Skip to content
reklama

Mravenci naznačili obrácenou evoluci

Všichni známe malé domácí mravence, kterých je všude spousta, nejsou to zrovna vítaní společníci. Děti je ale mají rády především díky knížkám o Ferdovi mravencovi. Mravenčích druhů je mnohem více, než by se mohlo zdát.

Dělí se nejen podle místa výskytu, ale také podle struktury těla nebo podle jejich chování.

Vědci se ve své práci soustředili na genetickou analýzu 89 druhů želvích mravenců a pozorovali, jak se na nich evoluce „vyřádila“. Foto: Alexas_Fotos / pixabay

Některé druhy se dokonce vyvíjejí směrem k větší specializaci, což je ostatně v přírodě velmi běžné. Pokud si to ale situace žádá, dokážou se bez problémů vrátit ke starší, tedy méně specializované podobě, jež jim bude pro jejich životní potřeby sloužit mnohem lépe.

blank
Ke sledování jim posloužil voják jednoho z nejstarších zástupců tohoto rodu, jenž žil před zhruba 45 miliony let, jeho hlava měla tvar čtverce. Foto: Leona2013 / pixabay

Želví mravenci

Jako tzv. želví mravenci jsou označováni příslušníci z rodu Cephalotes. Tito mravenci žijí na stromech, zde se jim totiž daří využívat jejich netypicky tvarované hlavy. Svůj název dostali podle nich, protože připomínají tvar želvy.

Hlavy slouží zejména k blokaci přístupové cesty do jejich obydlí. Mají vlastně obdobnou funkci jako například dveře nebo nějaké zátarasy. Co jeden mravenec, to odlišný tvar hlavy, mohou být kulaté, čtvercové či oválné.

blank
Odtud je možné vysledovat původ některých želvích mravenců. Někteří vojáci mají hlavy specializované na extra velké, jiní naopak na výjimečně malé otvory. Foto: JerzyGorecki / pixabay

Jde to i opačným směrem

Myrmekologové, odborníci na mravence, se zabývali podrobným studiem tohoto druhu a sledovali, jakým způsobem se jejich tvar hlavy vyvíjel. Díky tomu se jim podařilo prokázat, že evoluce si umí poradit i s těmi schopnosti, které zmizely.

Daniel Kronauer, jenž mravence pozoroval, podotkl, že podle běžných předpokladů by se zdálo, že jakmile se nějaký druh specializuje, tak už v této specializaci zůstane. „Želví mravenci jsou však zajímavým případem velmi dynamické evoluce, která probíhá jak směrem vpřed, tak i zpět,“ dodal.

Někdy je velká hlava k užitku

Želví mravenci dostali do vínku mnoho specializací, mezi nimiž jsou i takové, jež je vybavují pro plnění nejrůznějších rolí. Jelikož jsou mravenci sociálním hmyzem, tedy že žijí v koloniích podobně jako například včely, tak se dělí na královny, vojáky, dělníky a další.

Konkrétně vojákům byla přírodou nadělena veliká hlava, kterou mohou v případě nebezpečí efektivně využívat jako štít. Na základě výzkumu odborníků, kteří se na tuto jejich specializaci zaměřili, bylo zjištěno, že se hlavy nejmenších a největších mravenců mohou velikostně lišit až čtyřnásobně.

blank
Některé druhy zase nemají ve svých řadách žádné vojáky. V průběhu let docházelo k dynamické změně tohoto vývoje, jeden čas byla preferována jedna specializace, v jiném období dějin se od ní mravenci odklonili a vrátili se o krok zpět k jednodušší verzi. Foto: kie-ker / pixabay

Abych to lidem přiblížil víc, tak jim říkám, že ten nejmenší mravenec by si mohl stoupnout na hlavu toho největšího,“ popsal hlavní autor studie Scott Powell z Univerzity George Washingtona. Jednotlivé hlavy se rovněž odlišují i podle toho, jaké tunely daný druh využívá.

Tunely totiž nehloubí samotní mravenci, těžkou práci oddře dřevokazný hmyz, jež si vytvoří cestičky, které mravenci následně obsadí a přemění je tak, aby byly obyvatelné.

Foto: Úvodní foto: cp17 / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nová kolekce vysokého šperkařství Cartier Le Voyage Recommencé
iluxus.cz

Nová kolekce vysokého...

Nová kolekce vysokého šperkařství Le Voyage...
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz

Věnečky z kvítí jsem...

To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem...
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz

Proč je bolest v noci...

Bolest vnímáme negativně, jako něco...
Myslete na radost a štěstí
panidomu.cz

Myslete na radost a štěstí

Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke...
Moderní klasicismus v přepychovém hávu
rezidenceonline.cz

Moderní klasicismus...

Král antiky – mramor, blyštivá mosaz, sametové odstíny barev...
Našla si Kostková k manželovi ještě milence?
nasehvezdy.cz

Našla si Kostková k manželovi...

Po pracovní stránce si TEREZA...
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz

Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou...

Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic...
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
epochanacestach.cz

VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.

Během prohlídky okruhu...
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz

Marie Antoinetta posvatební...

„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se...
Za snoubence už má Krejčíková náhradu?
nasehvezdy.cz

Za snoubence už má...

Herečka ze seriálu Ulice...
Ořechová másla
tisicereceptu.cz

Ořechová másla

Lze je dělat z nejrůznějších druhů...
Mohou mít konspirátoři pravdu? 7 znepokojivých konspirací, které se nakonec potvrdily!
enigmaplus.cz

Mohou mít konspirátoři pravdu?...

Konspirátoři často působí jako přehnaní...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha