Domů     Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
7.6.2024

Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín.

Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom to všechno začalo už ve středověku. Na hřbitově.

Aby král nehnil lidem na očích

Královský pohřeb je dlouhý rituál. Třeba tělo Karla IV. (1316–1378) je nejprve 11 dnů vystaveno v audienční síni, teprve poté začínají čtyři dny trvající smuteční obřady. Rakev je přenášena z jednoho kostela do druhého a v každém je nějaký čas vystavena.

Pohřbeno je tělo teprve 16. prosince, téměř tři týdny po smrti. V Anglii to mají podobně. Horké nebo naopak vlhké počasí však má následky na tělo neblahé, a pro krále nedůstojné.

„Přes určitou snahu po uchování, tělo hnilo, někdy doslova explodovalo, což bylo poněkud nepříjemné a krále nedůstojné. Bylo třeba vymyslet alternativu,“ píše britský historik Richard Southern.

Proto se od 14. století začínají vyrábět figuríny, které jsou nošeny nad rakví. Tělo navlečené do panovníkových šatů mívá dřevěné, ruce a realisticky vymodelovaná hlava je z vosku.

Po pohřbu jsou tyto figuríny ponechány u hrobů nebo v kostele a stávají se oblíbenou atrakcí. I když ne všichni se k nim chovají s patřičným respektem a některé figuríny dostávají zabrat natolik, že musejí být opravovány nebo rovnou uklizeny.

V Anglii je jako poslední podle tohoto zvyku zhotovena figurína Jakuba I. (1566-1625), při pohřbech jeho nástupců už na rakvi leží pouze královská koruna na polštáři.

Madame Tussaudová vyvedená, jak jinak z vosku, ve svém vlastním muzeu (Immanuel Giel, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Madame Tussaudová vyvedená, jak jinak z vosku, ve svém vlastním muzeu (Immanuel Giel, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Voskového panáka chce každý

Rozhodně to však neznamená konec voskových figurín. Právě naopak.

Když francouzský dvorní malíř a sochař Antoine Benoist (1632-1717) ve svém pařížském domě uspořádá výstavu třiačtyřiceti voskových figurín zpodobňujících významné členy královského dvora, je z toho takový hit, že nadšený Ludvík XIV (1638–1715) dovolí výstavu ukazovat po celé Francii.

Benoist se stává hvězdou, favoritem královského dvora a v roce 1681 také členem Královské akademie malířství a sochařství. V roce 1684 ho dokonce anglický král Jakub II (1633—1701) zve do Londýna. Chce, aby vytvořil voskové sochy členů jeho dvora.

Novou módu si pochopitelně nemohou nechat ujít ani další panovníci, a tak mají brzy své voskové dvojníky všichni, od ruského cara Petra Velikého (1672–1725), až po dánského krále Kristiána VI. (1699–1746), pro kterého ji zhotoví dvorní malíř Johann Salomon Wahl (1689-1765).

A nezůstává jen u králů. Brzy platí, že kdo z dvořanů nemá svého voskového panáka, jako by ani nebyl.

Po králích lákají vrazi

Objevuje se také nový druh podnikání. Mít svou voskovou podobiznu je super, ale doma v komoře je k ničemu. A tak se začínají objevovat panoptika voskových figurín.

K nejznámějším patří Pohyblivé panoptikum anglického královského dvora, které od roku 1711 provozuje v Londýně Mary Salmonová (1650-1740) a vystavuje v něm přes 140 postav, některé dokonce pohyblivé díky zabudovanému hodinovému stroji.

Ve Francii si v roce 1776 otvírá jako turistickou atrakci voskové panoptikum švýcarský lékař a nadšenec Philippe Curtius (1737-1794). Činí tak poté, co se výstavy jeho děl setkávají už několik let s mimořádným úspěchem.

Curtius je také první, kdo pochopí, že s panovníky a dvořany si nevystačí.

Proto v roce 1783 otvírá první strašidelné panoptikum nazvané Jeskyně velkých zlodějů, později přejmenované na Komnatu hrůzy, kde vystavuje voskové postavy slavných zločinců, jejich činů i neslavných konců.

