Vstupte do srdce Himálaje a prožijte příběhy odvahy, obětavosti a triumfu na nejvyšší hoře světa, Mount Everestu.
Od prvního historického výstupu Tenzinga Norgaye po tragické události, které formovaly jeho dějiny, tento článek vám představí nezapomenutelný odkaz Šerpů a jejich nepostradatelnou roli v horolezectví.
Poznejte hrdiny, kteří posunuli hranice lidských možností a zanechali nesmazatelnou stopu v historii výstupů na „střechu světa“.
Vzhůru na Mount Everest!
Šerpové po staletí věřili, že je Mount Everest sídlem bohů a bohyň a jen myšlenka vylézt na něj byla považována za rouhání. Šerpové byli přesvědčeni, že na hoře žije mocná Miyo Lungsungama, bohyně lidí a prosperity.
Právě respekt vůči hoře jim však pomáhal v rozvíjení jejich schopností. Během první expedice na Mount Everest v roce 1921 Šerpové ohromili anglické horolezce svými dovednostmi a vytrvalostí.
Vztah mezi těmito nesmírně odlišnými kulturami přerostl v přátelství a vzájemnou důvěru během dalších expedic a později se rozšířil mezi horolezce z celého světa.
Šerpové se stali pro rané průzkumníky himálajské oblasti i pro jejich současné pokračovatele nepostradatelnými pomocníky.

Tenzing Norgay
Zdaleka nejznámějším Šerpou je dodnes Tenzing Norgay, který 29. května 1953 společně s Novozélanďanem Edmundem Hillarym stanul na vrcholu nejvyšší hory světa – Mount Everestu.
Ve svých prohlášeních vždy říkali, že vrcholu dosáhli současně, Tenzing však přiznal, že Hillary byl první, kdo položil nohu na vrchol, a dodal:
„Pokud je hanba být druhým mužem na Mount Everestu, pak budu muset s touto hanbou žít.“ Tenzingovi se po tomto úspěchu změnil život. Byl zván do různých zemí světa, získal řadu ocenění.
V roce 1955 vyšla o jeho životě kniha Muž z Everestu, kterou na základě jeho vyprávění napsal americký spisovatel a horolezec James Ramsey Ullman. Sám Tenzing číst a psát neuměl, ostatně jako další Šerpové.
To se změnilo až díky Edmundu Hillarymu, který nechal pro šerpské děti postavit školy.
Pemba Doma Sherpa
Nejen šerpští muži vynikají horolezeckými schopnostmi. Pemba Doma Sherpa byla první nepálskou horolezkyní, která zdolala Mount Everest jeho severní stěnou, byla druhou nepálskou ženou, která dosáhla vrcholu ze severní i jižní stěny.
Vzdělávala se ve škole, kterou postavil jiný slavný horolezec – Edmund Hillary – a v roce 2002 byla vedoucí nepálské expedice Woman Everest.
Založila charitativní organizaci Save the Himalayan Kingdom (Zachraňte Himálajské království), která se zaměřuje na vzdělávání nepálských dětí bez ohledu na kastu.
22. května 2007 při sestupu z himálajské hory Lhotse spadla z nadmořské výšky 8000 metrů a zemřela. Bylo jí pouhých 37 let.
Tragické roky 2014 a 2015
Na nejvyšší hoře světa každý rok zemře několik horolezců, kteří se pokoušejí o její zdolání. Asi jedna třetina všech, kteří během expedic zemřeli, jsou Šerpové. Vůbec nejtragičtějším dnem pro toto etnikum byl 18. duben 2014.
Skupina šerpských průvodců právě chystala cestu na vrchol pro stovky horolezců, kteří se každoročně počátkem května připravují k výstupu na Mount Everest.
Ve výšce asi 6000 metrů, přímo na cestě, kterou si kdysi vybrali Hillary a Norgay, je však zastihla lavina a 16 Šerpů zemřelo. V době nehody šlo o nejhorší tragédii na Mount Everestu v historii. Hned následující rok ji však překonal.
Zemětřesení, které v roce 2015 zasáhlo Nepál, spustilo lavinu na Mount Everestu. Ta v základním kempu zabila 18 horolezců, převážně Šerpů a Američanů, což je dosud největší počet obětí v jediném dni.

Čechoslováci na Everestu
Rovněž první Čechoslováky, kteří kdy vystoupili na vrchol Mount Everestu – Zoltána Demjána a Jozefa Psotku v roce 1984 – doprovázel šerpský horolezec, legendární Ang Rita, kterému se přezdívalo Sněžný leopard a který v letech 1983–1996 desetkrát vystoupil na vrchol Mount Everestu bez kyslíku a stal se tehdy tímto výkonem držitelem světového rekordu.
Prvním Čechem, který zdolal Everest po rozpadu Československa, byl Leopold Sulovský, který vystoupal na vrchol 17. května 1991. První rodilou Češkou se stala 16. května 2007 Klára Poláčková, která vystoupala na vrchol se svým průvodcem Tašim Tenzingem, vnukem legendárního Tenzinga Norgaye.
Školy Edmunda Hillaryho
Novozélanďan Edmund Hillary, který společně se Šerpou Tenzingem Norgayem jako první vystoupal až na vrchol Mount Everestu, zasvětil svůj život pomoci Šerpům.
V roce 1961 nechal postavit v šerpské vesnici Khumjung, která leží 3790 metrů nad mořem a nad níž se tyčí Mount Everest, první školu, díky které mohly děti tohoto etnika konečně získat vzdělání.
Po ní následovalo více než 27 dalších škol a také lékařské kliniky. Školu Khumjung dnes navštěvuje kolem tří set dětí, které bydlí na ubytovně a nemusí tak absolvovat několikahodinové cesty pěšky.
Edmund Hillary za svého života školu každoročně navštěvoval a místní vždy říkali, že přichází Bůh. Právě díky Hillarymu totiž získaly generace šerpských dětí vzdělání.

Víte, že…
v Himálajích se nachází deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa, takzvaných osmitisícovek.
nejrychleji zdolal výstup na Mount Everest Šerpa Pemba Dorji, který 21. května 2004 zvládl cestu ze základního tábora na vrchol za 8 hodin 10 minut.
nejlepší povětrnostní podmínky pro výstup na Mount Everst jsou každoročně počátkem května.
Příběh Mount Everestu je neodmyslitelně spjat s příběhy Šerpů, kteří se stali nedílnou součástí horolezecké historie. Jejich odvaha, nezištná pomoc a oběti na cestě k vrcholu světa jsou svědectvím o mimořádných lidských schopnostech.
Od průkopnických výstupů Tenzinga Norgaye až po dnešní expedice, Mount Everest nadále láká a inspiruje, a zároveň tragické události připomínají jeho nezkrotnou sílu.
Odkaz hrdinů, jako je Edmund Hillary a Pemba Doma Sherpa, však žije dál prostřednictvím vzdělání a rozvoje šerpské komunity, což zajišťuje, že duch Himálaje a jeho lidí bude i nadále zářit.