Domů     Mongolská zhouba u Lehnice: Čím decimovala katolické elity?
Mongolská zhouba u Lehnice: Čím decimovala katolické elity?
20.10.2020

Mongolská říše se díky územnímu rozmachu ve 13. století zapsala do dějin jako druhá největší říše všech dob. Rozsévání strachu, luky s připevněnými píšťalami s pronikavým zvukem nebo mistrný průzkum bojem jim k tomu značně dopomohly.

„Pokolení po nás bude nosit oděvy vyšívané zlatem, jíst pokrmy tučné a sladké, jezdit na ušlechtilých koních a objímat spanilé ženy,“ prorokoval chán chánů, Temüdžin neboli Čingischán (1162–1227) svým věrným mongolským spolubojovníkům.

Že se tak málem stane, mohl tušit jen málokdo. Bitvy na řece Kalce (1223) a u polské Lehnice (1241) se do dějin zapíšou jako varovná ukázka těžkopádnosti evropských armád.

Ruský velitel Mstislav III. kapituluje u řeky Kalky.
Ruský velitel Mstislav III. kapituluje u řeky Kalky.

Z Číny rovnou na Krym

V letech 1207 až 1209 si Mongolové podmanili Kyrgyzy v povodí Jeniseje a pak upřeli své oči na Čínu. Už v roce 1215 padl Peking, následoval prudký obrat na Dálný západ.

Nejprve si nezvaní hosté obhlédli oblast dnešního Krymu a pak své koně dovedli na území sousedící s Rusí, které obývali polokočovní Kumáni. Ti se zcela pochopitelně obrátili s žádostí o pomoc na ruská knížectví.

Kumáni tak spolu s ruskými vojsky čelili asijské hrozbě spolu. Drama vyústilo v červnu roku 1223 u řeky Kalky…

Subedej Bahadur mistrně koordinoval armády vzdálené od sebe i stovky kilometrů.
Subedej Bahadur mistrně koordinoval armády vzdálené od sebe i stovky kilometrů.

Ruské naděje

Mongolskou armádu vedl zkušený válečník a důvěrník Čingischána, velitel Subedej Bahadur (1175–1248), spolu s Jebejem Nojanem.

Moderně organizovaná masa, které šlo jen stěží odolat, vpadla masivněji do Evropy až v roce této bitvy.

Ačkoli byl cílem jejího vpádu předně spíše průzkum bojem, síla o zhruba 30 000 mužích se přesto s početně mnohem silnější rozdrobenou armádou primárně z Kyjevské Rusi utkala. Zpočátku se mongolským nájezdníkům moc nedařilo.

Jejich lehká jízda, navíc částečně bojující bez koní, zahájila bitvu záplavou šípů. Pak byla nucena ustoupit za řeku. I v těchto chvílích slavily spojenecké ruské jednotky úspěch, Mongoly při ústupu několikrát úspěšně napadly. To ale netušily, že mongolští generálové právě uskutečňují svůj mistrný kousek…

Každý mongolský chlapec byl už odmalička vychováván tak, aby se stal válečníkem na koni.
Každý mongolský chlapec byl už odmalička vychováván tak, aby se stal válečníkem na koni.

Skvělá organizace

Jezdci Mongolů bojovali na koních menšího vzrůstu. Byli vytrvalí, neokovaní a muži na nich cválali bez sedel. Každý jezdce měl zpravidla ve výbavě až tři luky.

Jeden se využíval na střelbu do dáli, druhý nablízko a třetí, s píšťalami, na signální nebo zápalné střely. Disponovali také palicemi či oblíbenými zahnutými meči.

Nezbytnou součástí jejich výzbroje pak bylo laso, do kterého chytali nejen koně, ale i lidskou kořist. V bitvě (podobně jako na řece Kalce) vedl první nápor přední voj, v tomto případě lehká jízda. Útok vypadal, jako by šlo o neorganizovaný nájezd.

Jeho cílem však bylo zasypání nepřátel deštěm šípů a následný předstíraný ústup. Ačkoli vypadá tato taktika na první pohled jako nahodilá, nebylo tomu tak. Mongolské vojsko bylo moderně organizované.

Jeho základní jednotku představovala desítka pod velením desátníka. Deset takto sestavených desítek vytvořilo stovku, jíž velel setník…. Početně nejsilnějším oddílem pak byl tümen, což byl jakýsi samostatný armádní sbor pod vedením desetitisícníka.