V muzeu najdete osobnosti dob dávno minulých… jako třeba královnu Alžbětu I… (mwanasimba, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
V muzeu najdete osobnosti dob dávno minulých… jako třeba královnu Alžbětu I… (mwanasimba, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)

Legenda má jméno Tussaud

Kromě toho všeho se ovšem Curtuis o nesmrtelnost fenoménu voskových figurín zaslouží ještě další věcí. Nadchne pro ně a zasvětí do umění jejich výroby svou chráněnku, dceru své hospodyně Marii Grosholtzovou (1761–1850).

Ukáže se tak talentovanou, že je pozvána do Versailles jako učitelka umění královy sestry, princezny Alžběty Filipíny (1764–1794).

Ironií osudu je o ovšem pár let později nucena své žačce vytvořit posmrtnou masku, když je během francouzské revoluce popravena krvelačnou lůzou. Pro přitom jako oblíbenkyně dvora unikne smrti je o vlásek.

Nakonec se v roce 1802 rozhodne opustit manžela Françoise Tussauda i Francii. Bere děti, balí sbírku figurín a stěhuje se do Anglie, kde s ní nejprve putuje od města k městu a nakonec v roce 1835 otevírá Muzeum Madame Tussaudové.

K původní Curtiosově sbírce doplněné svými výtvory, včetně posmrtných masek francouzskou lůzou popraveného královského páru, postupně přidává další, hlavně anglické celebrity, od Horatia Nelsona (1758–1805) po sira Waltra Scotta (1771–1832).

Nakonec v roce 1842 přidá i tu svou (dnes stojí u vstupu do muzea a „vítá“ návštěvníky), předá podnik synům a odejde na odpočinek.

Ačkoli roku 1925 požár mnoho figurín poškodí, historický základ sbírky zůstává nepoškozen a tvoří základ muzea, které je dodnes jednou nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Londýna. Kromě toho se stává institucí s pobočkami po celém světě. Od Nizozemska a Německa, přes Čínu, až po USA, Kanadu a Austrálii.

... I těch zcela aktuálních, jako je Johnny Depp jako pirát Jack Sparrow (Ashley Rehnblom, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
… I těch zcela aktuálních, jako je Johnny Depp jako pirát Jack Sparrow (Ashley Rehnblom, CC BY 2.0, commons.wikimedia)

Voskovkám se daří

Madame Tussaud je sice stává legendou a téměř synonymem pro panoptika voskových figurín, rozhodně však není sama. Do konce 19. století má muzeum voskových figurín téměř každé velké město.

Řada se jich přitom specializuje pouze na určitou oblast, od medicíny po sport.

K nejúspěšnějším patří Hollywood Wax Museum, které od roku 1965 nabízí téměř výhradně figuríny filmových herců v jejich nejslavnějších rolích a je považováno za vůbec největší atrakcí tohoto druhu v Americe.

Národní prezidentské Muzeum v Keystone pro změnu nabízí figuríny prezidentů, kterým sekundují politické osobností celého světa.

Velmi oblíbené jsou stále komnaty hrůzy, věnované slavným zločincům, nebo příšerám, Draculou počínaje Hannibalem Lecterem konče.

Přestože muzea madame Tussaud najdete po celém světě, to nejslavnější samozřejmě stojí v Londýně. (I, Citizen59, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Přestože muzea madame Tussaud najdete po celém světě, to nejslavnější samozřejmě stojí v Londýně. (I, Citizen59, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Nevzdají to ani ve 21. století

Některým slavným muzeím však v novém tisíciletí záplava nových atrakcí zlomí vaz.

Ať už je to kalifornský Movieland nabízející v letech 1960 až 2005 sbírku více než 300 filmových osobností, nebo Muzeum voskových figurín Louise Tussauda v Norfolku, které nezachrání ani status kultovní atrakce.

Proslavila se totiž tím, že žádná z figurín se nepodobá tomu, koho má představovat. Ať už je Hitler nebo Beatles. Naštěstí to zdaleka neznamená konec fenoménu muzeí voskových figurín. Jejich popularita dokonce v posledních letech roste.

Otvírají se stále nové, v roce 2005 například v indické Kalkatě, mnohá zavedená expandují a otvírají nové pobočky, francouzský Grévin třeba v Praze. Takže až někde na toulkách světem nějaké objevíte, zajděte.

Pobavíte se a možná pocítíte i ten závan staletí, která za sebou historie voskových figurín má.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Lasse Havelund, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při