Skip to content

Muhammad Ali vs. Joe Frazier: Od přátelství po horor v Manile!

Píše se rok 1967. Hvězdný americký boxer Muhammad Ali (1942 – 2016) bojkotuje z důvodu odlišného náboženského přesvědčení snahu amerických úřadů povolat ho do probíhající války ve Vietnamu. Následkem toho přichází o svůj titul mistra světa v těžké váze a ztrácí boxerskou licenci.

Většina Ameriky i boxerského světa jeho rozhodnutím opovrhuje, ne tak jeho kolega Joe Frazier (1944–2011). Tomu je Aliho odvaha sympatická a veřejně se ho zastává proti jeho odpůrcům. A když si Ali bez potřebné licence nemá jak obstarat živobytí a v jeho kapsách je prázdno, vnutí mu Frazier i svazek bankovek.

V roce 1968 atakuje Frazier boxerský trůn, když přebírá po Alim titul mistra těžké váhy. Ten však část odborné veřejnosti považuje za neplatný, protože v souboji o něj neměl možnost porazit jeho předchozího majitele.

Navzdory tvrdě vybojovaným, bolestí, krví a potem zaplaceným úspěchům, tak Joe Frazier žije neustále ve stínu svého slavnějšího kolegy. Vymanit se z jeho stopy mu pomůže jediné. Vzájemný souboj. K tomu ale Alimu chybí licence.

Frazier tak nelení a apeluje, kde se dá, aby byl potřebný glejt jeho kolegovi vrácen. Svou prosbu předloží dokonce i samotnému prezidentu USA Richardu Nixonovi (1913–1994). „Joe, když mu ji vrátím, sundáš ho?“ vzpomíná Frazier na slova prvního muže.

„Jo, žádný strachy, povídám. Nixon dodržel slovo a já taky.“

2
„Budu opravdovým mistrem, až dostanu tu gorilu v Manile,“ kasá se Ali.

Hulvát Ali

Nejočekávanější zápas v dějinách boxu, který později dostane název Souboj století, je tak konečně možné zorganizovat. Jakmile je však zápas mezi Alim a Frazierem v roce 1971 ohlášen, zapomíná Ali na vše, co pro něj jeho budoucí soupeř udělal, a jeho předchozí služby mu vrací po svém – sprškou nadávek a rasistických posměšků.

Ty jejich přátelství jednou provždy přetínají. „Je škaredý. Neumí mluvit, neumí boxovat, neumí pracovat nohama a neumí psát básně. On je ten nejhorší negr. Není jako já,“ pouští si před vzájemným měřením sil v ringu Ali pusu na špacír.

3
Při souboji v Manile pohání boxery vzájemná nenávist.

Zápas století

Dne 8. března 1971 je newyorská hala Madison Square Garden narvaná k prasknutí. Frazier s Alim se proti sobě staví jako dva rozzuření býci. Legendární bitva končí oproti všem předpokladům. K údivu většiny osazenstva dostává velkohubý Ali od svého soupeře za vyučenou.

Když ho Frazier levým hákem pošle k zemi, stává se nedlouho poté prvním boxerem, který kdy dokázal Muhammada Aliho porazit. Ani po slavném triumfu však nemá klid. Ali se s nezdarem nedokáže smířit. Zpochybňuje Frazierovo vítězství a vyzývá ho k odvetě.

Ta přichází v lednu 1974 a Ali v ní vítězí na body. Rozhodnout o nejlepším boxerovi historie se tak má až v roce 1975 v Manile.

4
Frazierův trenér z obavy o zdraví svého svěřence proti jeho vůli utkání ukončuje. Ali vítězí.

Další provokace

Frazier je v té době již na ústupu ze své dřívější slávy. To Ali je na vrcholu. Po boji s Georgem Foremanem (*1949) v Kongu má zpátky svůj mistrovský pás a pár týdnů před utkáním začíná opět žhavit svá ústa více než kdy dřív.

Přirovnává Fraziera ke gorile a na pomoc svým slovům si dokonce pořídí gumovou figurku lidoopa, se kterou se promenáduje na veřejnosti a demonstruje na ní, jak Joea Fraziera zbije. „Budu opravdovým mistrem, až dostanu tu gorilu v Manile,“ kasá se. „Posmíval se mi, kochal se a bavil, já ale myslel jen na jedno: na to, jak z něj udělám trhací kalendář,“ vzpomíná později Frazier.

5
Frazier Alimu, i přes jeho pozdější omluvu, nikdy nadávky a posměšky neodpustil.

Horor v Manile

Dne 1. října 1975 je jejich vzájemná nenávist dovede ve filipínské metropoli až na samotnou hranici smrti. V obrovském vedru a vlhku do sebe oba tvrdí hoši zuřivě buší od prvního kola, tak, jako by chtěli z toho druhého udělat dobře naklepaný biftek.

Na konci 14. kola vypálí Ali na Fraziera smršť úderů. Ten odpoví rychlými výpady na srdce a ledviny. Gong! Frazier se potácí do svého rohu. Ali dopadá zlomeně na židli. Další ostrou rundu už si spolu nedají, Frazierův trenér Eddie Futch (1911–2001) z obavy o zdraví svého svěřence proti jeho vůli utkání ukončuje.

Ali později přizná, že to samé chtěl udělat i on. Zbitý vítěz po zápase zahrne Fraziera obdivem: „Je to tvrdý, skvělý boxer! Kdyby mě někdy Bůh povolal do svaté války, chtěl bych ho mít po svém boku.

Omlouvám se Frazierovi i jeho rodině za všechny své výroky.“ Fraziera však jeho slova nemohou utěšit. Svého rivala nenávidí do konce svých dnů.

Foto: youtube.com, piximus.net, newsday.com, dailymail.co.uk, pinterest.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V růžové mlze měli mizet lidé. Zůstávaly po nich prý jen kosti
enigmaplus.cz

V růžové mlze měli mizet lidé....

Důvody, proč se lidé ztrácejí, jsou různé....
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Na průjem a nevolnost
nasehvezdy.cz

Na průjem a nevolnost

Akutní zánět žaludku a střev je velmi nepříjemným...
Tajemství Stonehenge a slunečních božstev
enigmaplus.cz

Tajemství Stonehenge a...

Slavný kamenný kruh Stonehenge na jihu Velké Británie se...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Když oči svědí a pálí
nasehvezdy.cz

Když oči svědí a pálí

Syndrom suchého oka občas trápí každého z nás....
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Ametyst: Fialová síla duchovna
enigmaplus.cz

Ametyst: Fialová síla duchovna

Krásný ametyst je jedním z nejvíce žádaných...
Polohování pro zdraví i relax
rezidenceonline.cz

Polohování pro zdraví i relax

Postel nemusí být určena jen ke spaní. Kromě standardní...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...