Skip to content

Mozart: Po smažených kuřatech se mohl utlouct!

Salonem se rozezní nádherné tóny klavíru hodné skutečného virtuosa. Kdo ale čeká dospělého muže, plete se. Za piánem sedí malé dítě, které nohama sotva dosáhne na pedály.

Malý Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) zvládne už v šesti letech kromě klavíru i hru na housle a skládá první vlastní skladby. Jeho otec, hudebník Leopold Mozart (1719–1787), míří se svým zázračným dítětem na císařský dvůr ve Vídni.

Cestují po celé Evropě a peníze se jenom sypou.

S otcem Leopoldem Mozartem se až do konce jeho života neustále hádá.
S otcem Leopoldem Mozartem se až do konce jeho života neustále hádá.

Pod matčiným dohledem

Jak ale Wolfgang dospívá, jeho talent už bohužel nebudí tak velkou pozornost a zisky stále klesají. Proto Leopold najde roku 1773 synovi místo hudebníka u salcburského dvora. Jenže Wolfgang má zdejšího sešněrovaného prostředí brzy plné zuby a vyráží na cesty.

„Musíš být pod dohledem,“ trvá ale na svém otec. Mozarta, který v roce 1777 zamíří do Paříže, proto doprovází jeho matka Marie Anna (1720–1778).

Zázračné dítě malý Mozart.Už v šesti letech bravurně hraje na klavír a skládá hudbu.
Zázračné dítě malý Mozart.Už v šesti letech bravurně hraje na klavír a skládá hudbu.

Hvězda společenského života

Cestováním vysílená žena ale brzy na to umírá a Mozartovi se finančně moc nedaří. Znovu hledá štěstí u salcburského dvora a s arcibiskupem odjíždí do Vídně. „Konečně uplatním svoje skladby,“ slibuje si. Ve vídeňských salonech je brzy jako doma. Má dar zazářit v jakékoli společnosti, i když zrovna nepatří mezi atraktivní krasavce.

Mozartovy děti zleva sestra Marie Anna a Wolfgang. Leopold Mozart se snaží talenti obou svých dětí dobře zpeněžit.
Mozartovy děti zleva sestra Marie Anna a Wolfgang. Leopold Mozart se snaží talent obou svých dětí dobře zpeněžit.

Dětinské hádky s otcem

Miluje kulečník, rád tančí a s oblibou hraje karty. Když skládá, může se utlouct po smažených kuřatech. Slaví obrovské úspěchy, druhou stranou mince jsou ale stálé spory s arcibiskupem, který ho označuje za vyžírku.

Konflikty se marně snaží žehlit otec Leopold Mozart. I s ním se ostatně Wolfgang pořád hádá. „Do smrti Leopolda Mozarta v roce 1787 se Wolfgangovi dospělejší vztah s otcem vybudovat nepodařilo,“ píše americká autorka Elizabeth Lundayová.

Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …