Skip to content

Chameleon: Tajemství mistra převleků konečně odhaleno!

Tito neuvěřitelně zajímaví ještěři ovládají dokonalou technologii, kterou lidstvo zatím nedokáže napodobit – umí měnit zbarvení kůže. Vědci teď konečně přišli na způsob, jakým to dělají.

Mnoho ještěrek má několik vrstev buněk s různými pigmenty, které mění odstín kůže na světlejší či tmavší. Chameleoni však tento proces nepoužívají, i když o tom vědci byli dosud přesvědčeni. Místo toho jejich barvu mění speciální mikrokrystaly uložené pod kůží.

Ty dokáží během několika vteřin změnit tvar a odrážet různé vlnové délky světla. Navíc mohou na různých částech těla vytvářet úplně odlišná barevná spektra.

Vědci zjistili, že chameleon dokáže svou barvu měnit díky krystalům pod kůží, které dokáží odrážet jen určitou barvu světla.
Vědci zjistili, že chameleon dokáže svou barvu měnit díky krystalům pod kůží, které dokáží odrážet jen určitou barvu světla.

Chrání i před přehřátím

Výzkumem se zabýval tým švýcarských vědců. „Krystaly po kůží fungují jako selektivní zrcadla, které odráží jen určité paprsky. Navíc jsou velmi efektivně rozmístěny, proto je zabarvování chameleona tak intenzivní,“ vysvětluje spoluautor studie Michel Milinkovitch z univerzity v Ženevě.

Švýcarský tým také objevil hlubší vrstvy kůže, která odráží infračervené záření a funguje tedy jako účinný systém termoregulace – chrání zvíře před přehřátím.

Pokud se chameleoni vyhřívají na sluníčku, jejich barva se změní na hnědou. Hnědá totiž daleko lépe přijímá teplo.
Pokud se chameleoni vyhřívají na sluníčku, jejich barva se změní na hnědou. Hnědá totiž daleko lépe přijímá teplo.

Vyvrácené mýty

Mnozí lidé se domnívají, že chameleoni dokáží měnit barvu podle prostředí. To ale není pravda. Svou barvu totiž mění podle emocí. Když je chameleon rozzuřený, nafukuje se, aby okolí ukázal, že je velký.

Přitom se vybarví se do nejtmavších odstínů zelené, hnědé a černé barvy. Když chameleon spí, jeho tělo je naprosto uvolněné a vybarví se do nejsvětlejšího odstínu zelené barvy, jaké je schopen. Každý druh má přitom svou omezenou paletu barev.

Nejrozšířenější jsou různé odstíny zelené, hnědé a černé barvy. Některým druhům ale nedělá problém se vybarvit i do žluté, oranžové, modré a fialové barvy.

Lidé věří, že chameleoni dokáží na své kůži vytvořit jakoukoliv barvu. Jejich paleta je ale ve skutečnosti omezená.
Lidé často věří, že chameleoni dokáží na své kůži vytvořit jakoukoliv barvu. Jejich paleta je ale ve skutečnosti omezená.

Hra barev při námluvách

Změna barvy se chameleonovy hodí při mnoha příležitostech. Například při vyhřívání na slunci se zpravidla vybarvuje do hnědých odstínů, jelikož hnědá přijímá daleko lépe teplo než zelená barva. Při namlouvání se sameček před samičkou „naparuje“ svým krásným zbarvením a vybarvuje se do všech barev, kterých je schopen, aby samičku uchvátil.

Některé druhy pak dokáží svou barvu změnit během dvou minut.

Nejběžnější barvou chameleonů jsou nejrůznější odstíny zelené.
Nejběžnější barvou chameleonů jsou nejrůznější odstíny zelené.

Foto: wikipedia.org, shutterstock.com, wallpaper-download.net
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …