Skip to content

Proč se mongolské hordy zastavily na hranicích Slovenska?

Celá Evropa se tehdy třásla strachy. Z východu se totiž blížily krvelačné Chánovy armády, které za sebou zanechávaly jen vypálená města a hromady mrtvol. Neporažení Mongolové se však najednou v Uhersku obrátili zpět.

Co urputné bojovníky odradilo od ovládnutí Evropy?

Psal se rok 1241 a s Evropou to nevypadalo dobře, z východu se totiž začaly postupně svírat kleště mongolských hord. Ty už několik let drancovaly ruská knížectví i země na Balkáně. O jejich brutalitě kolovaly velmi děsivé legendy a vypadalo to, že jejich šavle nedokáže nikdo zastavit.

Polsko, Uhry i České země se začaly připravovat na nejhorší.

Plán na totální vítězství

Špehové a průzkumníci Mongolů procestovali před tažením většinu Evropy až po Francouzské království. Jejich velitelé tedy měli detailní informace o politických poměrech mezi panovníky, proti kterým plánovali vytáhnout do boje.

Strategie byla jasná, nedovolit, aby si vzájemně přišli na pomoc.

Část armád, asi 20 tisíc vojáků, proto vyrazilo do Polska, odvést pozornost. Hlavní část armád šla od Jihu do Uher. Po poražení obou velmocí se vojska měla spojit a dobýt západní Evropu.

Mongolská jízda vyhrávala z počátku jednu bitvu za druhou.

Nikdo je nezastaví!

Duben 1241 přinesl hned dvě drtivé porážky. U polské Lehnice nejdříve mongolská jízda rozdrtila přesilu slezského rytířstva. Říká se, že mrtvým nepřátelům uřezali Mongolové uši a v pytlech je poslali svému chánovi jako dar.

Jen o dva dny později triumfovala jižní část armády v Uhrách, když zdrcujícím způsobem porazila vojska krále Bély IV. V zemi tak nezůstala žádná síla, která by jejich vpád mohla zastavit. Chánovi vojáci překročili Dunaj a celý rok pustošili okolní města.

Cesta do Evropy se zdála otevřená dokořán.

Smrt chána nebo počasí?

I když se zdálo, že neporazitelnému mongolskému vojsku hraje vše do karet a od totální nadvlády je dělí jen krok, vítězné tažení bylo zastaveno. Nejčastěji se uvádí, že vojska se vrátila zpět na východ kvůli zprávě o smrti velkého chána Ögedeje a volbě nového vládce.

To ale historici zpochybňují.

Nová bádání ukazují, že v tom mohly hrát roli ještě další okolnosti. Krvelačné armády totiž mohlo zastavit i počasí. Alespoň to uvádí studie americké univerzity v Princetonu, kde experti analyzovali letokruhy ve dřevě a sledovali na nich klimatické změny v Evropě.

Za zastavení dalších vpádů mohla údajně smrt vládce nebo nepříznivé počasí.

Mongolskou jízdu uvěznilo bahno

Přišli přitom na zajímavou věc. Na počátku 13. století si Evropa užívala sérii let s mírnými zimami a suchým létem. To však skončilo právě v roce 1242, na začátku roku udeřila velmi silná zima se záplavami sněhu.

Po jarním tání se pak louky v dnešním Maďarsku prakticky změnily v močály.

To muselo znamenat pro mongolské armády doslova pohromu. Vždyť jejich 130 tisíc vojáků doprovázelo na půl milionu koní. Právě ti dodávali armádě rychlost a převahu. „Bahno ale zničilo pastviny, které byly nutné pro krmení koní a také značně snížilo manévrovací možnosti schopnost Mongolů,“ vysvětluje historik Nicola Di Cosmo z Princetonské univerzity.

Co říkají kroniky

Bádání, která by tuto novou hypotézu podpořila, nejsou právě jednoduchá. Kvůli válkám a drancování se dochovalo jen velmi málo písemných památek starších, než z počátku 16. století, a to platí také o záznamech o počasí.

Jednu zmínku o tom, že mongolskou strategii opravdu mohlo ovlivnit bahno, se však podařilo princetonským historikům najít.

Na začátku roku 1242 plánovali mongolské oddíly dobýt opevněné uherské město Stoličný Bělehrad. Jejich útok ale podle kronik zastavila právě obleva, která zasněženou pláň proměnila v bažinu.

Postup Mongolů zastavila obleva.

Ironie skrytá v podnebí

Pokud by opravdu změna podnebí hrála roli zachránce Evropy, dostala by se celá mongolská invaze do opravdu zajímavých souvislostí. Tato nová teorie, totiž není jedinou klimatickou hypotézou ohledně tatarských výpadů ve 13. století.

Tým amerických odborníků totiž již v roce 2014 tvrdil, že počátek mongolských výpadů dál na západ umožnila změna klimatu.

Do té doby studené a suché klima ve Střední Asii se totiž na začátku 13. století oteplilo a přineslo i dost srážek, aby stepi zarostly travou potřebnou pro uživení velkých koňských stád. Jedna změna klimatu by tak vypustila krvežíznivé asijské hordy na západ, zatím co jiná, by je zahnala zpět.

Opatrnost je na místě

Řada odborníků je však s hodnocením tohoto senzačního závěru opatrná, jen na počasí totiž dějinné zvraty obvykle nestojí. „Podnebí jistě nemuselo být jediným faktorem vojenské invaze z Asie, ale vytvořilo ideální podmínky pro vzestup charizmatického vůdce, který vybudoval armádu a soustředil ve svých rukou moc,“

říká k tomu jedna z autorek klimatické teorie Amy Hesslová. Stejně tak ovšem mohla jedna tuhá zima s jarním blátem podpořit návrat armád. „Zlehčovat roli počasí je, jako by někdo tvrdil, že ruská zima neměla žádný vliv na Napoleonovu armádu,“ dodává Di Cosmo.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Koho předhání?
nasehvezdy.cz

Koho předhání?

Hvězda sociálních sítí a herečka ze...
Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování
21stoleti.cz

Senior Pointy pomáhají s...

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
Imunita je ceněna zlatem. Důvod proč si pořídit vlastní saunu.
iluxus.cz

Imunita je ceněna zlatem. Důvod...

Schopnost našeho organismu bránit se před napadením...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
V opuštěné léčebně prý natočila ducha. Je to duše, která chce najít klid, říká
enigmaplus.cz

V opuštěné léčebně prý natočila...

Opuštěné nemocnice, jaké lepší místo na...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Satanistický gang Adolfa Constanzy: Vařil vnitřnosti svých obětí
enigmaplus.cz

Satanistický gang Adolfa...

V souvislosti s děsivými rituálními vraždy bývá...
Uživí těhotnou ženu?
nasehvezdy.cz

Uživí těhotnou ženu?

Manželé jsou radostí bez sebe. Z hvězd seriálu...
Záhada signálu Wow! vyřešena? Amatérský astronom možná našel jeho zdroj
enigmaplus.cz

Záhada signálu Wow! vyřešena?...

Signál, který vědce stejně vzrušoval jako mátl,...
Moderna na etnické vlně
rezidenceonline.cz

Moderna na etnické vlně

Způsob, jakým se architektura vily prolíná s krajinou,...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...