Ačkoli není žádným tajemstvím, že mrakodrapy každý rok způsobí úmrtí velkého množství ptáků, až doposud nebyl proveden žádný výzkum, který by dokázal přesně vyčíslit, kolik obětí mezi ptactvem si mrakodrapy vyžádají.
Podle nejnovější studie amerických vědců by se mělo jednat až o miliardu ptáků ročně.
Jedním z nejnebezpečnějších americký měst pro opeřence je Chicago, které je považováno za kolébku těchto budov. Centrem Větrného města ročně proletí přes 5 milionů ptáků, nejméně 250 různých druhů. Ptáci cestují tisíce kilometrů, a to hned dvakrát ročně.
Na jaře letí ze střední a jižní Ameriky, přes Velká jezera v Kanadě, a na podzim se vrací zpátky na jih. Většinou migrují v noci, kdy je chladněji a méně rušno. Často pak skončí někde ve městě, protože je přitahuje jejich záře.
Vedle Chicaga je v TOP 3 nejnebezpečnějších měst také Houston a Dallas. Velké riziko pak představují také New York, Los Angeles, St. Louis a Atlanta.
Organizace New York City Audubon každý rok v září a v dubnu vyšle do ulic města desítky dobrovolníků, kteří hledají mrtvé ptáky.
Organizace odhaduje, že je každý rok je v New Yorku v důsledku srážky s budovou zabito 90 000 až 200 000 ptáků.
Data jsou ovšem sbírána také v dalších městech a v celonárodním měřítku se odhaduje, že ročně v USA takto zahyne mezi 100 000 000 až 1 000 000 000 ptáků.
Některé druhy ptáků jsou přitom ke kolizím s budovami náchylnější. Jedná se především o zpěvavé ptáky – vrabce a lesňáčkovité. Ptáci v noci přistanou obvykle někde na chodníku a potom, až vyjde slunce, chtějí získat nějaké jídlo.
Skutečný strom si ale spletou s odrazem na skle mrakodrapu, do kterého narazí a zemřou. Ochránci přírody doufají, že architekti budou v budoucnosti při stavbách mrakodrapů více myslet na „bird-friendly“ opatření – těmi může být například vzorkované sklo.