Jeho smrt dodnes patří k nevyřešeným hádankám českých dějin. Historikové se stále snaží vypátrat pravdu. Budou ale někdy úspěšní? S tím jak plyne čas a dobových dokumentů a svědectví je pomálu, pravděpodobnost klesá. Přesto úsilí dějepisců neutichá. Podaří se někdy odhalit pravdu?
Český král Václav III. poobědvá ve čtvrtek 4. srpna 1306 v domě olomouckého děkana. Zastavil se zde na tažení do Polska, kde chce zkrotit ambice Vladislava Lokýtka (1261–1333). Ve hře je polská koruna. Teď si chce odpočinout.
Na lůžko se natáhne jenom v košili. Pomalu se mu klíží oči, když ho něco vyruší. Co se děje?
Mohlo jít o nastrčenou figurku
Než se vzpamatuje, kácí se k zemi s ranou v hrudi. Z vrat domu se vzápětí vyřítí muž se zakrváceným nožem v ruce. Stráže k němu přiskočí. Seberou mu kudlu a ubijí ho k smrti. Až potom zjistí, o koho jde.
Krále zavraždil rytíř Konrád z Botenštejna, Němec pocházející z Durynska. Václava narychlo pohřbí. Po vrahovi nikdo moc nepátrá a pokud někdo něco zjistí, zřejmě si to nechá pro sebe. Možná byl Konrád pouze nastrčenou figurkou.
Lokýtek za nic nemohl
Proč sloužící a stráže tehdy nebyli přímo u krále. Podplatil je někdo? Nebo prostě chtěli mít chvíli klid? Na smrti českého krále vydělá Lokýtek, ale k němu žádná stopa nevede. Všichni se snaží hledat vinu u Habsburků.
Český král představoval tehdy jejich konkurenci. A co teorie o spiknutí české šlechty proti jejich panovníkovi? Ani ta neobstojí. Jejich zájmy jsou tehdy příliš roztříštěné, aby dokázali společně připravit nějakou akci, natož takového formátu.
Klidně mohlo jít i o pomstu jednotlivce, kterému král nějak, třebas ani nic netušíc ublížil.