Jindřich II. Pobožný u Lehnice zahynul.
Jindřich II. Pobožný u Lehnice zahynul.

Naprostý masakr

Následoval devět dní trvající podivný ústup Mongolů. Rusové s Kumány v síle okolo 70 000 mužů, plní optimismu, dál zaháněli děsivé cizince, jejich jednotky se při tom ale postupně rozvolnily a logicky také unavily. Teď přišla ta správná chvíle!

Mongolové se obrátili proti svým pronásledovatelům u řeky Kalky. Útočili proti oběma ruským křídlům a nastalo nevídané krveprolití. Rusové se snažili narychlo zřídit opevnění ze svých vozů, ale marně.

Ruské jednotky se začaly vzájemně proplétat se zadními voji, které stále postupovaly kupředu! Vtom zahájila mongolská těžká jízda drtivý protiútok přímo do čela nepřátelské armády. „Ruské vojsko nemělo kdy zformovat řady.

A tak došlo ke všeobecnému zmatku, jehož výsledkem bylo strašlivé krveprolití,“ udávají kroniky o bitvě. Slovanská koalice se pod náporem rychle rozpadla, každý si chtěl zachránit holý život.

To Mongoly příliš nerozrušilo… Pokračovali v pronásledování nepřátel na vzdálenost až 100 kilometrů! Evropská síla byla v tuto chvíli naprosto zlomená a Kumáni prchli před Mongoly pod ochranná křídla uherského krále Bély IV. (1206–1270).

Vítězství Mongolů na řece Kalce otevřelo dveře jejich rozsáhlé, i když zprvu nezamýšlené, invazi do východní Evropy.

Jednou z nejdůležitějších strategií byl pro Mongoly rozsáhlý průzkum bojem.
Jednou z nejdůležitějších strategií byl pro Mongoly rozsáhlý průzkum bojem.

Průzkum bojem

Co dovedlo Mongoly k tak kolosálnímu úspěchu i přes početní nevýhodu? Kromě skvělé taktiky šlo rozhodně o systematický průzkum před bitvou.

Ten probíhal tak, že zpravidla osoby nemongolského původu měly za úkol detailně popsat geografii, lidnatost, kvalitu cest, způsob výzbroje nepřátel, jejich počet, a dokonce i zvyky obyvatelstva území, kde mělo k bitvě dojít.

Poté měl následovat kvalitní průzkum bojem – taktika, na kterou by neměl zanevřít žádný vojevůdce. V mongolském podání hovoříme o tzv. „psí válce“. Jednotky totiž byly vypouštěny jako psí smečky, které rozsévají strach.

V momentu, kdy však narazily na odpor, zmizely. Tuto taktiku Mongolové využili v roce 1240 před osudovou bitvou u polské Lehnice. Polský kníže Jindřich II. Pobožný (asi 1200–1241) měl namále.

Musel posbírat polské vojsko a ubránit obleženou Vratislav před Mongoly. Na pomoc si zavolal i českého krále Václava I. (1205–1253), nevyčkal však na něj a na Mongoly si troufl sám s několika křižáky a horníky v počtu zhruba 2000 mužů.

Mongolové díky průzkumu bojem věděli, že se na ně chystá i Václav I. Rozhodli se proto zabránit spojení křesťanských armád a vyjeli naproti Polákům. Mongolů mělo být podobné nebo menší množství než členů polské koalice.

Středověké ztvárnění legendární bitvy u Lehnice.
Středověké ztvárnění legendární bitvy u Lehnice.

Záhadný výbuch

Křesťany zasypal les šípů, k osudnému okamžiku ale došlo o pár minut později.

Uprostřed bitevní vřavy „vybuchla a rozptýlily se nad celým polským vojskem pára, dým a mlha, jež smrděly tak odporně, že z důvodu ukrutného smradu bojující Poláci téměř omdleli, zeslábli, sotva byli živi, a válčit už nedokázali,“ popisuje kronikář Jan Długosz (1415–1480).

Šlo o děla vypouštějící dýmotvorné prostředky? To se dnes už asi nedozvíme. Jisté však je, že šlo o zlom, během něhož se křesťanské voje daly na ústup. Toho využili Mongolové opět bravurně.

Jejich běsnému pronásledování padl za oběť celý výkvět polského rytířstva. V zimě téhož roku se ale Mongolové obrátili do Povolží, bylo totiž třeba zvolit nového chána.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz