé se tak z Louvru stěhují, mnohé ale zarputilý ředitel muzea Dominique Vivant Denon (1747–1825) vydat odmítne.

Po Mona Lise zbude jen rám

A pak na dveře zaklepe 20. století. Hned na jeho začátku postihne Louvre pohroma. Jeden z jeho obrazů si vyhlédne zloděj. Dnes by jeho výběr vzbudil celosvětový šok. Tehdy, v létě roku 1911, ale není Mona Lisa mezi laickou veřejností nikterak populární.

Dílo italského všeuměla Leonarda da Vinciho (1452–1519) ukradne z Louvru 21. srpna 1911 jeho krajan, dělník Vincenzo Peruggia (1881–1925), a to z prozaických důvodů – chce Mona Lisu vrátit do vlasti jejího autora.

A tak se prostě ukryje v kumbále s košťaty, počká do konce zavírací doby, pak obraz, vyndaný z rámu, strčí pod plášť a ve vhodný okamžik se vytratí ven.

Dva roky mu leží zamčený v dřevěné bedýnce s dvojitým dnem, na konci roku 1913 ho pak za 500 000 lir nabídne florentskému obchodníku se starožitnostmi Alfredu Gerimu. Ten na něj ovšem zavolá policii, a tak se obraz 4. ledna 1914 vrací do Louvru.

V současnosti Louvre vlastní více než 600 000 uměleckých děl, z nichž zhruba 500 000 je k vidění alespoň online. Foto: pixabay
V současnosti Louvre vlastní více než 600 000 uměleckých děl, z nichž zhruba 500 000 je k vidění alespoň online. Foto: pixabay

Muž, který zachránil Louvre

Další těžká zkouška čeká muzeum na začátku druhé světové války, kdy si na jeho vzácný obsah brousí zuby nacisté. Na odpor se jim ovšem postaví Jacques Jaujard (1895–1967), ředitel pařížského Národního muzea a člověk, který dokáže předvídat věci příští.

A tak vymyslí vůbec nejsmělejší plán evakuace umění, uskutečněný za druhé světové války. Už v závěru roku 1938 nacvičují zaměstnanci Louvru na jeho pokyn evakuaci. Na ostro se pak vše rozjede 25. srpna 1939, ani ne dva týdny před vstupem Francie do války.

Muzeum je na Jaujardův pokyn na tři dny uzavřeno, oficiálně kvůli opravám. Ještě toho večera je z rámů vyjmuto na 800 obrazů.

Hitler má smůlu

Nákladní auta se během příštích dnů plní bednami s barevnými značkami podle důležitosti obsahu. Červený terčík označuje ty nejvzácnější skvosty, zelený slavná díla a žlutý zbytek.

Mona Lisa, cestující na odpruženém lehátku ze sanitky, si vyslouží červené terčíky hned tři. Během tří dnů skončí v bednách více než 4000 artefaktů. Obrazy, kresby, tapiserie, sochy, nábytek. Vše míří do zámku Chambord, ležící zhruba 160 km jižně od Paříže.

Během války pak Jaujard přesouvá umělecká díla jako figurky na šachovnici. Před nacisty je stále o krok napřed. Tak třeba Mona Lisa vystřídá hned několik hradů a opatství, aby na konci války skončila v Musée Ingres v Montaubanu, 50 km severně od Toulouse.

Jacques Jaujard obdrží za své činy několik vyznamenání a je po něm pojmenován hlavní vchod do École du Louvre, vysoké školy v Paříži, zaměřující se na studium dějin umění, archeologie, epigrafiky, antropologie a muzeologie.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h